Soha nem látott képeken elevenedik meg az elmúlt három évtized Sziget-kultúrája

PAP 9014
2024.08.08. 14:05
Ha valaki könyvet írna a Sziget elmúlt három évtizedéről, biztosan több ezer oldalon keresztül kellene szavakba foglalnia az egyébként leírhatatlant. Az ezzel incselkedők dolgát némileg megkönnyítették idén a fesztivál szervezői azzal, hogy kiállítást nyitottak a rendezvény művészeti Mekkájában, az Art Gardenben. A szervezők képeken keresztül mutatják meg az elmúlt fesztiválok legfontosabb képzőművészeti alkotásait és pillanatait, ami azok számára is lebilincselő élmény lehet, akik még meg sem születtek a Sziget 1993-as startjakor.

Egy hét a Szigeten már önmagában sok emléket és felejthetetlen pillanatot szül, így szinte felfoghatatlan, hogy az idén már 30. alkalommal megrendezett fesztiválon mi minden történt az elmúlt több mint három évtizedben. 

Az 1993-as Diákszigeten vélhetően még a komoly álmokat szövő alapító atyák sem gondolták azt, hogy Európa egyik legnagyobb és fesztiváljává növi ki magát a Hajógyárira szervezett rendezvény. Ez idő alatt azonban temérdek változáson és átalakuláson esett át a Sziget

Még szerencse, hogy a képzőművészet helyettünk is kifejezi azt, ami szavakkal nehezen leírható, ennek pedig a jubileumi Szigeten bárki szemtanúja lehet. Az Art Gardenben ugyanis kiállítást nyitottak az elmúlt három évtized meghatározó pillanataiból, ami a fesztiválok szerves részét képező művészeti alkotásokat mutatja be. 

A kiállítás nyitószövege ehhez mérten tűpontosan írja le azt, ami az azt szemlélő fejében megfordulhat, amikor a képeket csodálja. Így szól: 

Kedves Szitizen, 30 év, az sok, főleg, ha azt nézzük, hogy Te, aki olvasod ezt, lehet, hogy még meg sem születtél akkor, amikor a Sziget története elkezdődött. Ugyanakkor egy 30 éves még simán fiatalnak számít. Mi azt szeretnénk, ha a Sziget is fiatal maradna, és sosem öregedne meg. Ez már csak Temiattad, aki ezt olvasod, is fontos, hiszen a programjaink neked szólnak. A Sziget sokkal több, mint szuper koncertek egymásutánja. A kezdetektől fogva helyet ad mindenféle művészeti ágnak a szerteágazó zenei felhozatal mellett: a tánc, a cirkusz, és a képzőművészet fontos részét képezik a programoknak. Ezek azok, amik kiszakítanak a mindennapokból, meglepnek, újat adnak, inspirálnak és magukkal ragadnak – akárcsak egy jó koncertélmény. Hiszünk abban, hogy ezek a kis színes programok és alkotások azok, amelyek a Szigetet különlegessé és egyedivé teszik az egyébként nagyon sok jó másik zenei fesztivál mellett. Ezeknek a különleges művészeti élményeknek és alkotásoknak, illetve alkotóiknak szerettünk volna emléket állítani ezzel a kiállítással, amihez ezúton is jó szórakozást kívánunk!

– áll az első táblán. 

Az Art Garden, azaz a képzőművészeti negyed, ezúttal is üde színfoltja a koncertektől megfáradt vagy az esti tombolás előtt megnyugvást kereső szigetlakóknak, ahol temérdek program várja az erre fogékony közönséget.

A Szigeten pedig bőven akad belőlük, nem véletlen, hogy a szerdai nyitónapon már népes társaság gyűlt össze a kulturális zónában, ahol ha ahhoz van kedve, előadásokat néz vagy termésmintákkal díszített legyezőt készít az ember. Egy biztos: kifejezheti magát úgy és olyan szabadon, ahogyan csak a Szigeten lehet. 

Aki pedig arra jár, a közösségi kertbe ültessen virágot, hiszen a szervezők is azért álmodták meg a fesztivált, hogy valami sosem látott süljön ki belőle. Egy növény új otthonra találása pedig hosszú évek múlva szintén olyan emlékké válhat, amelyre a jövő generációi talán meghökkenve, de jó szívvel tekintenek vissza. 

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)