Olyat csináltak a szájukkal a férfiak, amire senki sem számított
További Kultúr cikkek
Persze így sem volt könnyű dolguk. Noha délután hatkor láttak neki a bulinak, a nap még jócskán a tánctérre sütött, így a közönség zöme is csak tisztes távolságból figyelte az eseményeket. A nap programjaként a brit bajnok, D-LOW és az ausztrál világelső csapat, az M.O.M adtak elő egy-egy 20-25 perces szettet.
Fellépésüknek a Sziget Dropyard színpada adott otthont, ahol a tavalyi fesztiválon breaktáncbajnokságot láthattunk. Ezen a helyen rendjére az underground szubkultúrák legérdekesebb színfoltjait kapja a közönség a klasszikus hip-hoptól és DJ-szettől az olyan kuriózumnak ható dolgokig, mint a beatbox. De néha még arénás és fesztiváledzett előadók is megfordulnak itt, így például a Sziget negyedik napján fellépett Pogány Induló és Ótvar Pestis is.
A színpad maga is ezt a hangulatot erősíti, ahogy a graffitihatású falak, a fapadlózat és a látványos fénytechnika összeáll. Ehhez jönnek még az idén igencsak különlegesre sikerült LED-panelek, amik egybefüggő fal helyett ezúttal töredezett tükördarabokra emlékeztettek.
Új együttműködés
Előttük nem sokkal járták be a terepet a beatboxerek, akiknek fellépését a Beatbox Europe szervezte. A mozgalom célja, hogy minél több helyre, minél több közönség elé eljuttassák a műfaj legnagyobb neveit, így elmondásuk szerint nem csupán alkalmi lesz az együttműködésük a Sziget Fesztivállal. Ennek jeleként most sem csupán egy 45 perces szettet kapott két világbajnok előadó, hanem három napon át a beatboxereké ez az idősáv,
és minden nap más sztárokat hoz a szervezet a magyar fővárosba.
Az első alkalmat D-LOW nyitotta, aki az Egyesült Királyságban háromszoros szóló beatboxbajnok és egyszeresen győztes páros produkcióval, mellette pedig 2018-ban a World Beatbox Classic versenyen, 2019-ben pedig a Grand Beatbox Battle-ben lett világelső, azóta pedig számos nemzetközi versenyen zsűrizett.
Persze tudását elsősorban a kevésbé beatboxrajongó közönségen mérhette le, akik szemlátomást elképedtek, amikor D-LOW olyan hangokat kezdett kiadni, amikre sokan úgy vélték, ember nem is képes – legalábbis egy-két elcsípett beszélgetésfoszlány alapján erre következtettünk. A pár fő, aki a napsütés ellenére odament a színpadhoz, hamar pár tucat emberré lett,
előadása végére pedig már a száz főt is átléptük, de a java csak ezután jött.
Számos olyan, ismert beatboxrutinját előadta, amelyekkel korábban versenyeken is fellépett, vagy épp online hallgatható formában kiadta őket. Rengeteg különféle zenei stílusból merített az a capella énekelt R&B zenétől kezdve az elektronikus műfajokon át a hip-hop irányzatokig. Előadása végeztével a szintén világbajnok M.O.M lépett színpadra.
A tömeg bepörgött
A háromfős beatboxcsapat a műfajban egyenként is ismert előadókból áll, akik közösen izgalmasan vegyítik a nézők szórakoztatását a koncertélménnyel és az interaktív előadásmóddal. 2-3 percenként valamilyen formában bevonták a közönséget a produkcióba, amire a nézősereg igencsak vevő volt.
Ehhez érkezett a rengeteg különféle bulis zenei betét, a számos elektronikus irányzat beatbox-interpretációja és ütős, élő rap- és hip-hop-betétek. Az előadás végére már nem csupán száz, hanem több száz ember gyűlt össze a Dropyard körül, akik táncoltak, ugráltak, plüsspandát hajigálva éljeneztek, pedig semmi más nem történt a színpadon, mint három srác zenélt,
akik pusztán a szájukkal és a hangjukkal próbáltak örömet szerezni a közönségüknek.
Noha nem a világ legismertebb műfajáról beszélünk, a közönség jelentős része, amikor a show végén megkérdezték őket, hogy eljönnek-e a következő két nap beatboxelőadásaira, torkuk szakadtából üvöltötték, hogy igen. A performansz végén még D-LOW is visszajött a színpadra, a négy srác együtt fejezte be a bulit, majd a Europe Beatbox képviselői megköszönték a figyelmet, és azt mondták, hogy várnak mindenkit a következő napra, ahol újabb beatboxvilágsztárok ragadnak mikrofont.
(Borítókép: Tövissi Bence / Index)