Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA hónap magyar asztrofotója: A Tsuchinshan–ATLAS üstökös
Októberben a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) üstökösről készült képet választott a hónap fotójának a Magyar Asztrofotósok Egyesülete.
Az elmúlt hónap nagy látványossága
A C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)-üstököst 2023 januárjában fedezték fel a kínai Bíbor-hegyi Obszervatóriumban, majd februárban az ATLAS-projekt dél-afrikai csillagvizsgálójában is megerősítették a megfigyelést. Az üstökös 2024. szeptember 27-én érte el napközelségét, majd október 12-én haladt el legközelebb a Földhöz, mintegy 70,6 millió kilométerre. Szeptember végén a déli féltekéről volt kedvezően megfigyelhető, míg október közepétől hazánkból is szabad szemmel láthatóvá vált az esti égbolton.
Az üstökös különleges helyről
A kép középpontjában a lenyűgöző látványt nyújtó C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös látható, amely fényes csóváját húzza a hajnali égbolton. Az üstököstől jobbra a Teide vulkán sziluettje, balra pedig a csupán 2%-ban megvilágított Hold emelkedik a földhorizont fölé. Az üstökös, a Hold és a vulkán triumvirátusként, a természet különleges hármas szövetségeként mutatkozik meg az égbolton.
Egy hetet töltöttem La Palmán asztrofotózással, azzal a céllal, hogy napkelte előtt megörökítsem ezt az üstököst. Elég nagy kihívás volt minden nap hajnali 4:30-kor felkelni, és felvezetni a Caldera de Taburiente-hez a kanyargós utakon, miközben jeges szél süvített körülöttem. De végül, úgy hiszem, megérte
– mesélte Tóth Gergely munkájáról.