Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- magyar könyvkiadók és könyvterjesztők egyesülése
- mkke
- tisztújítás
- gál katalin
- könyves szakma
- irodalom
Akár több évig nem lehet a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a Millenárison
További Kultúr cikkek
Újra Gál Katalint választotta meg elnökének a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) a 2024. november 21-i tisztújító taggyűlésén. Elnökhelyettesei Szemere Gabriella és Budaházi Árpád lettek. Az egyesülés elnökségét mostantól Kolosi Beáta, Nyáry Krisztián, Sárközy Bence, Köbli Gyula, Babucs Éva és Bárdos András alkotja. Az elnökség tagja továbbá a felügyelőbizottság és az etikai bizottság elnöke is.
A felügyelőbizottság elnöke Érsek Nándor, a bizottság tagjai közé Farkasvölgyi Frigyesnét, Németh Kingát és Puskás Norbertet választották. Az etikai bizottság elnöke Herjeckzi Kornél lett, a bizottság tagjai Gönczi Péter és Rados Richárd.
Nem tudják a Könyvfesztivált befogadni
Gál Katalint a tisztújítás után telefonon értük el: az Indexnek elmondta, hogy a szervezet az elmúlt hat évben 142 tagúvá bővült. Hat évvel ezelőtt vállalta el a posztot, amelyben az elnökség ezúttal is megszilárdította a helyét.
„Elmondhatjuk, hogy a hazai könyvtermés több mint 90 százalékát az egyesülés tagjai adják. Úgy érzem, hogy az új elnökség kiegyensúlyozottan reprezentálja a hazai könyvszakma összetételét. Ez azért fontos, mert a piac és a könyvipar folyamatos átalakuláson megy át, jó és rossz értelemben egyaránt.” Sok közös – gazdasági és kulturális – szempont van, ami mindenkinek fontos.
Gál Katalin hozzátette, hogy a jövő évi, 96. Ünnepi Könyvhetet a hagyományok szerint a Vörösmarty téren és a Duna-korzón rendezik meg 2025. június 12. és 15. között.
Ám a Millenáristól tegnap tájékoztattak, hogy a jubileumi, 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált 2025-ben már nem tudják befogadni. Azzal indokolták, hogy az eddigi nagy formátumú rendezvények helyszíne a jövő évtől kezdve más profilt kap.
A MKKE újraválasztott elnöke elmondta, hogy következő lépésként meg fogják keresni a Millenárist működtető alapítvány vezetését, azzal, hogy Közép-Európa legjelentősebb könyves fesztiválját – amelyen a nemzetközi kortárs irodalom kimagasló szereplői évről évre részt vesznek – legalább egy hétre fogadják be.
Részben azért is, mert a nemzetközi könyves esemény naptárában hagyományosan ezzel a helyszínnel kommunikáltunk. Ez a döntés pedig nemzetközi kultúrdiplomáciai fiaskó számunkra
– jegyezte meg Gál Katalin, hozzátéve, hogy a Frankfurti Könyvvásár szervezői nemrégiben azt jelezték, önálló standdal és különprogrammal jelennének meg a budapesti rendezvényen. Az MKKE elnöke elmondta, hogy a szakma ettől függetlenül bizakodva néz az előttünk álló karácsonyi időszakra, és abban reménykednek, idén is a könyv lesz az elérhető legjobb ajándék.
A legnagyobb könyves szervezet
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése első jogelődje, a Pesti Könyvárusok Grémiuma 1795-ben kezdte meg működését. Tizenkét pesti könyvárus alapította a könyves szakmai társaságot, amely Európában a második ilyen szervezet volt. A könyvszakma érdekvédelmi és szervezői feladatait ellátó MKKE a mai napig a legnagyobb, önkéntes társuláson alapuló könyvszakmai szervezet – olvasható a honlapjukon.
A magyarországi könyvpiac publikációs és termelési értékének mintegy 90 százalékát megjelentető és közvetítő cégek alkotta társulás tagjai között megtaláljuk a kisebb és az egészen nagy hazai, határon túli, magyar, külföldi és vegyes tulajdonú cégeket, kiadókat, könyvkereskedőket, ügynökségeket, de tagjaik között vannak nyomdák és könyvtárak is.
(Borítókép: Érdeklődők a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, a budapesti Millenárison, a megnyitó napján, 2023. szeptember 28-án. Fotó: Kovács Tamás / MTI)