Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMAlföldi Róbertnek olyan kérdésre is válaszolnak, amire másoknak nem
További Kultúr cikkek
- Ha ez a liget mesélni tudna, még az is lehet, hogy elpirulnánk
- Marilyn Monroe és Albert Einstein egymás mellé költözött, miközben Júlia a Gozsduban bulizna
- Ezt az új színdarabot még az is végigneveti, aki búskomoran ül be rá
- Kihirdették az idei Ezüstgerely Művészeti Pályázat győzteseit
- Először lép fel Budapesten az Avenged Sevenfold
A Reggeli című műsorban tűnt fel Radnai Péter televíziós szerkesztőnek, hogy Alföldi Róbert valahogy másképp kérdez, neki jobban megnyílnak a beszélgetőpartnerek – hangzott el a Főszerepben – Alföldi Róbert beszélget című könyv bemutatóján.
Radnai elmondása szerint sok jó műsorvezető volt akkoriban a reggeli műsorban, ott volt például Stohl András is, és olyan emberek érkeztek az RTL stúdiójába, mint Janikovszky Éva, Garas Dezső, Popper Péter vagy az angol nagykövet – cellulitiszről egy szó sem esett. Egyszer, amikor Alföldi beszélgetett Eötvös Gábor zenebohóccal,
elcsöndesedett a stúdió, és többen meg is könnyezték az idős zenebohóc szavait.
A Jászai Mari-díjas színésznek tehát van valami titka, bár Vitray Tamás azt mondta a két színész-műsorvezetőre, hogy amit Alföldi és Stohl művel, az a televíziózás megcsúfolása. Vitray Tamás becsületére legyen mondva, aztán ő is elfogadta a meghívást és állta a sarat a két műsorvezetővel szemben.
Többet ér minden Kossuth-díjnál
Alföldi Róbertnek erre a „beszélgetési képességére” építve készült aztán egy 24 beszélgetésből álló sorozat az RTL-en 2021–22-ben, olyan színészi nagyságokkal, mint Bánsági Ildikó, Cserhalmi György, Gálffi László, Molnár Piroska vagy Pogány Judit. Olyanok is igent mondtak, akik ritkán adnak interjút, mint például Hámori Ildikó, aki a könyvbemutatón elmondta: Alföldinek azért mondott igent, mert van köztük egy kölcsönös bizalom, szeretet és megbecsülés.
Ez, ahogy Alföldi megerősítette, a többi interjúalany esetében is így van, és két momentumot emelt még ki, ami szerinte ezekhez az őszinte beszélgetésekhez kell: az egyik a bizalom, a másik pedig az, hogy
a vele szemben ülő ember tudja, hogy biztonságban van.
Alföldi egyébként csak olyanokkal beszélgetett, akik érdeklik – egyébként minek töltsenek el egymással két órát. Radnai kérdésre válaszolva pedig elmondta: Alföldi Róbertként kérdez, nem színészként, aki eljátssza a riporter szerepét. „Nem érné meg elveszíteni azt az ajándékot, hogy bíznak bennem, és arra is válaszolnak, amire másnak nem” – mondta.
Alföldi elmesélte, hogy amikor A Nagy Könyv-kampányban megcsinálta a Micimackót, annak a 12 nagyágyú szereplője összesen 12 perc alatt mondott a felkérésére igen. „Ez többet ér nekem minden Kossuth-díjnál.” A 24 beszélgetés pedig szerinte olyan volt, mint amikor az emberek beszélgetnek egymással: sírtak, nevettek, néha hallgattak – mindaz megtörtént, ami akkor szokott történni, amikor emberek beszélgetnek egymással. Radnai szerint ma már ritkán látni ilyen beszélgetéseket.
Ha unalmas, közbevág
Most pedig a 21. Század Kiadó jóvoltából mindez megjelent könyv formájában is: a vaskos kötetben el lehet olvasni, miről beszélt Bálint András, Kiss Mari, Hegedűs D. Géza, Huszti Péter, Kern András, hogyan bosszantotta föl Alföldi Sándor Pál rendezőt, amikor arról faggatta, hogy miért nem tanít, miért nem adja át a tudását, milyen csúnyát vágott ekkor a kérdező fejéhez. Ezen ma már közösen nevetnek, és Sándor Pál, aki szintén ott volt a beszélgetésen, örömmel újságolta, hogy tanít, és imádják a gyerekek.
Mivel minden beszélgetést elkezdeni a legnehezebb, Alföldi ezt is másképp csinálja: már a sminkszobában elkezdi az érdeklődést, és aztán mindvégig figyel a beszélgetőtársára. Ha unalmasnak tartja a válaszokat, akkor viszont akár közbe is vág.
Sírdogálás minden beszélgetésen volt, és legtöbbször előjött a kutya is mint téma.
Sándor Pál úgy foglalta össze Alföldi kérdezési stílusát, hogy rá kíváncsi, és nem információt akar kinyerni belőle, mert a legtöbb beszélgetés erről szól. Pedig néha elég csak megkérdezni a másiktól: hogy vagy? Alföldi pedig szakmájának olyan óriásaival beszélgetett, akiket mostanában talán kevesebbet látunk és hallunk, pedig tudásuk és elszántságuk mit sem változott. Alföldi Róbert újra főszerepet adott nekik.
Főszerepben – Alföldi Róbert beszélget
21. Század Kiadó, 2024
352 oldal
(Borítókép: Németh Kata / Index)