Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMCseke Péter és Szente Vajk vezeti majd az új zenés színházat
További Kultúr cikkek
- Péter Bence: Ha egy filmnek írhatnék zenét, az továbbvinne a jövőben
- Nem véletlen, hogy elismert művészeink zöme Berlinre bízta a hagyatékát
- Cserhalmi György: Vidnyánszky Attila nem bírja kezelni az indulatait
- Meghalt Borenich Péter
- Demjén Ferenc: A trágárság tekintetében teljesen elszabadult a pokol
A kormány a magyar zene- és táncművészet népszerűsítése érdekében egyetért egy új, önálló, állami fenntartású színház létrehozásával és annak az állam 100 százalékos tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaság útján 2025. január 1-jétől történő működtetésével az egykori Erkel Színház épületében (1081 Budapest, II. János Pál pápa tér 30.) – olvasható a 2024. november 28-án este megjelent Magyar Közlönyben.
A nemzetgazdasági miniszter feladata, hogy 30 millió forintból létrehozza ezt a gazdasági társaságot és hogy megtegye a szükséges intézkedéseket, hogy a társaság felett az államot megillető tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességének gyakorlója a kultúráért és innovációért felelős miniszter legyen.
Szintén a nemzetgazdasági miniszter feladata, hogy a kultúráért és innovációért felelős miniszter bevonásával gondoskodjon a színházépületre, valamint az annak működtetéséhez szükséges műszaki és egyéb ingóságokra vonatkozó, a Magyar Állami Operaházzal fennálló vagyonkezelési szerződés megszüntetéséről, illetve a színházépület, valamint az annak működtetéséhez szükséges műszaki és egyéb ingóságok átadásáról.
Az új zene- és táncszínház a 2025. évi költségvetésből 3,5 milliárd forintot kap, a Magyar Állami Operaház pedig az ingóságok átadásának ellentételezésére 2 milliárd forintot. A zenés színház 2026-ban 3 milliárd, 2027-ben 2,5 milliárd forintot kap.
Cseke Péter és Szente Vajk
Az Index többször írt az Erkel Színháznak a Magyar Állami Operaházról való leválasztásáról és egy új musicalszínház létrehozásának tervéről, amelyet Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója először hevesen ellenzett, sőt irreálisnak nevezte az Erkel leválasztását, később viszont belenyugodott. A 2 milliárd forint most bizonyára jól jön a sztrájk után béremelésre „kényszerített” intézménynek.
A musicalszínház koncepciója információink szerint négy éve kész, és most, Hankó Balázs minisztersége alatt felgyorsult a létrehozásának a folyamata. Úgy tudjuk, hogy az új zenés-táncos színházat a koncepciót részleteiben kidolgozó Szente Vajk és a műfajt szintén jól ismerő és magas szinten művelő Cseke Péter vezeti majd. Utóbbi jelenleg (még) a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója, a pozíciót 2022-ben nyerte el újabb öt évre, Szente Vajk a színház főrendezője.
Az Erkelben, az ország legnagyobb kőszínházában jelenleg az Opera előadásai futnak, emellett bérbe adják az épületet a legkülönfélébb koncerteknek, rendezvényeknek, show-műsoroknak. Itt debütált a Szente Vajk által rendezett Puskás, a musical, illetve a Kőszívű – A Baradlay-legenda című musical, ezeket mostanában elvétve játsszák. A Opera honlapján megtalálható információk szerint 2025. január végéig még jó néhány előadás le van kötve az Erkelben. Az új színház a helyén 2025. január 1-jén nyílik meg.
(Borítókép: Cseke Péter és Szente Vajk. Fotó: Zih Zsolt / MTI, Peter Papajcsik / Index)