Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- michelin-csillag
- michelin guide
- étterem
- vendéglátás
- magyarország
- nagy márton
- ngm
- csendes olivér
- visit hungary
Itt a friss Michelin-lista, ezek a legjobb magyar éttermek
További Kultúr cikkek
2024. december 10-én, este 7 órakor kezdődött az idei Michelin díjátadó gála. A gasztrovilág egyik legfontosabb kitüntetésének odaítélését idén is nagy érdeklődés övezte – számolt be a We Love Budapest (WLB).
Nem sokkal később az szervezőktől is megkaptuk a sajtóközleményt, amelyben azt írták, hogy
az idei Michelin-kalauzban összesen 78 hazai éttermet ajánlottak a gourmék figyelmébe.
„A Guide 2024-es kiadása összesen 78 éttermet ajánl: 34-et Budapesten, 44-et pedig a fővároson kívül. A válogatásban 2 kétcsillagos és 8 egycsillagos étterem szerepel – utóbbiak közül egy most nyerte el az elismerést. Emellett 11 étterem kapott Bib Gourmand minősítést – közülük 4 első alkalommal szerepel a kiadványban, 1 pedig idén kapta meg először az elismerést –, végül bemutatásra kerül 57 kiválasztott étterem, melyek közül 10 szintén első alkalommal szerepel. Green Star elismerést összesen 5 étterem kapott, közülük 1 első alkalommal” – fogalmaztak a közleményben.
Mint a We Love Budapest írta, a kétcsillagos tatai Platán és a Stand Étterem megtarthatta mindkét csillagját, illetve mind a 7, tavaly is csillaggal kitüntetett étterem megtarthatta egy csillagját: Budapesten a Babel, a Borkonyha, a Costes, a Salt, a Rumour, az Essência és az esztergomi 42 Restaurant is. Új Michelin-csillagos étteremként az őriszentpéteri Pajtának lehet gratulálni.
A portál szerint az alábbi éttermek kaptak helyet az idei kiadványban.
Michelin-csillagos éttermek és bisztrók:
- Platán Gourmet, Tata**;
- Stand Étterem, Budapest**;
- Pajta, Őriszentpéter (új)*;
- 42 Restaurant, Esztergom*;
- Salt, Budapest*;
- Borkonyha, Budapest*;
- Babel, Budapest*;
- Costes Restaurant, Budapest*;
- Rumour, Budapest*;
- Essência Restaurant, Budapest*;
Bib Gourmand minősítést kapott:
- Újváros Bisztró, Szarvas (új);
- Iszkor, Mályinka (új);
- N28 Wine and Kitchen, Budapest (új);
- Goli, Budapest (új);
- Platán Bisztró, Tata (új);
- Macok Bisztró, Eger;
- Morzsa, Pécs;
- Casa Christa Étterem, Balatonszőlős;
- Bistro Sparhelt, Balatonfüred;
- Kistücsök Food & Room, Balatonszemes;
- Anyukám Mondta, Encs;
- Goli.
Új helyek a Michelin-ajánlott éttermek és bisztrók között:
- KOLLÁZS Brasserie & Bar, Budapest;
- Szaletly, Budapest;
- Zazie Bistro, Budapest;
- Teyföl, Szentendre;
- Füge Étterem, Biatorbágy;
- SHO Tihany, Tihany;
- Cut&Barrel Salumeria és Vineria, Budapest;
- Bilanx Restaurant, Budapest;
- VIRTU Restaurant, Budapest;
- Alelí, Budapest;
- A szentendrei Teyföl csapata;
Green Star minősítést kapott:
- Natura Hill, Zebegény.
Special Awards elismerésben részesültek:
- Service Award: Lisztes Ivett, N28 Wine and Kitchen (Budapest);
- Sommelier Award: Székely Mátyás, 42 Restaurant (Esztergom).
- Young Chef Award 2024: Lendvai Levente, Virtu - Budapest
- Opening of the Year Award 2024: Iszkor - Mályinka
Az év fiatal séfje lett
- Lendvai Levente, VIRTU Restaurant (Budapest).
A díjat az 1889-ben alapított Michelin cég ítéli oda, ők eredetileg az autógumik népszerűsítése miatt találták ki a kalauzt, amely különleges éttermeket és szállodákat tömörített. A kiadvány a 20. században olyan sikeres lett, hogy ma az éttermi és szállodai világ egyik legfontosabb elismerésének számít, ha valakit díjaznak.
A díjkiosztón Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elmondta: „A turizmus idén óriási ütemben növekszik Magyarországon, amit a vendégszám, a vendégéjszakák növekedése és a bevételek kedvező alakulása is bizonyít.
Ebben meghatározó szerepet játszik a magyar gasztronómia, amely innovatív szemléletével, egyre több Michelin-elismerésével és séfjeink nemzetközi versenysikereivel nemcsak az ágazat egyik húzóerejévé vált, hanem Magyarország egyik legsikeresebb exporttermékévé is fejlődött.
Ez a dinamizmus a turizmus és a gasztronómia szoros együttműködésének példája.”
Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója beszédében kiemelte: „A turizmusban egyre népszerűbbek a kulturális utazások, amelyeknek meghatározó eleme a gasztronómia. Ez különösen fontos a magyar turizmus szempontjából, hiszen
a kutatások szerint konyhaművészetünk az egyik fő vonzerő a hozzánk látogatók számára.
Ezért is jelent hatalmas sikert, hogy országszerte összesen 78 kulináris műhely büszkélkedhet a globálisan ismert díjkategóriák valamelyikével. Mindez jól mutatja azt a magas színvonalú szakmai munkát, amely a teljes magyar vendéglátó és az azzal szorosan együttműködő hazai termelői-beszállítói hálózatot jellemzi.”
A Michelin-ajánlásról inspecteurök döntenek – évente átlagosan 250 éttermet látogatnak meg, az ezeken a helyeken szerzett tapasztalataik alapján kerülnek fel a díjazottak a listára. A Michelin egy csillaggal minősíti a „kellemes úti kitérőt jelentő, kiváló fogásokkal büszkélkedő” éttermeket, két csillagot kap az a kitűnő étterem, amelyik miatt érdemes az utazóknak hosszabb kitérőket is tenni, három csillagot pedig azok a helyek, amelyek látogatása külön utazást is megér – tette hozzá a We Love Budapest.
A Michelin-kalauz teljes magyarországi kínálatát ezen a linken, valamint a Michelin applikációjában lehet végigböngészni.
(Borítókép: Michelin Guide)