Golden Globe-ra jelölték az Egy csiga emlékiratait
További Kultúr cikkek
- Ez már másfajta cenzúra, mint amelyik a Szovjetunióban működött
- Középkori kódexfestők dolgoztak olyan technikával, mint a műfaji forradalmár magyar művész
- A Kolibri társulata szeretné tudni, milyen jövőt szánnak a színháznak
- Már most fény derült az év legnagyobb szenzációjára
- Itt vannak a 97. Oscar-gála jelöltjei, egy magyart is jelöltek a díjra
Az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál fődíját, a Cristal-díjat is elnyerő Egy csiga emlékiratai szívszorító utazás a testvéri szeretet, veszteség és újrakezdés témakörében. A film olyan univerzális ügyeket jár körül, mint a magány, az önelfogadás, az életöröm keresése.
Grace történetén keresztül Elliot arra mutat rá, hogy – ahogyan a csigák sem képesek hátrafelé mozogni – az élet folyamatosan előrehalad.
„A film célja, hogy a nézőket megérintse, elgondolkodtassa, és arra inspirálja, hogy értékeljék a mindennapok apró szépségeit” – mondta Adam Elliot a The Guardiannek adott interjújában. Az Oscar-díjas rendező új filmje jó néhány díjat begyűjtött már neves fesztiválokon.
Kegyetlenség kontra emberi kitartás
Az Egy csiga emlékiratai története az 1970-es évek Ausztráliájában játszódik, ahol a főszereplő, Grace Pudel (Sarah Snook hangján) és ikertestvére, Gilbert (Kodi Smit-McPhee) a nehézségek ellenére is próbálja tartani a kapcsolatot, még akkor is, amikor árván és egymástól több kilométerrel elválasztva különböző nevelőcsaládokhoz kerülnek. Grace szenvedélye a csigagyűjtögetés és az olvasás lesz, míg Gilbert a kegyetlenséggel és elnyomással küzd új, bigott családjában.
A Canberrában felnövő Grace élete fenekestül felfordul, amikor a helyi könyvtárnál találkozik Pinkyvel (Jacki Weaver), egy kedves, életvidám, bölcs idős hölggyel, aki arra ösztönzi, hogy nézzen szembe a múltjával, és építse újra az életét. A gyerekként testvérének megfogadott ígéretet követve Grace végül rálel saját útjára. Az emberi kitartásról és szeretetről szóló film története senkit nem hagy közömbösen.
A fő történetszál mellett számos egyedi élethelyzetet és karaktert megismerünk, legyen szó a Pinkynek udvaroló postásról (Nick Cave), James főbíróról (Eric Bana) vagy Grace nevelőszüleiről, akik igen szabados életet élnek.
Adam Elliot munkásságát mindig is az érzelmi mélység és a kézzelfogható művészi minőség jellemezte. A Harvie Krumpet című alkotása 2003-ban elnyerte az Oscar-díjat a legjobb animációs rövidfilm kategóriában. A kultfilm Mary és Max (2009) a felnőtteknek szóló animáció egyik mesterművévé vált.
(Borítókép: Budapest Film)