Új befejezés és zseniális Kern András lesz Spiró György darabjában
Az imposztort Rudolf Péter rendezi, a főbb szerepekben Kern András, Fesztbaum Béla, Seress Zoltán, Szilágyi Csenge, Wunderlich József, Majsai-Nyilas Tünde, Kőszegi Ákos, Igó Éva és Medveczky Balázs lép színpadra.
Spiró György a darabot Major Tamás felkérésére írta 1983-ban. Témája Az Ikszek című regényének egy rövid epizódjából nőtt ki. A mű az ősbemutató után több mint negyven évvel most új befejezést kapott, amellyel – a szerző szavaival élve – a negyven évvel korábban elkövetett dramaturgiai hibát javította ki. Rudolf Péter úgy nyilatkozott, a darabban a „kisebbségi, nyomorúságos helyzetben lévő lengyel színház Bogusławskitól várja a megváltást. Nyilván akkor van értelme ezt a darabot elővenni, ha van egy olyan színészegyéniség a társulaton belül, aki valami hasonlót jelent a színháznak, az országnak. Nekünk szerencsére itt van Kern András”.
Kern mindezt kiegészíti annyival, hogy szeret Spiró-darabokban játszani, Az imposztorban pedig arra törekedett, hogy Bogusławskinak legyen szíve, humora, és mindenféle csibészségben benne legyen. De azért az előadás elég drámai is.
A történet a cári Oroszország által megszállt Vilna városában játszódik. Egy, a megmaradásáért küzdő kis lengyel színház meghívja Wojciech Bogusławskit, a „lengyel színház atyját”, hogy vendégfellépésével megmentse a társulatot a csődtől, egyben a különleges színházi csemegével elnyerje az orosz helytartó jóindulatát. A jegyeket azonnal elkapkodják, de a legendás színészóriás még mindig nincs sehol. Az előadás reggelén aztán megérkezik egy fáradt, kissé cinikus, rozzant öregúr, aki a várva várt vendégművésznek vallja magát – újabb csalódást okozva az amúgy is reményvesztett társulatnak – majd meglepetten értesül arról, hogy hazafias operáját, melyre felkérték, a cenzúra betiltotta. Helyette Molière Tartuffe-jének címszerepét kell aznap este életében először eljátszania. Kapkodva próbálni kezdenek. A színháznak azonban még arra is alig van pénze, hogy a vendégművész gázsiját kifizesse, így a színészek kénytelenek maguk varrni a jelmezeket és festeni a díszleteket.
A bemutató díszlettervezője Bagossy Levente, munkáját az előadás szereplői is segítették. A történetre reflektálva ugyanis közösen festették ki a díszlet egy részét.