A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány az egyetem hallgatói által megfogalmazott követeléseket figyelembe vette, és a kuratórium egységes álláspontja szerint a szenátus jogköreit kibővíti – olvasható az egyetem február 7. közleményében.
Az alapítvány vezető testülete a következő döntéseket hozta a szenátus jogköreinek megerősítéséről:
- Az egyetem szervezeti működésének rendjét (SZMR) a fenntartó és a szenátus a jövőben kizárólag konszenzussal változtathatja meg.
- Az egyetem foglalkoztatási követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (FKR és mellékletei, az etikai szabályzat kivételével, de beleértve a kutatásetikai szabályzatot) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.
- Az egyetem hallgatói követelményrendszeréről és annak részletszabályairól (HKR és mellékletei) a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt.
- Ha a szenátus által a rektori pozícióra jelölt személy kinevezésével a fenntartó nem ért egyet, akkor a jövőben kötelezően új pályázatot ír ki.
Korábban már írtunk róla, hogy hétfőn tapsolással fojtották bele a rektorba a szót a hallgatók az egyetem szenátusi ülésén. Az egyetemisták akkor a következő pontokat követelték:
- az illegitim rektor és helyettesei mondjanak le,
- a szenátus döntési jogköreit erősítsék meg, autonómiáját állítsák helyre,
- a szenátus ellensúlyozza a rektor és a kuratórium hatalmát,
- állítsák helyre a szakmai autonómiát.
A MOME pályázatokat írt ki a szervezeti átalakítás részeként épp kialakuló szervezeti egységek, az úgynevezett tudásközpontok vezetésére, és hét pozícióból Koós Pál három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott jelöltek pályázatát, két esetben pedig olyan vezetőt jelölt ki, akit a szenátus határozottan nem támogatott.
A lépés azért is keltett felháborodást, mert a rektor döntésével szembement az egyetem legfőbb választott szervezetével, amelynek elvileg az egyetemi autonómiát kellene képviselnie, és azért, mert a vezetők visszautasításával a rektor még jobban elmélyítette a szervezeti átalakítás jelentette káoszt, pár héttel a tavaszi félév kezdete előtt.
Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM

Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!