Donald Trump indoklás nélkül rúgta ki az ország vezető könyvtárosát
További Kultúr cikkek
-
Mém akart lenni, helyette megrongált egy felbecsülhetetlen értékű festményt egy turista Firenzében
- Továbbra is végveszélyben vannak a magyar kultúra meghatározó együttesei
- Szacsvay Lászlót ismét megműtötték, pokoli hónapokon van túl
- Az édesapját megölték, az anyja drogfüggő volt, ő mégis világsztár lett
- Koncert közben állt meg a szíve a népszerű soulzenekar dobosának
„Az intézmények elnyomására és a kormányzati szakértelem csökkentésére irányuló folyamatos kampányuk részeként a Trump-adminisztráció váratlanul kirúgta Carla Hayden kongresszusi könyvtárost. Dr. Hayden volt az első nő és az első afroamerikai, aki az ország vezető könyvtárosaként szolgált” – írja a világ egyik legnagyobb irodalmi portálja, a Lithub.
Megköszönték a szolgálatát
Carla Haydent egy meghökkentően rövid e-maillel bocsátották el:
Donald J. Trump elnök nevében ezúton tájékoztatom, hogy a kongresszusi könyvtárosi tisztsége azonnali hatállyal megszűnik. Köszönjük a szolgálatát.
A Kongresszusi Könyvtár a világ legnagyobb könyvtára és az Egyesült Államok Kongresszusának elsődleges kutatási intézménye, amely több mint 178 millió tárgyat őriz, köztük könyveket, fényképeket, hangszereket és ősi tárgyakat.
Hayden megújítható, tízéves mandátuma csak jövőre járt volna le, miután Obama elnök 2016-ban nevezte ki. Korábban könyvtárosként dolgozott, pályafutását a Chicagói Közkönyvtárban kezdte, mielőtt a Chicagói Egyetemen könyvtártudományi doktorátust szerzett. Több mint húsz évig a baltimore-i Enoch Pratt Ingyenes Könyvtár vezérigazgatójaként tevékenykedett. Kinevezése történelmi jelentőségű volt, amelyre 2020-ban ő maga így emlékezett vissza:
Személy szerint, mivel színes bőrű vagyok, nagyon sokat jelent ez, mert a törvény korábban tiltotta, hogy a hozzám hasonló emberek megtanuljanak olvasni... Sokat jelent, hogy egy színes bőrű ember vezeti a világ legnagyobb könyvtárát
– fogalmazott Hayden.

Az aktivisták haragja
Hayden a Kongresszusi Könyvtár és gyűjteményeinek vezetőjeként az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatalát is irányította. Hivatali ideje alatt a könyvtár modernizálásán, a gyűjtemény jelentős részének digitalizálásán és az akadálymentesítés javításán dolgozott, egyebek mellett biztosította, hogy a könyvtár kötetei és forrásai a vidékiekhez és a látássérültekhez is eljussanak.
Hayden hivatali idejét az amerikai könyvtárak megnyitására irányuló erőfeszítések jellemezték, előtérbe helyezve az akadálymentesítést és a befogadást. Ez azt is jelenti, hogy prioritásai szöges ellentétben állnak Trumppal és szélhámosaival. Erőfeszítéseivel kivívta Trump és a szélsőjobboldali, könyvtilalom-párti aktivisták haragját, akik a menesztését követelték
– írta a Lithub.
Bár Hayden eltávolításának oka nem volt azonnal világos, több kongresszusi demokrata egyből azzal vádolta meg Donald Trump elnököt, hogy támadása elsősorban a könyvek ellen irányul. Hakeem Jeffries, a képviselőház kisebbségi csoportjának vezetője egy nyilatkozatban Hayden kirúgását szégyennek nevezte. Chuck Schumer demokrata politikus megfogalmazása szerint
Hayden eltávolítása Trump legújabb próbálkozása arra, hogy lebontsa a demokráciánk korlátait, és könyörtelen kampányt folytasson azok ellen a köztisztviselők ellen, akik nem engedelmeskednek az akaratának.
Új-Mexikó demokrata szenátora, Martin Heinrich méltatta Haydent, amiért a Kongresszusi Könyvtárat közel vitte az emberekhez, olyan kezdeményezésekkel, amelyek elérték a vidéki közösségeket, és az amerikaiak számára személyesen és online is hozzáférhetővé tették a könyvtárat.
„Míg Trump elnök be akarja tiltani a könyveket, és meg akarja mondani az amerikaiaknak, hogy mit olvassanak – vagy egyáltalán ne olvassanak –, Hayden a karrierjét annak szentelte, hogy az olvasást és a tudás megszerzését mindenki számára elérhetővé tegye” – mondta Heinrich, majd hozzátette: „Légy olyan, mint dr. Hayden.”