Új magyar történelmi musical születik, főhőse ismert katona, felfedező, hajós
További Kultúr cikkek
-
Tóth Vera: Ha már a művész is elkezd politizálni és fújni a gyűlöletet, akkor ki marad az embereknek?
- J. K. Rowling megszólalt a készülő Harry Potter-sorozatról
- Ezt a Radnótit nem tanítják az iskolákban
- „Porcelánná” változott az Elefánt frontembere: Volt egy dinamit a testemben
- Meghalt Karczag Ferenc Jászai Mari-díjas színművész
Benyovszky, a szabadság szerelmese címmel mutatnak be történelmi témájú musicalt a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. Nagy Tibor Magnus zeneszerző dallamaira Bradányi Iván írt klasszikusnak számító dalszövegeket. A főszereplőt, Benyovszky Móricot György-Rózsa Sándor kelti életre, a női főszerepeket Kiss Diána Magdolna, Závodszky Noémi és Váradi Eszter Sára játssza. Az előadást Szikora János rendezi, ő jegyzi a Hadik című romantikus történelmi kalandfilmet is. A musical létrehozásában közreműködik a Magyar–madagaszkári Benyovszky Társaság.
A magyar történelem kalandos életű világutazójáról, Gróf Benyovszky Móricról (1741–1786) számos nyelven jelentek meg könyvek, magyarul elsőként Jókai Mór írt róla, a százkötetes életművéből négy róla szól. „Példamutató katona, kiváló hajós, felfedező, földrajzi leíró, sanyarú sorban tartott fogoly, sikeresen lázadó felkelő, aki éppúgy élvezte a francia király bizalmát, mint az amerikai Franklin Benjamin rokonszenvét” – írja róla a Benyovszky Társaság.
Mária Terézia is elismerte
Az utazó Lengyelországtól Kamcsatkán át Japánig számos helyen megfordult. Korának egyik legmerészebb és legeredetibb alakja hét évvel megelőzte az angol James Cookot és a franciákat is észak-csendes-óceáni utazásaival. Madagaszkár szigetén megismertette a helyiekkel a civilizáció vívmányait.
Meggyógyította a betegeket, ételt osztott az éhezőknek és kibékítette az egymással viaskodó törzseket, ami abban az időben a gyarmattartóktól legkevésbé elvárható viselkedésnek számított. Nem csoda, hogy egy idő után kormányzójukká, közkeletű megfogalmazásban királyukká választották. Mária Terézia a tetteiért még életében grófi címet adományozott neki, a lengyelek nemzeti hősüknek, a szlovákok padig magukénak tekintik. Pedig maga mindig büszkén szólt a magyarságáról, a haza és a szabadság szeretete számára az élete értelmét jelentette
– fogalmaz az utazó nevét viselő és emlékét ápoló társaság.
Mint írják, Magyarországon a korábbi évszázadokban ritkán került említésre a neve és a története, egészen 2011-ig, amikor a kormány – történettudósok javaslatára – a kiemelt évfordulók sorába emelte. Emlékének ápolására megalakult a Benyovszky Nemzeti Emlékbizottság neves közéleti személyiségek részvételével. Hozzá kell tenni, hogy a ’70-es években, amikor a kosztümös filmek a virágkorukat élték, készült egy magyar-csehszlovák kalandfilmsorozat Vivát, Benyovszky! címmel, ami nagyban befolyásolta Benyovszky Móric imázsát.
Felemás megítélés
A Benyovszky Társaság meglátása szerint a nemzetközi tudományos konferenciák, kiállítások, szoborállítás és más rendezvények sorában kiemelkedő kulturális eseménynek számít a Benyovszky, a szabadság szerelmese című új magyar musical színre vitele, lehetőséget nyújt Magyarországon és a határainkon túl is Benyovszky szellemiségének, példamutató tevékenységének, XXI. századi üzeneteinek széles körű bemutatására.
A társaság ismertetője kiemeli, hogy gróf Benyovszky Móric megítélése a korábbi évszázadokban – elsősorban az akkori idők izgalmas kalandregényeinek köszönhetően – felemás volt,
éppúgy ábrázolták hősnek, mint álmodozó világcsavargónak, bátor felfedezőnek és merész kalandornak.
A XXI. század közönségének szóló új zenés színpadi mű a mai kor népszerű műfajában és technikai eszközeivel úgy kívánja őt bemutatni a fiatal és a felnőtt színházszerető közönségnek, ahogy ezt Jókai Mór üzente: „Benyovszky Móric négy világrészen szerzett tapasztalataival, ismeretanyagával, felfedezéseivel és a különböző népek közötti kapcsolatok kialakításával messze túlnő az őt értékelők többségén.”
Az előadással a színház és a partnerek csatlakoznak a Jókai Emlékév eseményeihez.