A Pulitzer-díjas író szerint Donald Trump megpróbálja eltörölni az Egyesült Államok történelmét

2025.05.15. 06:11
„Ez az időszak az Egyesült Államokban egészen abszurd. Olyan kormánnyal állunk szemben, amely megpróbálja eltörölni a történelmet” – mondta Percival Everett Pulitzer-díjas író, aki úgy véli, minden történelmi mű, amely beszélgetésre ösztönöz és a valóságra reflektál, különösen értékes.

„Határozottan szórakoztató kirándulás volt – de őszinte lehetek? Egy kicsit elegem van ebből a könyvből. Nincs problémám a díjakkal, és örülök a nagyobb olvasótábornak, de most már a következő regény foglalkoztat” – felelte a La Repubblicának Percival Everett amerikai író, aki idén James című regényéért Pulitzer-díjat kapott, tavaly pedig a Booker-díj rövid listáján is szerepelt.

Abszurd időszak

A James című könyv Huckleberry Finn történetét meséli újra a szökött fekete rabszolga, Jim szemszögéből, új értelmezést adva Mark Twain klasszikusának, amelynek megítélése az utóbbi évek kultúrharca során megingott. A regény ősszel, a 30. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra magyarul is megjelenik Falcsik Mari fordításában, a Jelenkor Kiadó gondozásában.

Percival Everett szerint a rezonancia kulcsfontosságú egy olyan korban, amikor a tudatlanság és az értéktelen gondolkodás normalizálódik.

Ez az időszak az Egyesült Államokban egészen abszurd. Olyan kormánnyal állunk szemben, amely megpróbálja eltörölni a történelmet. Ezért minden történelmi mű, amely beszélgetésre ösztönöz és a valóságra reflektál, különösen értékes. De nem vagyunk olvasó nemzet

– jelentette ki Everett. Hozzátette, hogy arányaiban nézve a Jamest sem olvassák széles körben. „Ha a 350 millió amerikaiból akár csak egymillió is elolvasná – ami rendkívüli és valószínűtlen lenne –, az is csak kis hányadot jelentene.” A díjnyertes író szerint az oktatás lehet az egyetlen megoldás, de ehhez olyan kormányzat szükséges, amely az oktatásra épít.

Jelenleg olyan kormányzat irányít, amely inkább a tudatlanság fenntartásában érdekelt. Nem akarják, hogy az emberek egyetemre járjanak vagy kritikusan gondolkodjanak. A társadalmi mobilitás régen az oktatáson alapult, de mostanra ez gyakorlatilag megszűnt

fogalmazott Everett.

Célponttá válhat

Az író szerint a kormányzat sokféle területen próbál változtatni egyszerre, ami hosszú időre előrevetíti a társadalmi károk helyreállítását. Reméli, hogy az időközi választások korrekciót hoznak, bár attól tart, hogy azokat is megpróbálják aláásni. Amikor arról kérdezték, hogy félt-e valaha nyíltan kimondani a véleményét, elmondta, hogy eddig nem érzett félelmet.

Tudom, hogy a profilom alapján célponttá válhatnék, de nem aggódom. Ha a félelem akadályozna, akár abba is hagyhatnám az írást.

Everett úgy véli, a művészet ellenállás, és történeteit részben azért írja, hogy elkerülje a depressziót. Példaként említette Picasso Guernica című festményét, amely szerinte bemutatta a fájdalmat és a szenvedést, és ezzel megváltoztatta a világot. „Bár kevesen látták, hatása volt. Legalább áltathatom magam azzal, hogy az én munkám is változást hozhat.”