Feltűnt a régi szerető, nem várt események történetek a családban

SZS9348
2025.05.16. 20:11
A PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál keretében először látogatott Budapestre Clare Leslie Hall, akinek új könyve, a Sebzett lelkek (Broken Country) már most közönségsiker. A kötet április végén a Magnólia Kiadó gondozásában magyarul is megjelent. Az írónővel a több idősíkon játszódó, egy pusztító szerelmi háromszöget és az 1950-es, 1960-as évek nemi szerepeit boncolgató kötetről beszélgettünk.

A Sebzett lelkek nemrég megkezdte hódító útját a Goodreads könyves fórumon, ahol már 75 ezren pontozták a kötetet, az 5-ös skálán pedig 4,42 csillagnál jár. Clare Leslie Hall harmadik regénye a szerelem, a veszteség és az emberi kapcsolatok bonyolultságának témáit fonja egyetlen történetbe.

A regény 1968-ban, az angliai Dorsetben játszódik, és Beth Johnson sorsát követi. Beth és férje, Frank élete a fiuk, Bobby tragikus halála miatt érzett közös gyászra épül. A nő élete fenekestül felfordul, amikor első szerelme, Gabriel Wolfe visszatér a faluba kisfiával, Leóval. A régi szerelem felbukkanása erős érzelmeket ébreszt a nőben, eltemetett titkokat hoz a felszínre, és olyan események sorozatához vezet, amelyek megkérdőjelezik Beth önmagáról és a múltjáról alkotott képét.

Valós eseményen alapult

Akármennyire mesésnek tűnik is a sztori, a történet első jelenete (egyben kiindulópontja) a valóságban is megtörtént, méghozzá épp a szerzővel. 

A semmi közepén, egy öreg farmernál lakunk. Éppen abban az időszakban születtek a bárányok, a férjem pedig futni ment a kisfiam kutyájával. A farmer megfenyegette őt, hogy lelövi az ebet, mert az közel ment a bárányokhoz. És bár a regénnyel ellentétben a valóságban nem lőtték le a kutyánkat, ez a jelent inspirálta a könyv felütését. Láttam magam előtt a farmer feleségét, és egy kisfiút, aki a korábban elvesztett gyermekükre emlékeztetett. Ez lett a könyv esszenciája. A szerelmi háromszög már csak később került bele a történetbe 

− fogalmazott az írónő, aki a regény helyszínét is saját környezetéről mintázta. „Nap mint nap végigsétálok azokon a földeken. Semmit nem tudtam a mezőgazdaságról, aztán elhatároztam, hogy egy farmercsaládról írok regényt. Rengeteg időt töltöttem farmerekkel, elmentem bárányt terelni, betakarítani, megtanultam, hogyan kell tehenet fejni. Egy apró farmon éltem egy házaspárral. Ők inspirátlák a történetbeli házaspárt, Betht és Franket is. Szenvedélyesen szerették a földjüket, az állataikat, a vadvilágukat, és bár nem volt túl sok pénzük, ez számukra sokkal több, mint munka.”

Annak ellenére tehát, hogy a környezet Hall „sajátja” volt, keményen meg kellett dolgoznia, hogy életre keltse.

Manapság egyre népszerűbbek a vidéki létet bemutató regények – egy felgyorsult világban élünk, amiből időnként jólesik kiszakadni –, Hall szerint azonban a farmerekről szóló történetek már kevésbé. A szerző úgy érzi, a szakma napjainkban népszerűtlen, sokan ellenzik a gazdálkodást. Egyre több a vegetáriánus és a vegán étrendet követő ember; egyre többen félnek a mezőgazdasági vegyszerektől és méreganyagoktól; és egyre többen utasítják el mindezt állatvédelmi okokból.

Hall azonban a kötettel rá szeretett volna világítani a farmerek helyzetére. „Az 1950-es években, amikor a könyv játszódik, a farmereket nagyon tisztelték, ma azonban már kevésbé. Ezt a tiszteletet szerettem volna átadni a könyvben, hiszen minden egyes alkalommal megdöbbentett, hogy a farmerek milyen hihetetlen tudással rendelkeznek, és hogy mennyire kötődnek a természethez” – emelte ki a szerző.

A veszteség feldolgozása

A Sebzett lelkek eredetileg kortárs regénynek indult, ám a karakterek helyzetének hangsúlyozása miatt Hall végül az 1950-es, 1960-as éveket választotta. Mint mondja, meg akarta mutatni a különbséget Beth és Gabriel (a főhősnő és a szerető) között. Míg Beth szegény lány, addig Gabriel tehetős családból származik. Beth azonban okos lány, és a fiúhoz hasonlóan Oxfordba készült – az élet azonban közbeszólt.

Azt hiszem, ott, abban a korban egy ilyen anyagi helyzetű lány valószínűleg nem ment volna Oxfordba. Meg akartam mutatni a nemek és a rangok közötti különbségeket, ezért választottam az 1950-es éveket

– fogalmazott az írónő, akinek műfajokon átívelő – szerelmi történet, thriller, családi dráma – regénye erősen építkezik az érzelmekre. „Az érzelmek vonzanak, ez a kiindulópontom, bármit is csinálok. Szeretem a feszültséget és a sötét dolgokat” – hangsúlyozta.

Apropó, érzelmek. A könyvben sok – nagyon sok – a veszteség. 

„Beth olyan nő, aki elvesztette a gyermekét. Háromgyermekes anyaként soha nem gondoltam volna, hogy olyan anyáról írok regény, aki elvesztette a gyermekét. Annyira fájdalmas elképzelni, de Beth ilyen, és ez az ő története, ezért fontos volt számomra, hogy a sztorija érzelmi visszhangot keltsen. Ami pedig a gyászt illeti, ez olyan utazás, amelyen mindannyiuknak végig kellett menni” – hangsúlyozta a szerző, aki szerint külön érdekes volt feldolgozni a jelenséget, hogy Betht leszámítva egyetlen másik férfi karakter sem próbált szembenézni a gyásszal. Persze abban az időben még senki sem beszélt a veszteségről vagy a mentális egészségről… „Napjainkban szerencsére már egyre többen” – vélekedett Clare Leslie Hall.

Clare Leslie Hall: Sebzett lelkek
Magnólia Kiadó, 2025
Fordította: Szabó Olimpia
335 oldal

(Borítókép: Clare Leslie Hall 2025. május 10-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)