Tüntetést és festékdobálást hozott az idei Eurovíziós Dalfesztivál

GettyImages-2215083306
2025.05.18. 08:55
Ausztria nyerte a 69. Eurovíziós Dalfesztivált. A 24 éves Johannes Pietsch Wasted Love című operettballadájának előadása szerezte meg az első helyet. Izrael végzett a második helyen, ám Yuval Raphael versenyen való részvétele nem emiatt marad emlékezetes. Bázelben palesztinbarát tüntetések zajlottak le, az izraeli énekes előadását kifügyülték, és megpróbálták festékkel leönteni a színpadon.

Ausztria nyerte a 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivált a 24 éves JJ (Johannes Pietsch) Wasted Love című operettballadájával. A verseny mindvégig kiélezett volt, ugyanis egészen az utolsó pillanatig úgy tűnt, Izrael lesz a befutó, de végül a második helyen végzett, amelyet Észtország követett – írja az Euronews.

Ez a harmadik alkalom, hogy Ausztria nyerte meg a versenyt, először 1966-ban nyert Udo Jürgens a Merci Cherie című dal előadásával, majd 2014-ben Conchita Wurst előadásával. A portálnak adott interjújában JJ kifejtette, hogy dala a viszonzatlan szerelemről és a fájdalmas érzelmeken keresztüli erőkeresésről szól:

A dal elég szomorú, de aztán ott van benne a remény, hogy mindig van fény az alagút végén. És ha van egy rövid, rossz szakaszod, az azt jelenti, hogy túl tudod tenni magad rajta, mert... tényleg sosincs vége a világnak. Minden helyzetből mindig pozitívan kerülsz ki. A remény hal meg utoljára. 

A 26 fellépő országból rekordszámú előadó énekelt az anyanyelvén – ilyen sokszínű nyelvi képviseletre utoljára 1999-ben volt példa.

Felháborodást keltett Izrael részvétele

Izrael a második helyen végzett a ranglistán, Yuval Raphael – a Hamász október 7-i támadásainak egyik túlélője – a New Day Will Rise című dal előadásával nyerte el a támogatást.

Bár a szervezők ragaszkodnak ahhoz, hogy az Eurovízió politikamentes esemény, Izrael részvétele miatt politikailag mégis megosztott lett a verseny. Oroszországot és Belaruszt Moszkva ukrajnai inváziója után kitiltották. A gázai háború miatt Izrael részvétele felháborodást váltott ki. Több mint 70 korábbi versenyző írt alá egy nyílt levelet, amelyben követelték Izrael és nemzeti műsorszolgáltatója, a KAN kitiltását a rendezvényről.

A döntőt megelőzően palesztinbarát tüntetések zajlottak az eseménynek otthont adó Bázelben. Az izraeli előadás alatt pedig palesztin zászlókat lobogtattak, és kifütyülték az énekesnőt.

@catherine.caty During Israel’s performance, part of the audience booed as a form of protest against the actions of the country, not against the artist herself. It was a gesture of solidarity with Palestine, with no intention to attack the singer or her performance. Music should unite us, even when political tensions arise.#eurovision2025 #israel #palestine #unitedforpalestine #love #stopwar #fy #eurovisionsongcontest #eurovisionsongcontest2025 #unitedbymusic ♬ original sound - Gheorghiu Chaterine

A CNN beszámolója szerint Yuval fellépése végén egy férfi és egy nő megpróbált a színpadra jutni. „A két agitátor egyike festéket dobált, és a személyzet egyik tagját megütötték. A személyzet tagja jól van, és senki sem sérült meg” – közölte a műsort közvetítő Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége a portálnak.

Át kellett írnia a dalszövegét a máltai indulónak

A máltai Miriana Contenak az utolsó pillanatban kellet megváltoztatni a Serving című dalának a szövegét. Az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége a dal eredeti címében és a refrén szövegében talált szabálysértéseket – írja a Capital.

A Serving szövege teljes egészében angol nyelvű, egy szó kivételével, amely máltai nyelven van. Annak az egy szónak a kiejtése azonban megegyezik egy angol „sértés” a kiejtésével, ezért Mirianának nem volt más választása, mint eltávolítani azt, hogy versenyben maradhasson. A Serving című dalának eredeti címe Kant volt, amit lenéző vagy ellenséges módon használnak emberekre – különösen a nőkre.

A műsorszolgáltató Eurovízióra vonatkozó szabályai szerint a dalok nem tartalmazhatnak „olyan tartalmakat, gesztusokat, üzeneteket, elemeket vagy viselkedési formákat, amelyek nem illenek egy nemzetközi, főműsoridőben sugárzott televíziós szórakoztató műsorba, amely minden korosztály számára alkalmas”.

A hírre reagálva Miriana kifejtette, hogy anyanyelvén a „kant” a kántálást, valamint az éneklést jelenti. A refrén eredeti szövege, a „serving kant” egy queer kultúrából származó, szexuális jelentésű kifejezés. Miriana élőben adta elő a számot a frissített címmel és szöveggel, ez azonban nem akadályozta meg a közönséget abban, hogy az eredeti szöveget énekelje az arénában. A versenyen Málta a 17. helyezést érte el.

Magyar származású testvérpár képviselte Németországot

Egy magyar származású osztrák testvérpár képviselte Németországot az eseményen. A Bornemisza Attila és Bornemisza Tünde által alkotott Abor & Tynna, a Baller című számukat adták elő.

Édesapjuk, a Bécsi Filharmonikusok csellistája volt, hatására pedig már fiatalon megtanultak klasszikus hangszereken játszani. Első közös dalaikat 2016-ban írták, a családi estéken való zenélést pedig hamar bécsi, berlini és hannoveri koncertek váltották. Németország végül a 15. helyezést érte el a 26-ból.

San Marino színeiben indult a Carson Coma

A képzelt vagy valós zsarnok apáról szóló angol nyelvű szerzemény több mint egy egyszerű dal – szimbolikus üzenet arról, hogy a magyar zenészek eurovíziós szereplési lehetőségeit évek óta blokkolják – üzeni a népszerű Carson Coma zenekar, akik ugyan vigaszágon sem jutottak be a San Marinó-i Eurovízió-válogató döntőjébe, örömmel osztják meg a magyar közönséggel új dalukat. 

A San Marinó-i jelentkezéssel az volt a célunk, hogy nemzetközileg is felhívjuk a figyelmet arra, hogy Magyarország – »apánk« kérésére – évek óta nem indul az Eurovízión

– nyilatkozta Fekete Giorgio, a Carson Coma zenekar énekese.

A San Marinóhoz kötődő különleges együttműködés révén – San Marino zászlaja alatt indulhatnak azok, akiknek az országa nem indul a versenyen – a Carson Coma sikeresen eljutott a nemzetközi színpadra, ahol képviselhette azt a tehetséget, amit Magyarország hivatalosan már hat éve nem mutat meg a széles európai közönségnek. San Marino végül utolsó helyezést ért el az Eurovíziós dalfesztiválon.

(Borítókép: JJ Ausztriából, az Eurovíziós Dalfesztivál győztese. Fotó: Jens Büttner / picture alliance / Getty Images)