Pótolhatatlan műtárgy kerülhetett ki az országból

2025.05.21. 19:08
Gustav Klimt Afrikai herceg portréja című festmény kerülhetett ki Ausztriába. A kulturális örökségvédelmi szakemberek nem ismerhették fel a fényképet, így azt a hatóság engedélye nélkül kivihetőnek ítélték. A HVG szerint a festményt 2022-ben eredeti Klimtként azonosították, azonban a tulajdonos ismeretlen festményre kérhetett kiviteli engedélyt, hogy a hatóság esetleges tiltását megkerülve drágábban adhassa el azt.

Magyarországról kerülhetett Ausztriába a száz éve lappangó Afrikai herceg portréja című Gustav Klimt-festmény, amelyet a bécsi székhelyű Wienerroither & Kohlbacher Galéria idén márciusban az egyik legtekintélyesebb műtárgyvásáron mutatott be – írja a HVG.

A portál egyik korábbi cikke szerint az osztrák Der Standard kiderítette, hogy

a 15 millió eurós (6 milliárd forintos) KLimt-festményt az Építési és Közlekedési Minisztérium engedte ki az országból mint különösebb örökségvédelmi értékkel nem rendelkezőt, mert nem ismerték fel azt.

A HVG megkereste a minisztériumot, ahol tagadták az engedély kiadását. Az osztrák lap azonban megtudta, hogy a magyar hatóságok a festményről úgy nyilatkoztak 2023. július 21-én, hogy az a műemléki hatóság engedélye nélkül kivihető az országból, mivel nem volt tudomásuk a kép eredeti alkotójáról. A kulturális örökségvédelmi szakemberek pedig még egy színes fotóval is rendelkeztek róla, valamint figyelmen kívül hagyhatták a „Gustav Klimt Estate” feliratot, amely a festő hagyatéki tárgyaira került.

Az információk szerint a festmény az 1950-es évektől legalább 2021-ig magyar magántulajdonban volt. A Magyarországra kerüléséről nem lehet tudni, ugyanis a kép története csak 1938-ig vezethető vissza. Az akkori tulajdonos az Anschluss után elhagyta Ausztriát.

Megjegyzik, hogy amennyiben a magyar tulajdonos 2023-ban ismeretlen festményre kért kiviteli engedélyt, úgy „nem bonthatta ki a teljes igazságot” – írja a lap. Ugyanis 2022-ben már kapott egy szakértői jelentést Végvári Zsófia Festményvizsgálati Laboratóriumától, amely eredeti Klimtként azonosította azt. A tulajdonos azért vihette ki a festményt, hogy az itthoninál magasabb összegért értékesítse azt.