Meghalt Sebastiao Salgado világhírű fotóművész

További Kultúr cikkek
-
Tóth Vera: Ha már a művész is elkezd politizálni és fújni a gyűlöletet, akkor ki marad az embereknek?
- J. K. Rowling megszólalt a készülő Harry Potter-sorozatról
- Ezt a Radnótit nem tanítják az iskolákban
- „Porcelánná” változott az Elefánt frontembere: Volt egy dinamit a testemben
- Meghalt Karczag Ferenc Jászai Mari-díjas színművész
Sebastiao Salgado 2010-ben Indonéziában kapott el egy különleges maláriatípust, miközben leghíresebb albumán, a Genesis című projektjén dolgozott. A család közleménye szerint tizenöt évvel később a betegség szövődményei súlyos leukémiává alakultak, ami végül a művész halálához vezetett.
„Fényképezőgépének lencséjén keresztül Sebastiao fáradhatatlanul küzdött egy igazságosabb, emberségesebb és ökológiai világért” – írta családja a Le Monde tájékoztatása szerint. A Francia Szépművészeti Akadémia 2016-ban választotta tagjai közé, „az emberi helyzet és a bolygó állapotának nagy tanújaként” méltatva munkásságát. Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök is gyászolta honfitársát:
Nagyon szomorú hírt kaptunk… Sebastiao Salgado, ha nem a legnagyobb, akkor az egyik legnagyobb és legjobb fotográfus halt meg, akit a világ valaha ismert.
A fotográfus 1944. február 8-án született Aimorésben, Minas Gerais államban. Közgazdászként végzett, de 1969-ben Franciaországba emigrált feleségével, Lélia Wanickkel, hogy elkerülje a katonai diktatúrát. Párizsban 1973-ban kezdte fotográfusi pályafutását autodidaktaként, majd különböző ügynökségekhez csatlakozott: a Sygmához, a Gammához és 1994-ig a Magnumhoz.

Feleségével 1994-ben megalapította saját ügynökségét, az Amazonas Imagest, amely kizárólag az ő munkáival foglalkozott. Képei a nemzetközi sajtóban jelentek meg, többek között a Life és a Time magazinban, valamint számtalan könyvben és múzeumi kiállításon mutatták be őket.
Fekete-fehér képeken örökítette meg a világot
Salgado szinte kizárólag fekete-fehér technikával dolgozott, amit egyszerre tekintett a valóság értelmezésének és az emberi méltóság kifejezésének. A Szépművészeti Akadémia szerint „a fényképezést erőteljes nyelvnek tekintette, ami segíthet jobb kapcsolatok kialakításában az ember és a természet között”.
Munkássága alatt a világ minden tájára eljutott: Ruandától Indonéziáig, Guatemalától Bangladesig, és lencsevégre kapta az emberi tragédiákat, mint az éhínséget, a háborúkat vagy a tömeges elvándorlást. Különösen az Amazonas esőerdeiben készült számos utazásáról hozott egyedülálló képeket.
(Borítókép: Sebastião Salgado brazil dokumentumfotós áll egy fotóhoz Amazónia című kiállításának sajtóelőzetesén, a California Science Centerben 2022. október 19-én. Fotó: Mario Tama / Getty Images)