Egy korszak lezárult, meghalt a Star Wars és az Indiana Jones Oscar-díjas látványtervezője

2025.05.24. 20:29
Hollywood egyik legmeghatározóbb látványtervezője, Les Dilley meghalt. A Star Wars és az Indiana Jones Oscar-díjas alkotója 84 éves volt. Dilley hatvanéves pályafutása alatt olyan legendás rendezőkkel dolgozott, mint George Lucas, Steven Spielberg és James Cameron.

Ivor Leslie „Les” Dilley, a Csillagok háborúja: Egy új remény (1977) és Az elveszett frigyláda fosztogatói (1981) Oscar-díjas látványtervezője 84 éves korában meghalt. A művész képviselője szerint Dilley Alzheimer-kór szövődményeiben halt meg, felesége és családja körében.

Két Oscar-díjat is nyert

Dilley több mint hat évtizedes karrierje alatt számos kultikus film megalkotásában vett részt. Két Oscar-díjat nyert a legjobb látványtervezésért – egyet a Csillagok háborújáért, egyet pedig az Indiana Jones első részéért. Emellett további három alkalommal jelölték ugyanebben a kategóriában: az Alien – A nyolcadik utas: a halál (1979), a Csillagok háborúja: A Birodalom visszavág (1980) és A mélység titka (1989) című filmekért. 2020-ban BAFTA-díjjal ismerték el a brit filmművészethez való kiemelkedő hozzájárulását.

Filmográfiája olyan legendás címeket foglal magában, mint A három testőr (1973), a Jézus Krisztus Szupersztár (1973), a Superman (1978), az Amerikai vérfarkas Londonban (1981), a Soha ne mondd, hogy soha (1983), az Inspector Gadget (1999) és a Cold Creek Manor (2003). Pályafutása alatt olyan neves rendezőkkel dolgozott együtt, mint George Lucas, James Cameron, Steven Spielberg, Ridley Scott, Irvin Kershner és John Landis.

Walesi gyökerektől Hollywoodig

Dilley 1941-ben született a dél-walesi Rhondda-völgyben. A második világháború végén családjával Londonba költözött, ahol 15 évesen kezdte filmkészítői karrierjét. 23 évesen kapott munkát az Oroszországból szeretettel (1963) című filmben, majd fokozatosan küzdötte fel magát a filmiparban.

Les öröksége tovább él azokban a kultikus filmekben, amelyeket több mint hat évtizeden át segített életre kelteni, valamint családi otthonában, amelyet saját kezűleg épített fel munkássága előtt tisztelegve

– áll a család közleményében. Hozzáteszik: „a filmipari szenvedélye egészen a végéig nyilvánvaló volt. Amikor nem forgatáson dolgozott, szeretett otthoni műhelyében barkácsolni és jégkorongozni. Hihetetlen munkamorálján, furcsán brit humorán és életszeretetén túl odaadó és szerető férj, apa, nagyapa és barát volt sokak számára. Nagyon hiányozni fog”.