Egy rosszul felszerelt hadsereget egy felkészületlen titkosszolgálat vezet az orránál fogva
További Kultúr cikkek
„A világ most éppen a durva egyszerűsítések felé menetel, miközben soha ilyen differenciált tudományos képünk nem volt semmiről. Soha ilyen adatmennyiség. Ami nem csökkenti, hanem növeli a nyitva hagyott kérdések számát” – véli Nádas Péter, aki a Literának adott hosszabb interjút.
Az online irodalmi hírportál a Covidra és a szomszédunkban dúló háború utalva megkérdezte, miket olvassunk, ha, úgymond, ég a ház.
Akkor inkább menjünk vödörért, és ne olvassunk
– válaszolta az író, aki szerint krízisben a kultúrának mindig nagy keletje van. „Akkor többet olvasnak, többet járnak színházba, több képtárat és mozit néznek az emberek. Amikor nem kell éppen krízisben élniük, hanem jóléti szakaszba érnek, s mintegy hagyják magukat eltéríteni, hiszen akkor minden gyarapodás, gazdagodás, merő vidámság, egy merő divatbemutató az élet. Akkor a válogatott értelmetlenségeikkel együtt végre győzedelmeskedik a hedonizmusuk.”

Tokhalat reggelizni Kazanyban
Az újságíró kérdésére, hogy amióta az orosz–ukrán háború kitört, azóta többet olvas-e ukrán szerzőktől, így válaszolt: „Nem tört ki semmi. Egy Putyin nevű orosz államelnök parancsot adott egy igen felkészületlen hadseregnek, hogy rohanják le már Ukrajnát. Rögtön a fővárosba mentek volna, ha lett volna a tankokhoz benzinjük.”
Nádas szerint az orosz történelemben nem először történt, hogy egy másik államot a nemzeti önrendelkezési jog ellenében lerohantak.
Ha jól számolom, az én becses életemben ötször tették. De először történt a világtörténelemben, hogy egy felkészületlen és rosszul felszerelt hadsereget egy felkészületlen titkosszolgálat vezessen az orránál fogva, s a lehetőségeket illetően félrevezesse a rögeszméiben lebegő államelnököt.
Szerinte mindez csak azért történhetett meg így, mert I. Miklós cár uralkodása óta, aki trónra lépését követően rögtön kénytelen volt vérbe fojtani a dekabristák felkelését, a titkosszolgálati működés Oroszországban összeépült a szervezett bűnözéssel.
A fél világ úgy tett, mintha mélyen meg lenne lepetve. Holott nem volt meglepetés benne. Már csak azért sem, mert ha egy százezres hadsereg egy határon minden gyatra eszközével felvonul, akkor valószínűleg szándéka van. Százezer ember nem fog minden további nélkül hazamenni, hogy füstölt tokhalat és savanyított gombát reggelizzen Kazanyban.
Rogyásig írt üzenetek
Nádas azt is elárulta, hogy jóval több könyvet vásárol, mint amennyit képes lenne elolvasni.
Mészöly Miklós elméletével élve, a könyvek egy idő után rejtélyes utakon diffundálnak, a könyvespolcról eljutnak a fejembe.
Az olvasási szokásokról pedig így vélekedik: „A fiatal embereket állandóan gyepálják az öreg trotlik, amilyen én vagyok. Miért nem olvasnak könyveket. Hát azért nem olvasnak, mert nincs idejük, hisz állandóan egymás üzeneteit olvassák, és rogyásig írják a magukét. Az üzenetek az írásosság részei. Ahogy a naplók és a levelezések. Nem csinálhatunk úgy, mintha kizárólag Tolsztoj Háború és békéje vagy kizárólag Shakespeare Othellója lenne az írásosság része” – vélekedik Nádas Péter.