Nem lesz magyar kisfilm Cannes-ban

2015.04.15. 13:38

Nagy-nagy bánatunkra nem lesz magyar kisfilm a május 14-én induló cannes-i filmfesztivál programjában, bejelentették ugyanis a hivatalos rövidfilmes programot és filmiskoláknak szóló Cinefondation válogatását is, és egyikben sem szerepel hazai alkotás. Kis reményünk még lehet, mert a kísérőszekciókba is kerülhet kisfilm, az elmúlt években a Lágy eső és a Csicska is a Rendezők kéthetébe kapott meghívást, a Kritikusok hetén pedig az Ergo és a Gránátok szerepelt – ezeket a szekciókat később jelentik majd be. 

A reménykedésre az is okot adhat, hogy idén is nagyon erős volt az új magyar rövidfilmeket bemutató Friss Hús programja, több olyan filmmel is, amik simán bekerülhettek volna a válogatásba: a Terek, a Boglárka és a Betonzaj, sőt a Saudade is ott lehetett volna. (A kedvenceinkről itt írtunk.) A Betonzaj és a Boglárka ráadásul diplomafilmek, azaz a Cinefondationba is lett volna esélyük bekerülni, ahogyan a szintén SZFE-s Romanian Sunrise-nak is komoly fesztiváljövőt jósoltak a szakértők. 

A bekerült filmek listája a tovább után. 

Idén több mint 100 ország 4550 nevezésből válogatták ki a rövidfilmes versenyprogramot,  9 film került be, 8 élőszereplős és egy animáció, főleg Ázsiából és Európából, de van egy latin-amerikai film és egy óceániai alkotás is. A kisfilmek a rövidfilmes Aranypálmáért versenyeznek, amit az Abderrahmane Sissako vezette zsűri ítél majd oda a fesztivál zárónapján, május 24-én.

  • Ely Dagher: Waves ’98, Libanon
  • Shane Danielsen: The Guests, Ausztrália 
  • Ziya Demirel: Tuesday, Törökország - Franciaország
  • Céline Devaux: Sunday Lunch, Franciaország 
  • Dan Hodgson: Love is Blind, Egyesült Királyság 
  • Basil Khalil: Ave Maria, Palesztina
  • Jan Roosens, Raf Roosens: Buddy, Belgium
  • Eva Riley: Patriot, Egyesült Királyság 
  • Iair Said: Present Imperfect, Argentína

A filmiskolások legjobb vizsgafilmjeit bemutató Cinefondationban 18 film van, 14 élőszereplős és 4 animáció, amit 1600 nevezésből válogattak ki. Egy csomó iskola most először nevezett a versenyre, és először került be film spanyol intézménytől. Az idei válogatásban is erős az európai hangsúly. A díjakat május 22-én adják majd egy külön ceremónián. 

  • Behzad Azadi: Slaughterhouse, Irán
  • Mateo Bendensky: The Magnetic Nature, Argentína
  • Pippa Bianco: Share, Egyesült Államok
  • Simon Cartwright: Mamoman, Egyesült Királyság
  • Ian Garrido López: Victor XX, Spanyolország
  • Maria Guskova: The Return of Erkin, Oroszország
  • Félix Hazeaux, Thomas Nitsche, Edward Noonan, Franck Pina, Raphaëlle Plantier: Leonardó, Franciaország
  • Ignacio Juricic Merillán: Lost Queens, Chile 
  • Sofie Kampmark: Tsunami, Dánia
  • Tomáš Klein, Tomáš Merta: Retriever, Csehország
  • Aurélien Peilloux: The Wheel of Emotions, Franciaország
  • Eliza Petkova: Absent, Németország
  • Miki Polonski: Ten Buildings Away, Izrael
  • Maksim Shavkin: 14 steps, Oroszország
  • Héctor Silva Núnez: Amphibian, Kuba
  • Salla Sorri: To Return Until, Finnország
  • Laura Vandewynckel: Paradise, Belgium
  • Qiu Yang: Under the Sun, Ausztrália


  • Vennék
  • Hírek