De honnan lopták Indiana Jonest?
További Cine hírblog cikkek
James Bond
Az elveszett frigyláda fosztogatói természetesen nem véletlenül kezdődik a Bond-filmekből ismerős előkalanddal, azaz egy korábbi küldetés záró képsoraival (és persze az öreg Indy szerepe sem véletlenül lett az első 007-esnek, Sean Connery-nek kiosztva). Spielberg már a 70-es években saját James Bond-mozifilmet akart forgatni, és a United Artist a 74-es Sugarlandi hajtóvadászat sikere után erősen hajlott arra, hogy bármillyen témájú film büdzséjét fizeti, ha azt az ifjú titán rendezi. Amikor azonban Spielberg Bond nevét mondta, elküldték, azzal az indokkal, hogy a 007-es kalandjait kizárólag brit filmesek rendezhetik (a stúdió később persze engedékenyebb lett: a Goldeneye-t és a Casino Royale-t az új-zélandi Martin Campbell, a Halj meg máskor!-t a szintén új-zélandi Lee Tamahori, a Holnap markábant a kanadai Roger Spottiswoode, a Kvantum csendjét pedig a németországi születésű Marc Forster kapta meg).
Spielberg és Lucas a Harmadik típusú találkozások és a Star Wars bevételi adatait várták 1977-ben Hawaii szigetén, amikor Lucas homokvárépítés közben benyögte: kitalált egy Bondnál is jobb akcióhőst. Spielbergnek megtetszett az akkor még Indiana Smith nevű kalandor története, mivel a sztori a nácikkal való versenyfutással és a Frigyláda megszerzésével (ezek voltak az eredetileg kiszemelt rendező, majd forgatókönyvíróként a stáblistán felbukkanó Philip Kaufman orvosától származó ötletek) gyerekkora kedvenc képregényeit idézte, ezért évekkel később elvállata a film rendezését.
Tailspin Tommy, Spy Smasher, Don Winslow és a többek
"Nálunk Phoenixben, mindjárt a sarkon volt egy mozi, a Kiva Theatre, ahol régi filmeket vetítettek. Minden szombaton ott ültem, és izgatottan figyeltem Tailspin Tommy, Masked Marvel, Spy Smasher, Don Winslow of the Navy, Commando Cody és a többiek kalandjait" - idézi Steven Spielberg visszaemlékezlseit Ben Gordon a nálunk A siker listája alcímmel megjelent életrajzi kötetében. "Később azon tűnődtem, vajon Hollywood miért nem támasztja fel ezt a zsánert: a kalandfilmet, ahol a folyamatos életveszélyben forgó főhős az utolsó pillanatban mindig megmenekül."
John Baxter viszont már ezt írta A filmvászon legnagyobb varázslójában Spielberg, Lucas és a régi matinéfilmek viszonyáról: "Megrendelték a Universal 1941-es Don Winslow of the Navy-jét, végignézték mind a 12 epizódot, és halálra unták magukat. A sorozatveteránok, Ford Beebe és Ray Taylor rendezése lapos volt, a jellemek papírmasék. Arra is rájöttek, miért hordtak a sorozatok hősei szemükbe húzott, nagy kalapokat: ez takarta el, hogy dublőrök helyettesítették őket az akciók többségénél."
Humphrey Bogart
"Borotválatlan, gyanakvó és mindig mogorva" - így jellemezte Spielberg Indiana Jonest, és sohasem titkolta: a karakterben a Sierra Madre kincsében látott kalandor (Humphrey Bogart) is legalább annyira benne van, mint Bond, vagy a képregényhősök. Spielberg a Birodalom visszavág újranézésekor már biztos volt abban, hogy Tom Selleck helyett a Han Solóval befutott Fordnak kell eljátszania Indyt, mivel "Harrison figyelemre méltó keveréke Errol Flynnek a Don Juanból és a Bogart alakította Fred C. Dobbs-figurának. Egyszerre gazember és romantikus hős."
Cary Grant
"Indy tipikusan Lucas képzeletének szülötte: elegáns, mint Cary Grant, rámenős, mint John Wayne és vakmerő, mint Yakima Canutt" - így mutatja be a Spielberg-életrajzban Ben Gordon Lucas eredeti elképzeléseit. Az ötletgazdának azonban a Frigyláda idején még félre kellett tennie Indy szmokingban verekedő, éjszakai lokálokban pezsgőző, playboy Carry Grant-énjét (az első vázlatok szerint ugyanis még ezekre verte volna el rendszeresen a sírrablással keresett pénzt). A Végzet templomába viszont már ez is bekerülhetett, több olyan akciójelenettel együtt, amiket a hollywoodi legendárium szerint a Frigyládából dobtak ki (csónakkal ejtőernyőzés, csillés hullámvasutazás, stb.), hogy kasszasiker esetén később ezek köré építsenek fel egy újabb részt.
Blackhawk és Doc Savage
Mivel George Lucas és Steven Spielberg elképzelése néhány ponton markánsan eltért Indyről, 1978-ban úgy döntöttek, hogy pár napra összebútoroznak a kiszemelt forgatókönyvíróval, a Birodalom visszavágba is besegítő Lawrence Kasdannal, és kidolgozzák a karakter végleges változatát. "Lucas a 40-es évek filmjeinek stílusában képzelte el a kalandokat, vagyis rendkívül gyors, feszített tempóban. Spielberg viszont inkább Blackhawk, a lengyel vadászpilóta alakját vette alapul, aki eredetileg képregényhős volt, mielőtt 1952-ben Sam Katzman játékfilmet készített a kalandjairól" - írja Ben Gordon, de a Spielberg-könyvben arról már nem esik szó, hogy egy másik híres képregényhős, Doc Savage nemcsak a rendezőre, de az első concept artokért felelős Jim Sterankóra is nagy hatással volt az 1979-es előkészületek alatt.
Doc Savage nemcsak a 30-as évek egyik legnépszerűbb ponyvahőse volt, akinek kalandos életét azóta képregényben, regényben, rádiójátékban és mozifilmben is feldolgozták, de Batmantől Indiana Jonesig számos popkulturális ikon szülőatyját tisztelhetjük benne. A világjáró akcióhős Indyhez hasonlóan az eszét is legalább annyiszor használta, mint az öklét, miközben a korszak divatjának megfelelően dinókkal, nácikkal, azték papokkal és géppisztolyos gengszterekkel csapott össze. Hősünk egy New York-i felhőkarcoló 86. emeletén rendezte be főhadiszállását, de a Hudson folyóba nyíló titkos raktárában a Denevérbarlangot megszégyenítő mennyiségű autó, repülő és egyéb szuperkütyü állt a rendelkezésére. A Frigyláda concept artjait elkészítő képregényrajzoló, Jim Steranko vázlatainak vasalóállú Indiana Jonesán egyértelműen látszik a borítók izomhegy Doc Savage-ének öröksége.
Tom Selleck
Indy szinte az utolsó pillanatig egy bajszos-bőrdzsekis macsó volt, hiszen Lucas és Spielberg sokáig Tom Sellecket akarta főszereplőnek, még próbafelvételeket is csináltak vele és a Marionnak kiszemelt Sean Younggal. A Magnum tévésorozat viszont szigorúan a CBS csatornához kötötte a színészt, aki így végül nem kapta meg a kultikus kalapot és ostort. A sors iróniája, hogy a hollywoodi színészek sztrájkja miatt nem indulhatott el a tervezett időben a Magnum forgatása Hawaii-on, Spielbergék viszont nyugodtan nekikezdhettek a Frigyládának Angliában. Azaz Tom Selleck simán eljátszhatta volna Indyt, de ő már csak a 1983-as Kínai kalandban és a Magnum 1988-as Legend of the Lost Art című epizódjában lehetett bőrdzsekis kalandor.
Yakima Canutt, kaszkadőr
Lucas nem véletlenül említi Indy előképei között nagy kedvencét, Yakima Canuttot: Hollywood egyik legünnepeltebb sztárkaszkadőrének ugyanis két hajmeresztő trükkje is bekerült az Indiana Jones-kánonba. Canutt volt az első, aki végighúzatta magát a porban egy robogó lovaskocsival a 39-es Stagecoachban, és ő volt, aki a szintén 39-es Zorro's Fighting Legionban sebesülést színlelve a lovak közé bukott, végigkúszott a száguldó hintó alatt, majd a hátsó részen felkapaszkodva meglepetésszerűen kiütötte a rosszfiúkat.
A Canutthoz hasonló profi kaszkadőrök természetesen kisujjból hozták azt a jellegzetes pózt is, ahogy Indy lóhátról a Frigyládát szállító náci teherautóra ugrik, hiszen már a némafilmes korszak westernjeiben is így támadták meg a banditák a postakocsikat. A Lucas útmutatásai alapján elkészült, legendás Steranko-vázlatrajz sikerét jól mutatja, hogy nemcsak a filmbe került be, de a Frigyláda mozibemutatója után két évvel a híres mozdulat visszaköszönt Indy egyik fő ihletőjénél, James Bondnál is: a kalandfilm-paródiára emlékeztető, 1983-as Polipkában már Roger Moore is így ugrott át egy kölcsönvett lóról a gonoszok repülőjére.