A Birodalom visszavág és a Terminátor 2 kivételével minden folytatás rosszabb az első résznél. Ezentúl viszont az Expendables 2-t is pozitív példaként kell emlegetni: Stallone ugyanis nemcsak a nagypapakorú főhősök számát duplázta meg, de a robbanásokat és a humort is.
A két évvel ezelőtti első részben még csak cameoszerepre beugró Arnold Schwarzenegger és Bruce Willis olyan jól átvették a marcona zsoldosok stílusát, mintha mindig is a Feláldozhatók közé tartoztak volna. A mindig jófiúkat alakító Van Damme-ból zseniális James Bond-főgonosz lett és egy dramaturgiailag fontos ponton még Chuck Norris is benyög egy Chuck Norris-viccet. Kell ennél több? Ugye, hogy nem.
Bár az Expendables 2 nem közvetlenül az első rész után játszódik, Stallone erőlködés nélkül tudta folytatni a tetovált öregfiú-válogatott sztoriját. Egy percig sem akadunk fenn azon, hogy a banda törzshelye már nem Mickey Rourke tetoválószalonja (a színész még tavaly kiszállt a buliból), és hogy az új küldetéshez új arcok jöttek, egy kölyökképű mesterlövész (Liam Hemsworth) meg egy kódtörő nindzsacsaj (Nan Yu). Az egész filmnek olyan a hangulata, mint a 90-es évek kultikus Jagged Alliance-játékainak, ahol mindig nekünk kellett összeválogatni egy rakás viccesen morgolódó, könyörtelen fegyverfetisisztából a legjobb csapatot az épp aktuális küldetéshez.
A zsoldossereg mostani feladata is egyszerű, mint egy Dolph Lundgren-film a vhs-korszakban. A napszemüveges főgonosz (Van Damme) meg akarja szerezni egy bolgár bányából a szovjetek ottfelejtett plutónium-készletét, hogy jó pénzért eladhassa a terroristáknak. A kopasz CIA-főnök (Bruce Willis) természetesen nem hagyhatja ezt, ezért maga mellé gyűjti egy nagy rajtaütéshez a kedvenc akciósztárjainkat, Stallonét, Schwarzeneggert, Dolph Lundgrent, Chuck Norrist és Jason Stathamet. Elsőre talán még soknak is tűnik ez a rengeteg közönségkedvenc, de nincs miért aggódni: Stallone mindenkinek írt pár ütős mondatot, és az összes sztárnak van egy-két emlékezetes jelenete, a folyton a visszatérésről kiabáló Schwarzeneggernek ugyanúgy, mint a vegyészdiplomájával és béna csajozási technikájával hencegő Dolph Lundgrennek.
18
Schwarzenegger visszajött! - Klikk a többi képért!Galéria: Expendables 2Fotó: outnow.ch
A korábban mindig jófiút alakító Van Damme brillírozik a tipikus Bond-gonosz szerepében. Számító, könyörtelen és bármikor képes megölni a saját embereit, hiszen tudja, hogy egy egész magánhadsereg lesi a parancsait. Mégsem azt a pillanatot várja legjobban, amikor milliókért adhat túl a plutóniumon, hanem hogy fegyverek nélkül, trikóra vetkőzve, befeszített izmokkal csaphasson össze a zsoldosvezér Stallonével egy elhagyott gyártelepen (ami ugye visszatérő B-filmes helyszín a szokásos filmvégi leszámolásokhoz). A sok akciófilmes ikon igazából csak epizodistaként asszisztál ehhez a gigászi csatához: két lövöldözés között bekiabálnak egy-két poént, és közben terelik előre a főnököt a végső Stallone-Van Damme párbajhoz, amire legalább 25 éve vártak a rajongók.
Az Expendables 2 mégsem egyedül Stallonéről szól. Ez egy komoly apa-fiú film, ahol a 66 éves izomhegy a mester, a 44 éves Jason Statham pedig a lelkes tanítvány. Rengeteg olyan jelenetet került a forgatókönyvbe, amiben csak ők szerepelnek: mindig együtt tervezik el az akciókat, ketten verik le bokszerrel egy balkáni lebuj törzsközönségét és közben megállás nélkül szívatják egymást, mint Mel Gibson és Danny Glover a Halálos fegyverben. Stallone ezekkel a férfias poénokkal a saját rajongótáborának üzen: "Én már csak egy szénné botoxolt nyugger vagyok, aki poénból néha még forgat. De ha szerettétek a filmjeimet, a következő 20 évben nézzétek meg a Statham gyerek filmjeit is, mert tökösebb, mint én voltam ennyi idősen."
18
Ez egy mester-tanítvány mozifilm - GalériaGaléria: Expendables 2Fotó: outnow.ch
Egy folytatás mindig látványosabb effektekkel próbálja túlszárnyalni az első részt, nincs ez másképp most sem. Több akciósztár eleve többet és nagyobbat robbant, de itt kapunk a csapat lestrapált repülőgépe mellé látványosan zúzó, agyonpácélozott Mad Max-járgányokat és teherautókat is.
Stallone (és a rendezői székben őt váltó Simon West) a helyszínekben is igyekezett túllicitálni saját magát. Míg az első részben hőseink csak egy dél-amerikai diktátor magánbirodalmát lőtték szét, itt leamortizálnak egy erődöt, egy barlangrendszert, egy 50-es évek hangulatát árasztó, amerikai kamuvárost (amit még a hidegháborúban építettek az orosz kémeknek), egy posztapokaliptikus üzemcsarnokot és egy ronda, csupa beton repülőteret. Ezek a bulgáriai helyszínek tökéletesen megidézik a 80-as évek akciófilmjeinek hangulatát, és mivel lerobbant gyár meg hangár nálunk is elég sok van, az Expendables 3-at akár Magyarországon is le lehetne majd forgatni. Persze csak akkor, ha Wesley Snipest, Danny Trejót és Steven Seagalt is beveszik a csapatba.
IMDb: 7,6 pont
Rottentomatoes: 67 százalék
Index-ítélet: 9/10
Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM

Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!