Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMÚjra kiállítják Munkácsy Honfoglalását Szegeden
Újra látható Munkácsy Mihály Honfoglalás című monumentális alkotása a szegedi Móra Ferenc Múzeum dísztermében - tájékoztatta Medgyesi Konstantin, az intézmény sajtóreferense az MTI-t.
A festményt utoljára 2006-ban, a tízezreket vonzó szegedi Munkácsy-kiállítás idején csodálhatták meg a múzeum látogatói, az utóbbi években a Kultúrpalota felújítása és más nagyszabású tárlatok miatt nem volt mód a hatalmas mű kiállítására - mondta a muzeológus.
Az alkotást 1893-ban készítette a mester. A szegedi közgyűjtemény néhány esztendővel a mű elkészülte után szerezte meg a hat méter széles és több mint két méter magas festményt - közölte a szakember.
A Móra Ferenc Múzeum tulajdonában lévő monumentális festményt a parlament számára festett Honfoglalás színvázlataként alkotta meg Munkácsy. Művészeti szakértők szerint a Szegedre került nagy színvázlaton Munkácsy Mihály sikeresebben érzékeltette a magyarok honfoglalásáról, Árpádról és a korabeli viszonyokról a gondolatait és hatékonyabban valósította meg festői elképzeléseit, mint a véglegesnek szánt parlamenti képen.
A színvázlatot évtizedekig a szegedi közintézmény dísztermében láthatta a művészetszerető közönség. Az elmúlt három esztendőben azonban a Móra múzeum átalakítása és a Rejtett szépségek, illetve a bibliai műkincstárlat miatt nem volt lehetőség a Honfoglalás méltó bemutatására. A múzeum munkatársai az utóbbi napokban állították vissza régi formájába a patinás dísztermet, így ismét megtekinthető Munkácsy remekműve.
A Honfoglaláson kívül egy másik Munkácsy-alkotás is látható a megújított múzeumi díszteremben; bemutatják a Felszolgáló leány című festményt is, s része az új állandó kiállítás anyagának Mednyánszky László Virágzó mandulafa című alkotása, a XIX. században élt Borsos József Nő lanttal című műve, Bernardio Pinturiccio félezer éves reneszánsz Mária-festménye és a nemrég restaurált Angyali üdvözlet című mű is.