A chilei bányászok eredeti történetére Hollywood is ráharaphat
További Média cikkek
-
Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A chilei bányászok ügyvédek segítségével közös céget alapítanak, amely tulajdonosként rendelkezik majd a könyvkiadási és megfilmesítési jogok felett. A cél az, hogy a potenciálisan jól jövedelmező szellemi tulajdonjogokat közösen aknázzák ki, lehetőleg szép summáért. Az ügyvédek jövő héten utaznak Los Angeles-be hogy megkezdjék az első tárgyalásokat az ajánlattevőkkel.
A hatvankilenc napig tartó, szerencsésen végződő drámára az egész világ feszülten figyelt, nem csoda, hogy a bányászok próbálják a legtöbbet kihozni belőle. Az őket képviselő chilei jogász, Guillermo Carey a Hollywood Reporter-nek azt nyilatkozta, hogy a 33 bányász megegyezett, hogy titokban tartják a bányában töltött emberpróbáló napok történetét, amíg nem találnak megfelelő vevőt a történetre.
Két elképzelés van az értékesítésről: Az első variáció szerint először egy könyvre szerződnek le egy jónevű íróval, aztán később engedélyezik a megfilmesítést valamelyik hollywoodi stúdiónak. Carey szerint azonban az is egy lehetőség, hogy a bányászok cégét egyszerűen eladják valamelyik médiatársaságnak, aki aztán szabadon dönt a történet felhasználási formáiról.
A bányászok az egymással kötött megállapodások értelmében szabadon elfogadhatnak felkéréseket - fizetett - interjúkra, de nem bocsátkozhatnak részletekbe a lent töltött napok eseményeiről. A jogász azonban nem aggódik, hogy bárki is megszegné a feltételeket: „Annyira összekovácsolta őket a lent töltött idő, hogy egészen biztos nem vágják át egymást. Egyikőjük például naplót írt a föld alatt töltött napokról, de annak tartalmáról is a cégük jogosult rendelkezni. A bányászok egyébként külön bizottságot is választottak tagjaik közül, amely ügyvezetőként kezeli a felmerülő ajánlatokat, és felelős azért, hogy megállapodjanak a cégtagok a majdan eladásra kerülő, végleges történetben.
A szakértők szerint a bányászok hat- de akár hétszámjegyű szerződést is simán kaphatnak (dollárban), ha úgy döntenek, leszerződnek egy könyvre. A megfilmesítés tekintetében azonban óvatosságra intenek a producerek, egyikük ezt nyilatkozta: „Látnom kell a részleteit a sztorinak. Önmagában nagyon szép történet lenne ez a kitartásról és a reményről, de ez még nem elég egy jó filmhez. Egy másik producer szerint nagyon jó írót kellene megnyerni a könyvhöz, mert úgy könnyebb lenne olyan rendezőt a filmhez csábítani, mint Paul Greengrass vagy Danny Boyle.
A bányászok történetéről már elkészültek az első filmek, pl. a The 33 of San Jose című spanyol mozit viharos sebességgel forgatták le a bányászok megmenekülését követően. Carey szerint azonban a kliensei története sokkal nagyobb dobás lesz. „Természetesen nagyon sokan készítenek most dokumentumfilmeket és más mozikat, de egyiküknek sincs olyan bennfentes tudása, mint pl. hogy a bányászok találtak egy titkos alagutat a bányában, kényszerű ottlétük idején. Az ügyfeleimé lesz az eredeti történet és ez nagy előny.”
Érdekesség még, hogy a különleges szerzői társulás stratégiájának tervezésében Carey cége együttműködik Bela G. Lugosival, a Drakulával híressé vált hajdani magyar sztár jogász fiával.