nonono

Kroes: Veszélyben a magyar sajtószabadság

2014.07.28. 17:40

"A szabad és sokszínű média a szabad társadalom alapja, a demokratikus hagyomány biztosítéka. A magyarországi reklámadó azt mutatja, hogy továbbra is nagy veszélyben van" – írta Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális területért felelős alelnöke hétfőn egy blogposztban, amit az MTI szemlézett.

Kroes arról ír, hogy a reklámadót jelentősebb vita vagy egyeztetés nélkül fogadta el a parlament, és szerinte bár a bevételek növelése az adó célja, valójában aránytalan mértékben egyetlen vállalatot, az RTL-t sújtaná. Hozzáteszi, hogy a cég saját számításai szerint csak őket érintené a legmagasabb adókulcs, "jelentős veszteséget okozva a cégnek, és veszélybe sodorva annak működőképességét".

"A következtetés nyilvánvaló. Az RTL egyike annak a kevés csatornának, amely nem a Fidesz-párti álláspontot hirdeti, nehéz azt gondolni, hogy bármi más lehetne a cél, mint kiűzni őket Magyarországról. A magyar kormány nem akar független, külföldi tulajdonú műsorszolgáltatót Magyarországon; egy méltánytalan adót alkalmaz, hogy elsöpörje a demokratikus biztosítékokat és megszabaduljon valamitől, amiről úgy véli, kihívást jelent a hatalma számára" – írja Kroes.

Kroes leírja, hogy a vállalatok letelepedésének szabadsága az egységes piac egyik alapelve, de szerinte itt ráadásul nem csak egyetlen vállalatról és egyetlen adóról van szó, hanem egy "mélyen aggasztó, az EU értékeivel ellentétes" mintáról.

Az adóztatás nem lehet a diszkrimináció eszköze, az adópolitikát pedig nem szabad politikai fegyverként alkalmazni

– írja.

Kroes a posztban felidézi az elmúlt évek eseményeit. Szerinte a 2010-es médiatörvény nagy hatalomhoz juttatott egy politikailag könnyen befolyásolható szervezetet, ezzel pedig megsértette a magyar alkotmányt és az uniós jogot, valamit alapvető jogokat veszélyeztetett.

A Klubrádió engedélye és a politikai hirdetések körüli vitákkal kapcsolatban megjegyzi, hogy már ezek is az átláthatóságot rontó esetek voltak, és az Origo főszerkesztőjének felmentését is felemlegeti. "Ezen bírálatok és aggodalmak egy része rendeződött az EU és a nemzetközi közösség nyomására, mások viszont továbbra is nagyon valós aggodalmat jelentenek" - írja Kroes.

A biztos itt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek (EBESZ) a választásokról készített jelentésére hivatkozik, és így folytatja: a megfigyelt csatornák többsége "jelentős elfogultságot" mutatott a kormányzó Fidesz javára, az egyik kivétel pedig az RTL volt, a jelentés pedig arra is kitér, hogy egyre több sajtóorgánum "kerül a Fideszhez köthető üzletemberek közvetlen tulajdonába".

Ez olyan médiaszektor képét festi le, amely (a legjobb esetben) bizonytalan és öncenzúrát gyakorol, a legrosszabb esetben pedig pártos, ha nem egyenesen a kormány által ellenőrzött

– írja Kroes.

A holland politikus szerint a kormánynak éppen a média sokszínűségére leselkedő fenyegetések ellen kellene fellépnie.

"A kormány általi ellenőrzés, a monopólium és a cenzúra Magyarország történetének egy másik, sötétebb korszakához tartoznak, és senkinek sem szabadna arra vágynia, hogy visszatérjen ahhoz" - írja Kroes, aki szerint a szabad és sokszínű sajtó elsődleges feladata a méltányos és elfogulatlan tájékoztatás.

"Ennek aláásása, a dinamikus vita elhallgattatására tett kísérlet pedig nem más, mint támadás a magyar demokrácia ellen. A demokrácia és a magyar nép érdekében, amely olyan keményen küzdött, hogy annak gyümölcseit élvezhesse, nem nézhetjük tétlenül az eseményeket" – írja a biztos. Kroes megjegyzi, hogy nemcsak Magyarországon vannak ezzel kapcsolatos problémák, hanem például Bulgáriában, az Egyesült Királyságban és Olaszországban is.

A blogbejegyzést firtató újságírói kérdésre Kroes szóvivője, Ryan Heath a bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján kijelentette: az semmilyen módon nem befolyásolja, hogy a bizottság tesz-e valamilyen lépést a reklámadóval összefüggésben.

Arra szerettünk volna rámutatni, hogy Magyarországon létezik egy olyan viselkedésminta, amely megnehezíti, hogy újságírók szabadon tevékenykedhessenek. Neelie Kroes pedig kötelességének érezte, hogy felhívja erre a közvélemény figyelmét 

– mondta Heath, majd hozzátette, hogy nem próbálják sem megváltoztatni, sem kiterjeszteni a bizottság egyébként igen korlátozott jogköreit a médiaszabadság terén.