Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMGondosan ápolják az örökséget, amelyet most az egész ország felfedezhet magának
Rendhagyó kiállítás nyílt az INDA Galériában a 110 éve született Kazinczy János Antal, az itthon talán még kevesek által ismert festő- és szobrászművész életművéből.
Kazinczy élete és művészete egyben a XX. századi történelem lenyomata is, hiszen a művész Erdélyben született, Magyarország és Németországot követően végül Franciaországban talált otthonra, és alkotott élete végéig. A kiállítás – amely az 1970-es évek végétől a 2000-es évek elejéig tartó periódusokból mutat be festményeket, tűzzománc munkákat és festett faszobrokat – 2024. november 30-ig tekinthető meg a Király utcai lakásgalériában.
Kozma Zsolt, a kiállítás kurátora szerint a galéria három összefüggő termébe a festményeket a rendkívül gazdag életműből korszakokként válogatták. Az első terembe az 1970-es évek, a másodikba a ’80-as, a harmadikba a ’90-es és 2000-es évekből kerültek munkák. Az időrend egyben a módszerbeli és motivikus irányok alakulását, organikus egymásutániságát is szemlélteti.
A negyedik térben már nem az időrend volt a rendezőelv, itt Kazinczy János Antal szobrai, zománcmunkák, valamint néhány festmény látható. Annak érzékeltetése is célunk volt, hogy a művész számára mennyire természetes átjárás nyílt a festményeken és a zománcokon egymás mellé vagy rétegszerűen egymásra rakódó síkfelületektől és alakzatoktól a szobrok térbelisége felé
– fogalmazott Kozma Zsolt, hozzátéve, hogy két, még Nürnbergben készített tűzzománc munka kivételével a most kiállított művek Franciaországban születtek.
A művész fia, Kazinczy János Árpád nemcsak gyermekeként élte meg és követte édesapja művészetét, hanem dokumentálta, rendszerezte is azt, így a történelem viszontagságait túlélt, főleg már a Franciaországban született alkotásokról nagyon sok információ áll rendelkezésre. Ő és felesége, Kazinczy Ildikó gondosan ápolják ezt az örökséget, és nekik köszönhető, hogy egyre több alkotás kerül haza Magyarországra.
Tallér Ágnes, az INDA Galéria tulajdonosa és vezetője megfogalmazása szerint a kiállítás címe találó, hiszen a látogató Kazinczy János Antal gazdag örökségéből kap ízelítőt. „Rendkívüli művész, akinek műveit Franciaországban és Németországban jobban ismerik, de most végre – életműve által – hazaérkezik Magyarországra. Bízunk benne, hogy kiállításunk hozzájárul e csodálatos örökség itthoni felfedezéséhez.”
Rovataink a Facebookon