A Templomos Lovagok a Szent Grál őrzői, a középkor vándorai voltak. Nekik is szükségük volt egy helyre, ahol letelepedhetnek, kastélyokat, katedrálisokat építhetnek.
Az egyik ilyen terület a nyugat-pomerániai Chwarszczany, Myślibórz és Rurka falvak voltak, amelyet a hagyomány szerint templomos lovagok alapítottak. A helyiek szerint a Szent Grál, a kupa, amelyből Jézus az Utolsó Vacsorán ivott, és amelyben később, halálakor felfogták a vérét, mind a mai napig ott rejtőzik valahol – számolt be a CNN.
Chwarszczany falu temploma szigorúan a templomos szabályok szerint épült. Przemysław Kołosowski lengyel archeológus elmondta: a falu hálás terep, egyre több új felfedezést tesznek a régészek. A föld alatt látó radarral számtalan erődítmény és járat nyomaira leltek.
Tudunk olyan híresztelésekről, hogy egy kút volt itt, ami egy titkos alagút bejárata volt. Ezt még régészeti módszerekkel ki kell vizsgálni – mondta Kołosowski.
A Templomos Lovagrend hosszú ideig hálás témája volt a régészeknek. A rendet a 12. században alapították Jeruzsálemben, kezdetben fő feladata volt a szentföldi zarándokok védelme. Később a rend Európa-szerte legendás hatalomra tett szert. Azt beszélték, a feladatuk a Frigyláda és a Szent Grál felkutatása is.
A szóban forgó lengyel területre a 12–13. században érkeztek a keresztes lovagok. A helyi földesurak hívták őket, hogy telepedjenek le a területen. A régi feljegyzések szerint Myślibórz várában a lovagok valamilyen különösen becses tárgyat őriztek.
Marek Karolczak helyi történész beszélt a föld alatti járatról a domonkos rendi templom alatt, amit a templomosok építettek. Amikor a 14. században elköltöztek a várból, a lovagok valamilyen fából készült dobozt süllyesztettek el saját magukkal együtt a tóba az éj leple alatt.
A tó Świątk falva mellett volt. A doboz és a benne lévő kincs a kincsvadászok kezére került vagy még mindig a mocsár mélyén rejtőzik.