Hogyan lett Gandhi egy egytől tízig terjedő agresszivitási skálán 255-ös ultrahitler?
A Civilization nevű népszerű stratégiai játéksorozat legendásan legagresszívabb, legtöbb atombombát gyártó és bevető gépi játékosa ironikus módon nem más, mint Mahátma Gandhi.
Az a Gandhi, aki sokak szemében a béke egyik legnagyobb alakja, akitől ilyen és ehhez hasonló idézetek származnak: "Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmad. Ha nincs igazad, nem engedheted meg, hogy elveszítsd."
Ennek eredeti oka egy apró kis bug volt az első, 1991-es játékban. Viszont annyira megtetszett a helyzet komikuma a fejlesztőknek, hogy javítás helyett a játék következő részeibe is átemelték a hibát. Azóta a Civ játékosok rengeteget viccelődnek Gandhi atombomba-fétisén, meg egyáltalán azon, hogy ő a legbrutálisabb ellenfél és a legkegyetlenebb hadvezér a játékban.
Az első, 1991-es Civilizationben a fejlesztők a gépi ellenfelek agresszivitását egy nullától egészen tízig terjedő skálán állították be. Alapfelállásában Gandhi a legjámborabb gépi ellenfél, cirka 1-es agresszivitási faktorral dolgozik. A játék egyik szakaszában azonban elérhetővé válik a demokrácia, ami két ponttal csökkenti a demokráciát használó országok vezetőjének agresszivitását. Azt gondolnánk, hogyha Gandhi még innen tovább csökken, akkor egészen gyámoltalan, már-már birkatürelmű vezető lesz belőle, aki mindig oda fordítja a másik arcát? Nos, nagyot tévedünk.

Az MS-DOS ugyanis máshogy számolta le ezt, mint ahogy nekünk logikus. Ugyanis az összes lehetséges érték 0-255 között mozgott, és a gép a következő, számára logikus döntést hozta binárisra átírva: 0x01 - 0x02 = 0xFF. Ami viszont a gyakorlatban egy 255-ös érték.
Vagyis a játékban, ahol az agresszió egytől tízes skálán mozog, Gandhi egy 255-ös dühóriás, haragszupernóva, gyilokcsászár, akinek a világégés a kedvenc hobbija.
Így lett Gandhi a Civ játékok legvéresebb agresszora, aki mindent háborúval old meg, és egyből atombombával küld hadüzenetet, és a távolból tompán beszűrődő géppuskatűzre alszik a legjobban.