Látni lehet a felrobbantott Ferenc József híd maradványait az alacsony vízállás miatt a Szabadság hídnál
Olvasónktól, Gábortól kaptunk egy fotót szerda délelőtt, azt írta, hogy a Duna alacsony vízállása miatt a budapesti Szabadság-híd alatt valószínűleg a felrobbantott Ferenc József híd maradványai is láthatóvá váltak, csak egy kicsit kell kihajolni a hídról.
A kép közepét, a híd korlátjával párhuzamos részt kell nézni, ott lehet látni, hogy a vízfelszín alatt valóban vannak maradványok, de azért a biztonság kedvéért megkerestem az ügyben a Dunai szigetek blog szerzőjét, Szávoszt-Vass Dánielt. Ő elküldött egy vonatkozó részletet a 2003-ban megjelent Folyóvízi szeizmikus mérések könyvből, ebben kitérnek a felrobbantott Ferenc József híd maradványaira:
A Szabadság híd alatt is látványos mederfenék-domborzattal találkoztunk, amelynek oka nem geológiai. Itt a Ferenc József híd roncsai és az azt betemető dunai üledékek vannak. A roncsok a mederfenék alatti rétegszerkezet, valamint a jelenlegi híddal párhuzamos elhelyezkedésük alapján jól azonosíthatók.
A leírás alapján az elhelyezkedés stimmel, a vonatkozó metszetet itt lehet egyébként megtalálni.
Az egykori Ferenc József híd építését az 1893. évi XIV. törvénycikk rendelte el, majd 1896. október 4-én adták át Ferenc József jelenlétében, olvasható a Cultura.hu cikkében. A II. világháborúban aztán a német hadsereg 1945. januárjában felrobbantotta, a a befüggesztett tartó a Dunába esett, és a budai parti nyílás is tönkrement. Valószínűleg ezek a maradványok láthatók most a fotón.
Az újjáépített hidat aztán 1946. augusztus 20-án nyitották meg, akkor már a Szabadság-hídnak nevezték.