De miért van az, hogy a Hold pontosan kitakarja a Napot?
A teljes napfogyatkozás egy ritka, de lenyűgöző égi jelenség, amikor a Föld kísérője, a Hold, pont kitakarja központi csillagunkat, és vagy csak egy vékony fényív sejteti, hogy a Nap továbbra is ott van, nem falta fel a világkígyó, vagy gyakrabban teljesen kitakarja a Hold a Napot, és csak annak izzó gázkoronáját látni.
De azon gondolkozott már, hogy hogy lehet az, hogy a Hold pont akkora, hogy kitakarja a Napot?
Here's the remarkable coincidence that allows us to see total solar eclipses: the diameter of the Moon is 400 times smaller than the diameter of the Sun, but it is also 400 times closer to us. pic.twitter.com/fp8rVQ94Ad
— Fermat's Library (@fermatslibrary) January 25, 2020
Az, hogy a napfogyatkozások olyanok, amilyennek ismerjük őket, egy szerencsés véletlennek köszönhető. A Nap átmérője ugyanis a Hold átmérőjének négyszázszorosa, a Hold pedig négyszázszor közelebb van mint csillagunk, így a Földről nézve nagyjából ugyanakkorának tűnnek. Azonban a Föld-Hold távolság nem állandó, így néha nagyobbnak tűnik kísérőnk, néha pedig kisebbnek, ezért van, hogy olykor teljesen kitakarja a Napot, máskor pedig látni egy vékony csíkot körben.
Egyébként a Hold lassan, de folyamatosan egyre távolabb kerül a Földtől, így néhány százmillió év múlva, már soha nem fogja teljesen kitakarni a Napot, és mellesleg 200 millió év múlva egy földi nap már 25 órán át fog tartani.
Ránk dől a mennyboltozat? Beomlik a föld? Nem tudjuk, mi lesz. Nem tudjuk, mi lesz, mert beállt a teljes napfogyatkozás.