Megtalálták a világ legrégebbi állati hímivarsejtjeit
A világ legrégebbi állati hímivarsejtjeit fedezték fel paleontológusok egy százmillió éves mianmari borostyánkőben – írja az MTI. A kínai tudományos akadémia nancsingi intézetének munkatársa, Vang Ho szerint az eddig ismert legrégebbi, megkövesedett állati spermiumok mindössze 17 millió évesek voltak.
A szakemberek ezúttal a csaknem 500 millió éve létező és az óceánok nagy részében megtalálható kagylósrákok (Ostracoda) osztályának egyik nőstényében fedezték fel a spermiumokat, vagyis az állatot röviddel azelőtt termékenyítették meg, hogy beleragadt a vesztét jelentő gyantába. A kutatók a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban publikálták eredményeiket.
A felfedezés különlegessége a spermiumok mérete: csaknem 4,6-szer hosszabbak magánál a hím állatnál. Egy 1,7 méter magas embernél ez nagyjából 7,30 métert jelentene, vagyis rengeteg energia szükséges az előállításukhoz – mondta Renate Matzke-Karasz, a müncheni Lajos-Miksa Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője.
Az állatvilágban a hímek többsége általában több tízmillió apró spermiumot termel, ám a kagylósrákok a mennyiség helyett a minőségre törekednek.