A magyar nő, aki a férfiak mezőnyében lett világbajnok
Ma lenne 130 éves a magyar műkorcsolyázó, aki nő létére férfiakat verve tette fel a sportágat a világtérképre. Kronberger Lili 1890-ben született, ekkor a műkorcsolya még olyannyira gyerekcipőben járt, hogy nők számára nem is írtak ki versenyeket. A kislány ezért a férfi mezőnyben volt kénytelen elindulni, de ez nem okozott gondot neki.
1906-ban, Davosban végre a hölgyek is indulhattak a vb-n, a 16 éves magyar tehetség itt harmadik lett. Két évvel később, Troppauban már őt ünnepelte mindenki, megszerezte a magyar sport első világbajnoki címét, melyet még három követett.
1908 és 1911 között senki sem tudta legyőzni, ő volt a sportág első számú versenyzője. Az 1909-es budapesti világbajnokságot úgy nyerte meg, hogy egyedüli női induló volt a mezőnyben.
Kronberger Lili szó szerint átformálta a műkorcsolyázást, ugyanis ő volt az első versenyző, aki a gyakorlata során minden mozdulatát a zenéhez igazodva mutatta be. 1911-ben így nyert világbajnokságot, mégpedig az ekkor 28 éves Kodály Zoltán aktív segítségével. Kodály maga is korcsolyázott, imádta ezt a sportot, és azt javasolta a sportolónak, hogy végig a zene ütemére mozogjon. Az újítás elnyerte a közönség tetszését, és a riválisok is átvették, ma már az lenne a furcsa, ha a műkorcsolyázók nem zenére mozognának.
Kronberger Lili 1974-ben hunyt el, sírja a Farkasréti temetőben található. 1997-ben, első magyarként beválasztották a Halhatatlanok csarnokába (World Figure Skating Hall of Fame).