Nem szerette, hogy félistennek ábrázolják
Az apartheid-rendszer ellen küzdő aktivistából a hosszú börtönévek alatt kultikus alak, Dél-Afrika megkerülhetetlen lelke lett. Egyetlen elnöki ciklusával példát mutatott, visszavonulása után is aktívan szerepet vállalt a világ problémáinak megoldásában. A 94 évesen elhunyt Nelson Mandela élete a Nagyképen.
Az apartheid-rendszer elleni fiatal aktivista, Nelson Mandela törzsi viseletben. (Fotó:
Apic / Europress / Getty)
Az apartheid-rendszer ellen küzdő Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) békés elégedetlenségi kampányt hirdetett, melynek szervezőit, köztük Mandelát 1956-ban letartóztatták. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
A megvádolt aktivisták, köztük Mandela érkezik a tárgyalóterembe. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
Az ANC támogatói tüntetnek és imádkoznak Johannesburgban a bíróság épülete előtt. Mandeláékat később felmentették. (Fotó:
- / AFP)
Mandela az ANC másik vezetője, Oliver Tambo társaságában, 1960-ban. 1960-ban fordulóponthoz ért az apartheid elleni harc, amikor Sharpeville-ben egy tüntetésen 69 embert ölt meg a rendőrség. (Fotó:
Gallo Images / Europress / Getty)
Az ANC Umkhonto we Sizwe (Nemzet Lándzsája) néven gerilla-, illetve szabotázsakciókra képes földalatti katonai szervezetet hozott létre. Ennek élére Mandela került. (Fotó:
Gallo Images / Europress / Getty)
Mandela az algériai hadsereg vezetőivel 1962-ben. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
1962-ben Mandelát több társával együtt letartóztatták, és börtönbüntetésre ítélték. Mandela a következő 27 évet börtönben töltötte. (Fotó:
Peter Dunne / Europress / Getty)
Desmond Tutu dél-afrikai érsek a Mandela kiszabadításáért szervezett gyűlésen 1988-ban a londoni Hyde Parkban, egy nappal a bebörtönzött aktivista 70. születésnapja előtt. (Fotó:
Anna Tully / AFP)
A hírhedt Robben-szigeti börtön udvara. Mandela börtönbüntetése nagy részét itt töltötte, csak szabadulása előtt 14 hónappal szállították át a Fokvárostól hatvan kilométerre fekvő Victor Verster börtöngazdaságba. (Fotó:
Wikipedia)
Mandela cellájában. A börtönévek alatt Mandela kultikus alak lett, a dél-afrikai politika megkerülhetetlen személyiségévé vált. Ugyanakkor tüdőbetegsége is a börtönig nyúlik vissza: először a 80-as években kapott tüdőgyulladást, amikor a szeles Robben-szigeten, a börtön kőbányájában dolgozott. (Fotó:
nelsonmandelas.com)
Mandela és második felesége, Winnie a szabadulás napján, 1990. február 11-én. Nagy tömeg fogadta a börtön kapujában, az eseményt a dél-afrikai állami TV élő adásban közvetítette. (Fotó:
Allan Tannenbaum / Europress / Getty)
Az ország a polgárháború szélére sodródott, mire 1989-ben a liberálisabb Frederik Willem de Klerket választották elnökké. Felismerte, hogy tárgyalnia kell Mandelával, akit szabadon is engedett. (Fotó:
Ho / AFP)
Mandela, és a szintén a Robben-szigetről szabaduló volt ANC-vezető, Walter Sisulu énekelte a dél-afrikai himnuszt a Soccer City stadionban, ahol közel százezren ünnepelték Mandela szabadon engedését. Mandela mellett felessége, Winnie állt. (Fotó:
Walter Dhaldhla / AFP)
Mandela Johannesburg Soweto városrészébe költözött Winnie-vel. A börtönévek alatt elhidegültek egymástól második feleségével, de 1996-ig házasok maradtak. (Fotó:
Georges Dekeerle / Europress / Getty)
A Mandela szabadulását ünneplő koncerten egy fehér férfi emeli a magasba az ANC vezetőjének portréját. (Fotó:
Walter Dhladhla / AFP)
Szabadulása után saját viaszmást kapott a híres londoni Madame Tussaud panoptikumban. 1991-ben készült a közös fénykép. Mandela és de Klerk 1993-ban közösen kapnak Nobel-békedíjat. (Fotó:
Johnny Eggitt / AFP)
Mandela 1994-től 1999-ig volt Dél-Afrika első fekete elnöke. Sokat tett a fehérek és feketék közötti viszony normalizálásáért, óvott a bosszútól, meglátogatta az apartheid egykori miniszterelnökeinek özvegyeit, megbékélési bizottságokat állíttatott fel, ahol amnesztiát kaptak mindazok, akik megvallják bűnösségüket, és bocsánatot kérnek. (Fotó:
Walter Dhladhla / AFP)
Mandela a dél-afrikai példából kiindulva más országokat is arra biztatott, hogy diplomáciai úton, tárgyalásokkal oldják meg konfliktusaikat. A képen Moammer Kadhafi volt líbiai vezetővel látható 1997-ben. (Fotó:
Amr Nabil / AFP)
Mandela csak egy elnöki ciklust vállalt, hogy ezzel is példát mutasson, 1999-ben visszavonult a dél-afrikai politikától. (Fotó:
Media24/gallo Images / Europress / Getty)
Ugyanakkor utána is aktív szerepet vállalt Afrika és a világ problémáinak rendezésében. Végül 2004-ben teljesen visszavonult a közélettől, habár időről időre fontos nyilatkozatokat tett. (Fotó:
Trevor Samson / AFP)
Harmadik feleségével, egy korábbi mozambiki elnök özvegyével 80 éves korában, 1998-ban házasodott össze. Állapota 2011-ben fordult rosszabbra, 2012-ben pedig kétszer is tüdőgyulladással kezelték egy pretoriai klinikán, ezenkívül epeműtétet is végeztek rajta. (Fotó:
Elmond Jiyane / AFP)
Sokan nem tudják elképzelni Dél-Afrikát Mandela nélkül. „Mindig elégedetlen voltam azzal, hogy félistennek ábrázolnak" – mondta magáról Mandela, aki viszont nem tulajdonított különösebb jelentőséget személyének. (Fotó:
Tom Stoddart Archive / Europress / Getty)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon