A mi természetünk környezetvédelmi fotópályázat ünnepélyes díjátadója mellett megnyílt a FotoKozma nemzetközi kültéri fotófesztivál Csákváron, ahol idén tizenhat kültéri kiállítás kap helyet.
Az Our Nature Photo Award (A mi természetünk) fotópályázat egy olyan nemzetközi fotóverseny, amely a világ leginspirálóbb természet- és dokumentarista, környezetvédelmi fotóit mutatja be. A díj fókuszában érintetlen természeti kincseink, az emberi tevékenység bolygónkra gyakorolt hatása, a természettel való kapcsolatunk és a jövő kihívásai állnak. A megállító erejű, elgondolkodtató képek hatást gyakorolnak a nézőre, és remélhetőleg cselekvésre ösztönzik őket a jelenben, felhívják a figyelmet a fenntarthatóság fontosságára, valamint a környezetvédelem sürgető kérdéseire.
Az idei pályázatra 2000 fotó érkezett a világ 41 országából, összesen 187 fotóstól. A nemzetközi zsűri névtelenül bírálta el a pályaműveket, kiemelt figyelmet fordítva a pályázat idei témájára, amely a „Természet jövője” mottót viselte. A beküldött művek egyszerre mutatják be a természet csodáit, az emberi tevékenység következményeit, valamint a reményteli megoldásokat. A Vértes Kozma Alapítvány által szervezett és a Kék Bolygó Alapítvány szakmai partnerségével létrejött fotópályázat fővédnöke Áder János korábbi köztársasági elnök, aki személyesen nyitotta meg az idei eseményt.
Kategóriák és döntősök
A zsűri három fő kategóriában értékelte a pályaműveket:
- Természet kategória: 14 döntős alkotás
- Lábnyomaink kategória: 11 döntős alkotás
- Megoldások kategória: 10 döntős alkotás
Emellett 9 magyar fotós művét is kiválasztották a kiállításra, így a hazai alkotók is kiemelt figyelmet kapnak. A zsűri a döntősök közül választotta ki a három kategóriagyőztest, valamint az összesített győztes fotót, amely elnyerte „A mi természetünk – Az év fotója” címet.
A kategóriagyőztesek és az összesített győztes művek alkotói az Arany Róka Trófeával térhettek haza, ami a Kék Bolygó Alapítvány díja. A csákvári FotoKozma Fesztiválon kültéri kiállítás formájában bemutatkozott kollekció később egy vándorkiállítás részeként járja majd a világot, további nézőket és érdeklődőket megszólítva.
Az év története
Az idei pályázatra 52 történet érkezett 21 különböző országból. „Az Év története” címet elnyerő alkotás különösen nagy figyelmet kap, mivel nemcsak a képi megvalósítást, hanem a mögöttes mondanivalót is kiemelten díjazza a zsűri. A kiválasztott művek, köztük a győztes sorozattal, szintén bemutatásra kerültek a fesztiválon.
Az Our Nature Photo Award azon túl, hogy egy fotóverseny, egyben egy olyan kezdeményezés is, ahol a kiállítók fotóikon keresztül fel tudják hívni a figyelmet bolygónk megóvásának fontosságára. A kiállított képek nemcsak megállítják a szemlélőt, hanem el is gondolkodtathatják a természet jövőjéről, és arról, hogy mit tehetünk a környezetünk megóvása érdekében, akár mi, egymagunk.
A madarak keserves halála (Fődíjas) – A környezetvédők gyűjtik a fertőzéstől elhullott flamingókat, Miankala mocsár, Irán. 2021-ben és 2022-ben, két idényen keresztül a vándormadarak tízezrei pusztultak el az Irán északi részén található Miankala vizekben gazdag élőhelyein. A tömeges pusztulás oka a szennyvíz nem megfelelő kezelése, a madarak élőhelyéül szolgáló tavak és folyók mérgezése. Az aktivisták igyekeztek mielőbb összegyűjteni a tetemeket, hogy megelőzzék a fertőzések terjedését. 2023-ban a flamingók ismét megjelentek, és a megszokott fél évet töltötték a területen, októbertől májusig ott teleltek (Fotó:
Mehdi Mohebi Pour (Irán) / Our Nature Photo Award)
Góliát Liliputban (Természet, nyertes) – Atlanti szirti fűrészes sügér kishalak rajában. Florida, USA. A kis decapterus halak hömpölygése során kialakult egy alagút, és a fotós megérezte, hogy azon át fog jönni egy nagy sügér. Felkészült a pillanatra és hosszú záridőre állította a gépet, hogy a kis bemozdulással dinamikusabbá tegye a képet. A jelenetről a Gulliver utazása jutott eszébe, amikor Gulliver Liliputba érkezve óvatosan lépdel a kisemberek között, nehogy kárt okozzon bennük. Évtizedekkel ezelőtt, az atlanti szirti fűrészes sügérek számának súlyos csökkenése után Florida betiltotta a halászatukat, ami a populáció növekedéséhez vezetett. Sajnos a mostani halászati tervek nem kezelik védett fajként ezt a sügérfajtát (Fotó:
Tom Shlesinger (Izrael) / Our Nature Photo Award)
Szürreális hangulat (Természet, döntős) – Flamingóraj repül az absztrakt mintázatú sós tó felett, Magadi-tó, Kenya. A magadi szuahéli nyelven szódát jelent, mivel a tó egyedülállóan magas koncentrációban tartalmaz marószódát. A sókoncentráció természetes úton keletkezik az üledékek átalakulása során a lefolyóvízzel és a tó alatti olvadt lávával keveredve. Szárazság idején, amikor a víz elpárolog, előbukkannak a sókristályok által alakított szabálytalan minták, amelyek úgy néznek ki, mintha egy absztrakt művész rajzolta volna őket (Fotó:
Alexandre Bès (Franciaország) / Our Nature Photo Award)
Vadászó gyurgyalag (Természet, döntős) – Szemberepülő gyurgyalag rovarral a szájában. Sopron, Magyarország. A gyurgyalag hazánk egyik legszínesebb madara, amely méhekkel, darazsakkal, szitakötőkkel és egyéb repülő bogarakkal táplálkozik. Repülés közben akrobatikus módon vadássza le a rovarokat, ez a pillanat látszódik a képen. A méhészek nem kedvelik, mert dézsmálja a méhállományt, a madármegfigyelők pedig gyönyörködnek a színpompás tollazatában és kedves habitusában (Fotó:
Kránitz Roland (Magyarország) / Our Nature Photo Award)
Állati Zeppelin (Természet, döntős) – Az éjjeli tengerben lebegő ascidia, előgerinchúros zsákhal, Észak Sulawesi, Lembeh-szoros, Indonézia. Az éjszakai merülés során megvilágított zsákhal testén és az emésztőrendszerében az átláthatóság miatt látszanak a „vízbelégzés” során benyelt élőlények. Az 5 cm-es átlátszó állatka úgy mozog, hogy átpumpálja a vizet a zselatinos testén. A be- és kilégzés során az állatok egy része akár ki és be is úszkálhat, egy része, mint a sárga gömbhalivadék pedig rajta utazik. A szimbiózisukból kialakult látvány egy nagy lég- vagy űrhajóra emlékeztet (Fotó:
Massimo Giorgetta (Olaszország) / Our Nature Photo Award)
Anya és gyermeke (Természet, döntős) Nőstény jegesmedve bocsával ejtőzik. Északi sark. A jegesmedve a fjordokon átúszva addig vadászik, míg nem sikerül egy rozmárt levadásznia. A képen már a lakmározás utáni jól megérdemelt pihenés látható (Fotó:
Miles Hewitt-Boorman (Egyesült Királyság) / Our Nature Photo Award)
Gyöngybagoly az áldozat szemszögéből (Természet, döntős) – A gyöngybagoly éppen lecsap az áldozatára. Egyesült Királyság. A gyöngybagoly éjszaka tökéletesen tudja követni a számára értékes zsákmány mozgását, és egyből le is csap rá. Szívesen rak fészket településeken és a mezőkkel övezett természetben is. Európai állománya folyamatosan csökken, melynek oka elsősorban a tanyasi, extenzív mezőgazdálkodás, valamint a külterjes állattartás csökkenése (Fotó:
Vince Burton (Egyesült Királyság) / Our Nature Photo Award)
Egyedül a végtelenséggel szemben (Természet, döntős) – Páfrányon sétáló hangya, Spanyolország. „Hangyák sokasága rohangált a páfrányon, ezért kinéztem egy szép levelet és vártam” – idézi a fotós élményeit. A túlexponált, fehér felhős égbolt biztosítja a világos hátteret a harsányzöld páfrányon rohangáló hangyának (Fotó:
Ruben Perez (Spanyolország) / Our Nature Photo Award)
Megrekedve (Lábnyomunk, nyertes) – Halászhálóba gabalyodott fókafióka a Düne sziget homokos partjain, Németország. Nemcsak a nyakláncra hasonlító háló akadályozza a fókát, de úgy látszik, hogy a szeme is sérült, valószínűleg szürkehályog borítja. A fotós számára az volt inspiráló, hogy a fóka a nehézségek ellenére mintha mosolyogna. Megszokta a fogságot, szó szerint megragadta az élet. A kontrasztosított háttér pedig még jobban erősíti ezt a hatást (Fotó:
Alex Pansier (Hollandia) / Our Nature Photo Award)
Élet minden cseppben (Lábnyomunk, döntős) -Thadyacha Padában élő falusiak egy száraz kút körül gyűlnek össze, hogy feltöltsék a vízszállító tanker által biztosított vizzel. Shahapur Taluka, Maharashtra, India. Annak ellenére, hogy nagy gátakat építettek, mint például Bhatsa, Tansa és Vaitarna, sok falu és törzs szembesült vízhiánnyal a térségben az elmúlt évben. Számos asszony gyermekével az oldalán próbálja megtölteni vízhordóját a mindennapi túléléshez. Sok iskolás gyerek nem tudja megfelelően folytatni tanulmányait a napi hektikus vízhordás miatt (Fotó:
Pratik Chorge (India) / Our Nature Photo Award)
Műanyaggal harcoló (Lábnyomunk, döntős) – Két tigriskölyök műanyag palackkal játszik a levadászott tetem körül. Tadoba Nemzeti Park, India. Három tigriskölyköt tanít az anyjuk vadászni. Az anyatigris levadászott egy szambárszarvast és bontatlanul eléjük tette, hogy megtanuljanak dögöt bontani. A kölykök nem voltak éhesek, inkább játszottak egy turisták által eldobott palackkal. Az anyatigris a távolból türelmesen leste őket. 12 óra elteltével, amikor megéheztek, csak akkor kezdték el felboncolni a szarvast (Fotó:
Sridhar Sivaram (India) / Our Nature Photo Award)
Esővíz medence (Lábnyomunk, döntős) – Egy fiatal pásztor mosakszik az esővízmedencében, Turkana megye, Kenya. 2018-ban Kenyában szokatlanul heves esőzés volt, aminek köszönhetően megteltek a víztározók esővízzel. A pásztorkodás eredendően alkalmazkodó, de a szélsőséges időjárási események megnövekedett gyakorisága megsokszorozza az olyan tényezők hatását, melyek korlátozzák a kenyai pásztorok megélhetését. A csapadékviszonyok is megváltoztak: a hosszú esős évszak lerövidült, az éves csapadékmennyiség alacsonynak tekinthető, ugyanakkor az események rövid ideig, de nagy intenzitással következnek be, ami villámárvizekhez vezet (Fotó:
Maurizio di Pietro (Olaszország) / Our Nature Photo Award)
Az utolsó kettő (Lábnyomunk, döntős) – Orrszarvú együtt pihen a gondozójával, Nanyuki, Kenya. A világ utolsó két észak-fehér orrszarvúja közül az egyik látható a képen, ahogy a forró délutáni napsütésben megpihen barátjával és gondozójával, Zachary Mutai-val az Ol Pejeta Gondozóközpontban. Mivel már csak két nőstény maradt fenn, az északi fehér orrszarvú alfaja funkcionálisan kihalt. A tudósok és a természetvédők azonban nem adták fel a reményt, megpróbálják lombikprogram segítségével a már korábban lefagyasztott hímivarsejteket felhasználni és utódokat létrehozni (Fotó:
Matjaz Krivic (Szlovénia) / Our Nature Photo Award)
Műanyaggyűjtő (Lábnyomunk, döntős) – Műanyaggyűjtő munkás a hulladéklerakóban, Dhaka, Banglades. A képen látható Sulaiman (47) és Rashid mia (51) műanyaggyűjtők a dakkai Ashulia bazárban, Bangladesbe élnek. Nap mint nap keresik a használt műanyag palackokat, bögréket, vödröket és egyéb műanyag árukat a hulladéklerakóban. A sok órán keresztül összegyűjtött műanyagot, elsősorban PET- palackokat a műanyagexporttal foglalkozó cégeknek szállítják el a nap végén (Fotó:
Mithail Afrige Chowdhury (Banglades) / Our Nature Photo Award)
Katonalegyekkel a fenntarthatóságért (Megoldások, nyertes) – A Molekuláris Biológiai Központban Laura Gasco professzor ellenőrzi a feketekatonalégy-tenyészet petéit. Torino, Olaszország. A mesterséges tenyészet közepén lévő kis doboz védett üreget biztosít a nőstények számára, ahová elhelyezhetik a petéiket. A kiváló minőségű, fehérjékben gazdag rovarok lehetnek hamarosan a fenntartható táplálkozás zálogai: ugyanannyi tápértéket lényegesen kisebb föld-, energia- és vízhasználat mellett állít elő egy rovarfarm, mint a hagyományos állattenyészetek. Laura Gasco, a Torinói Egyetem Élelmiszertudományi Tanszékének professzora azt vizsgálja, milyen hatással van az egygyomrú állatokra, ha fekete katonalegyeket illesztenek az étrendjükbe (Fotó:
Maurizio di Pietro (Olaszország) / Our Nature Photo Award)
Étterem keselyűknek (Megoldások, döntős) – Kewal Prasad Chaudhary, a nepáli Kawasotiban lévő keselyűetető központ munkatársa egy sérült havasi fakókeselyűvel a kezében. Nepal, Kawasoti. A keselyűéttermek a világ első olyan etetőzónái, ahol a sérült állatok biztonságban táplálkozhatnak. A cél, hogy minél gyorsabban visszaintegrálhatók legyenek a vadonba, ahol a természetes ökoszisztéma részeként ők végzik az elhullott állatok eltakarítását, megakadályozva ezzel a baktériumok elszaporodását és egyes betegségek terjedését. A kilencvenes években közel 1 millió keselyű halálát okozták az elpusztult haszonállatokban lévő, diclofenactartalmú gyulladáscsökkentő-származékok, melyeket a keselyűk a tetemekkel együtt elfogyasztottak a „madárkórházakban”. A gyógyszert 2006-ban betiltották, a Jatuyu keselyűéttermek pedig garantálják a ragadozók biztonságos táplálását, amíg vissza nem tudnak térni természetes közegükbe, a vadonba (Fotó:
Alain Schroeder (Belgium) / Our Nature Photo Award)
Genetikai üvegház (Megoldások, döntős) 2000 négyzetméteres ORF Genetics üvegház – futurisztikusan kialakított és látványosan megvilágított létesítmény, ahol géntechnológiával módosított árpát termesztenek. Reykjanes-félsziget, Izland. Egy lávamezőn, az új Fagradalsfjall vulkán közelében található ez az ökológiailag megtervezett üvegház. Speciális ásványi anyagokban gazdag vulkáni porral teli edényekben jelenleg 130 000 növényt termesztenek, amelyeket egy speciális csőrendszer táplál úgy, hogy a gleccserekből friss vizet hoz be tiszta geotermikus energiával és a közeli Svartsengi Erőmű által szolgáltatott hővel. A tehenek, csirkék és sertések izomszövetéből származó őssejtek begyűjtése után az állati növekedési faktort az árpamag DNS-ébe ültetik be. Az árpamag hordozóként történő felhasználása rekombináns fehérjék termesztésére használatos különböző kutatási ágakban, mint pl. őssejtkutatás, bőrápolási kutatás és műhúskutatás (Fotó:
Matjaz Krivic (Szlovénia) / Our Nature Photo Award)
Víz alatti szüretelés (Megoldások, döntős) – Luca Gamberini az 1-es számú bioszférában bazsalikombetakarítást végez. Noli, Ligur-tengerpart, Olaszország. A világ első víz alatti üvegházrendszerében – ami egy víz alatti veteményeskert – épp zajlik a szüret. Miután a növényeket óvatosan eltávolították a hidroponikus dobozból, egy hermetikus dobozba helyezik és a felszínre viszik őket (Fotó:
Giacomo d’Orlando (Olaszország) / Our Nature Photo Award)
Újrahasznosítás bangladesi módra (Megoldások, döntős) – PET-palackot válogató nő, Banglades, India. Egy indiai asszony PET-palackokat válogat Banglades második legnépesebb települése, a Karnapuli folyó mentén fekvő Csittagong „újrahasznosító üzemében”. Banglades a világ egyik legnagyobb műanyagexportőre: évente harmincezer tonna PET-palackot gyárt és ad el elsősorban Kínának és Dél-Koreának. A műanyag szemét újrahasznosítása így nem pusztán környezetvédelmi okokból fontos számukra, de gazdaságilag is jól járnak a fenntartható hulladékkezeléssel (Fotó:
Muhammad Amdad Hossain (Banglades) / Our Nature Photo Award)
Barlangrajz (hazai fotósok) – Elhagyatott bányató erodált partja Mindszentpuszta közelében. Vértes régió, Magyarország. Az oroszlány melletti bányató egy partszakaszrészlete drónfelvételen. Az erózió következtében a dombról lezúduló esővíz absztrakt formákat hoz létre a tó partján, megnehezítve ezáltal a termőréteg létrejöttét, amelyben a növények meg tudnának kapaszkodni. Bizonyos nézőpontból mintha a parton egy vaddisznó fekvő alakja körvonalazódna, háttal a víz felé (Fotó:
Ambrus Tímea (Magyarország) / Our Nature Photo Award)
A víz az úr (hazai fotósok) – Egy bánya mennyezetéről csepegő vízcseppek csodákat alkotnak a talajon. Magyarország. Apró kavicsok egy bánya mélyén, amit adott két ponton folyamatosan csepegő, majd a maga által vájt földtányérban rekedt víz munkált. A víz rombolni, de építeni is képes – lassan építkezve átformálja a környezetét. Szemet rajzol például a Holdbéli tájnak (Fotó:
Berentés Ágnes (Magyarország) / Our Nature Photo Award)
A tél virágai (hazai fotósok) – Távoli univerzumot vagy csillagos égboltot idéző jégvirágmotívumok. Magyarország. A Visegrádi-hegység egyik kis erdejében készült kép azt mutatja meg, milyen csodákat, művészi kompozíciókat képes alkotni pusztán az éjszakai fagy reggelre az üvegen (Fotó:
Ravasz Balázs (Magyarország) / Our Nature Photo Award)
Megfeneklettek (hazai fotósok) – Három csónak a Velencei-tó kiszáradt, repedezett part menti iszapján felülnézetből. Velencei tó, Magyarország. 2022 nyarán súlyos aszály söpört végig Európán, ami jelentős mértékben érintette a magyarországi tavakat. A Velencei-tó kritikus helyzetbe került, a vízszint tíz centiméterrel az 1949-ben mért történelmi mélypont alá süllyedt. A fél métert alig meghaladó vízállás súlyos hatással volt a tó környezetére: a csónakok megfeneklettek, a part menti rész kiszáradt (Fotó:
Vasvári Tamás (Magyarország) / Our Nature Photo Award)
A világok találkozása (hazai fotósok) – Fókalesen a Fővárosi Állat- és Növénykertben – egy kisgyerek a fókamedence üvegfalán keresztül próbálja megérinteni a felé úszó oroszlánfókát. Budapest, Magyarország. A kisfiú gesztusa egyfelől az öröm és a kíváncsiság megnyilvánulása, másfelől elgondolkodtató mozzanata az ember és a fogságban tartott állat közötti bonyolult kapcsolatnak. Az üvegfal jelentése is kettős: egyszerre képvisel bezártságot és biztonságot (Fotó:
Fáth Ádám (Magyarország) / Our Nature Photo Award)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon