(c) 2006 Index.hu Rt. Minden jog fenntartva.
VISSZA
Az SZDSZ és az MSZP elbukta Veszprémet és a megyét is

Egyik legfontosabb vidéki bástyáját, Veszprémet is elveszítette az SZDSZ, Dióssy Lászlót 1990 óta először nem választották meg. A megyei közgyülésben az MSZP-SZDSZ koalíció öt helyet veszített, a Fidesz egyedüli többséget szerzett.

()
2006. október 1., vasárnap 23:03



Nem sikerült az újraválasztás a Veszprém élén 1990 óta álló Dióssy Lászlónak. Ezzel egyik fontos vidéki pozícióját veszítette el a Szabad Demokraták Szövetsége, a megyeszékhelyt a fideszes Debreczenyi János vezeti ezentúl.

A legnagyobb ellenzéki párt jelöltje 51,35 százalékos részvétel mellett a szavazatok 51,55 százalékát szerezte meg. Az eddigi városvezető, aki az SZDSZ mellett az MSZP és a Szövetség Veszprémért támogatását is élvezte, 43,94 százalékot kapott. A Magyarországi Zöld Pártot képviselő Miklós Gábor 4,51 százalékkal végzett.

A megye nagyobb városai közül Balatonfüred, Pápa, Tapolca és Várpalota fideszes, itt dr. Bóka István, dr. Kovács Zoltán, Ács János és Németh Árpád lett a városvezető, Ajkán az MSZP-s Schwartz Béla győzött.

A megyei közgyűlésben a Fidesz egyértelműen átvette a többséget és a az MDF-fel együtt 25 mandátumot szerzett a közösen induló szocialisták és a szabad demokraták 15 helyével szemben. A Fidesz 23 mandátuma egyedül is többségben van, négy éve ugyanis a kisebbik ellenzéki párttal való ellentét akadályozta meg hogy irányítsa a közgyűlést. Az ellenzéki pártok a tízezernél kisebb településeken kerültek nagy fölénybe, a Fidesz itt 14 helyet szerzett, az MDF kettőt az MSZP nyolcával szemben.

Előzmények

A 2002-es önkormányzati választáson a baloldal és a jobboldal is húsz-húsz mandátumot szerzett, csakhogy a jobboldal megosztottsága miatt (Fidesz 17, MDF 3 mandátum) a szocialistáké lett a közgyűlési többség. A 2006-os országgyűlési választáson a Fidesz-KDNP négy, az MSZP három helyen tudott győzni.

Ötödször nyerheti el Veszprém polgármesteri posztját Dióssy László, az SZDSZ egyik legsikeresebb vidéki tagja, aki azonban csak 1994-től tagja a pártnak, azóta a liberálisok önkormányzati szakértője. Dióssy mögé az MSZP is felsorakozott, pedig a veszprémi polgármester a települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökeként a normatív támogatások csökkenése miatt az MSZP vezette kormány ellen is tüntetést helyezett kilátásba. A posztért a Fidesz–KDNP-s Debreczenyi János és a Zöldek jelöltje, Miklós Gábor Ferenc (civilben felvonószakértő) indul.

Vége

az oldal tetejére