A jogvédők szerint a magyar rendőrség még mindig cigányellenes
További Belföld cikkek
- A Coca-Colának is gyárt alumínium dobozokat a Makón épülő kínai üzem
- Nem gyilkolt, nyomokat tüntetett el az emberölés miatt körözött 16 éves nyíregyházi lány
- Rubik Ernő első bevételéből olyan autót vett, amelyhez ötven év után is kötődik
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
Előítélet az élet minden területén
A romák továbbra is előítéletekkel szembesülnek az élet minden területén, például az egészségügyi ellátásban, a munkavállalás során és a lakáskérdésekben - számolt be az emberi jogi szervezet jelentésének magyarországi vonatkozásairól Fodor Márk.
"Úristen, ennyien vannak"
|
Fodor Márk hangsúlyozta, a jelentés szerint a rendőröknél továbbra is erős maradt a romaellenes előítélet, ugyanakkor a romákat megalázó bánásmód miatt a gyanúsított rendőrtisztek ellen ritkán sikeres a vádemelés, és azok, akiket elítéltek, rendkívül enyhe büntetésben részesültek, ami elbátortalanította az áldozatokat attól, hogy jelentsék a visszaéléseket vagy panaszt nyújtsanak be.
A jelentés a rendőrök előítéletével kapcsolatban példaként említ egy valkói esetet, ahol 2003 júniusában egy roma férfit igazoltatása után a rendőrök bántalmaztak, s ezt követően a feldühödött helyi romák egy csoportja kapákkal, kaszákkal támadt a rendőrökre.
Aggályos eljárás a menekültekkel
A jelentés szerint a menekültek közösségi szállásain és a befogadóállomásokon némi javulás történt, mégis továbbra is aggályos a menedékkérők őrizetbe vételének gyakorlata és az, hogy nincs rendszeres monitoring, amely során kiderülne, hogy mire számíthatnak a menedékkérők, és hogy milyenek valójában a közösségi szállások és a befogadóállomások.
Az Amnesty azt is aggályosnak találta, hogy sok magyar elmeszociális otthonban előfordul, hogy a szellemi fogyatékkal élőket rácsos ágyban tartják, annak ellenére, hogy a szakemberek szerint a megalázó, embertelen módszer jogsértő és szakmailag is elfogadhatatlan, ezért sérti a nemzetközi emberi jogi törvényeket éppúgy, mint a gondozás szakmai elveit.
A rendőrség szerint ők nem inkább
A rendőrségen semmivel nem nagyobb az előítélet, mint a társadalomban - jelentette ki az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője a jelentésre reagálva. Garamvölgyi elmondta, a rendőrségen nincs nyilvántartás az elkövetők roma voltáról, mint ahogyan arról sem, hogy mennyi roma származású rendőr szolgál a testületben. "Sajnos az Amnesty International nem változtatja meg a véleményét, nem veszi figyelembe a változást" - jelentette ki a rendőrség szóvivője.