Szlovákia a mennybe ment

2000.12.15. 14:53
Három papírforma eredmény mellett, egy óriási meglepetés is született a szentpétervári jégkorong-világbajnokság negyeddöntőiben, ugyanis Szlovákia kiütötte az eddig remeklő Egyesült Államokat, így története során először játszhat majd éremért az elődöntőben.

Tommy Salo a Stanley-kupa után a VB-től is búcsúzott
Pedig az amerikaiak kezdték jobban a mérkőzést és az első harmad negyedik percében már vezetést is szereztek. A szlovákok ekkor még rendkívül bátortalanul játszottak, de a következő játékrész elején három és fél perc alatt háromszor is bevették a bizonytalankodó Damian Rhodes ketrecét. Az utolsó harmadban az amik rohantak az eredmény után, északi szomszédaink pedig ütöttek még egy gólt, csúfossá téve ezzel az USA búcsúját.

Az elődöntők párosítása

Finnország - Szlovákia
Csehország - Kanada

A másik kora délutáni mérkőzés tétje az elődöntőbe jutás mellett a hatalmas presztízs volt, hisz Finnország és Svédország jégkorongban nem ismer tréfát, pláne egymás ellen... A háromkoronások Modin góljával szereztek vezetést 24 másodperccel az első harmad vége előtt, és sokáig úgy tűnt, ez elég is lesz a győzelmükhöz. Az utolsó játékrész második fele viszont a finneké volt: előbb Kallio, majd Lind korongja talált utat Tommy Salo kapujába, de a Suomi győzelméhez kellett Toskala kapus bravúrja két másodperccel a vége előtt, aki egy szólót védett mellel.

A kanadaiak megszenvedtek a győzelemért
Az esti összecsapásokon a várt eredmények születtek, bár egyik találkozó sem volt az elejétől kezdve sima. A lettek ugyan csak egy pillanatig tudták megcibálni az ,,cseh oroszlán" bajszát - Nizivijs góljával öt percig vezettek a második harmadban. A csehek minden erőlködés nélkül fordítottak, s a továbbiakban már csak egy -egy baltikumi játékos keménykedése borzolta a nézők idegeit. Nehezen ugyan, de továbblépett a kanadai válogatott is. A juharlevelesek az első játékrész vége előtt emberhátrányból szereztek vezetést, de a svájciak kiegyenlítettek, sőt a harmadik harmad elején már ők vezettek 3-2-re. A végét viszont már nem bírták erővel, így két perc alatt két gólt kapva kikaptak.

Jegyzőkönyv

Negyeddöntők

Egyesült Államok - Szlovákia 1-4 (1-0, 0-3, 0-1)
Gól: Hendrickson (Gionta) 3:55 ill. Satan (Suchy) 20:23, Hreus (Pardavy) 22:16, Plavucha (Vaic) 24:00, Bartecko (emberelőny, Satan, Visnovsky) 49:04
Kapusok: Rhodes 18/14 ill. Lasak 21/20
Kiállítások: 10 ill. 10 perc

Finnország - Svédország 2-1 (0-1, 0-0, 2-0)
Gól: Kallio (ee., Nummelin, Rintanen) 47:06, Lind (Kapanen) 51:29 ill. Modin 19:36
Kapusok: Toskala 21/20 ill. Salo 22/20
Kiállítások: 14 ill. 16 perc

Svájc - Kanada 3-5 (0-1, 2-1, 1-3)
Gól: Ruthemann (ee., von Arx) 26:13, Riesen (ee., Streit) 38:07, Keller (Ziegler, Jenni) 41:36 ill. Smyth (emberhátrány) 19:44, Draper (Smyth, Aucion) 28:05, Sillinger (Brown) 52:20, Smyth (ee.) 57:18, Isbister (Brown) 59:17
Kapusok: Pavoni 16/11 ill. Theodore 16/13
Kiállítások: 8 ill. 16 perc

Csehország - Lettország 3-1 (0-0, 3-1, 0-0)
Gól: Varada (ee., Kaberle, M. Prochazka) 31:10, Sykora (ee., Vyborny) 32:11, Dopita (ee., Sykora, Kucera) 35:37 ill. Nizivijs (Opulskis) 26:36
Kapusok: Cechmanek 12/11 ill. Irbe 20/17
Kiállítások: 10 ill. 20 perc

Statisztikák
Kanadai táblázat
10: Miroslav Satan (8+2) - Szlovákia
9: Todd Bertuzzi (5+4) - Kanada, Trond Magnussen (3+6) - Norvégia, Jiri Dopita (4+5) - Csehország, Ryan Smyth (3+6) - Kanada
8: Arnaud Briand (4+4) - Franciaország, Maurice Rozenthal (3+5) - Franciaország, David Vyborny (3+5) - Csehország
Góllövőlista
8: Satan
5: Bertuzzi
4: Briand, Dopita, Laurent Meunier - Franciaország, Aleksandrs Belavskis - Lettország, Christoph Brandner - Ausztria, Pavel Bure - Oroszország, Kristian Huselius - Svédország, Niko Kapanen - Finnország, Rijan Kuwabara - Japán, Vitalij Litvinyenko - Ukrajna, Per Skroder - Norvégia, Steve Sullivan - Kanada, Bruno Zarrillo - Olaszország, Vlastimil Plavucha - Szlovákia, Michal Sykora - Csehország
Gólpasszlista
6: Magnussen, Smyth, Kimmo Rintanen - Finnország, Lubomir Visnovsky - Szlovákia
5: Dopita, Rozenthal, Vyborny, Gian-Marco Crameri - Svájc, Tomi Kallio - Finnország, Richard Kapus - Szlovákia, Michael Nylander - Svédország, Szerhij Varlamov - Ukrajna