Árpád

Sampras, a világ ura

2000.12.15. 14:53
A wimbledoni tenisztorna rajtjától igazából egyetlen dolog tartotta lázban az újságírókat: sikerül-e megnyernie Pete Samprasnak pályafutása 13. egyéni Grand Slam győzelmét, s ezzel egyeduralkodóvá válnia a tenisztörténelemben. A görög-amerikai eddig az ausztrál Roy Emersonnal holtversenyben 12 győzelemmel állt az élen.
Sampras, címvédőként vágott neki két héttel ezelőtt a nagy menetelésnek
A finálé választ adott a kérdésre. Sampras, aki különben címvédőként vágott neki két héttel ezelőtt a nagy menetelésnek, négy játszmában megnyerte a wimbledoni torna férfi egyesét. Pedig a torna nem úgy indult, hogy begyűjti hetedik wimbledoni bajnoki címét. Az első fordulóban a cseh Vanek nem okozott ugyan nagy gondot, de a szakértők tudni vélték, még nem jött teljesen rendbe lábsérülése, és ez visszaüthet a továbbiakban. Ezek a hangok felerősödtek a szlovák Kucera elleni összecsapás után, ugyanis Pete játszmát veszített, pedig a második körben ez eddig nem volt jellemző rá (7:6, 3:6, 6:3, 6:4). A harmadik fordulóban honfitársa, Gimelstob ellen is elhullajtott egy szettet, és megrótta a zsurnalisztákat, hogy játéka helyett a lábával foglalkoznak, és a következő mérkőzésen csattanós választ adott a kétkedőknek, miután kiütötte a svéd Björkmant(6:3, 6:2, 7:5). A negyeddöntőben Gambill ellen viszont újra becsúszott egy elveszített játszma (6:4, 6:7, 6:4, 6:4), majd az elődöntőben a nevesincs belorusz, Volcskov is megszorongatta az első szettben (7:6, 6:2, 6:4).

NÉVJEGY: PETE SAMPRAS
Született: 1971. augusztus 12., Washington DC (Egyesült Államok)
Lakhelye: Orlando (Egyesült Államok)
Magassága: 185 cm
Súlya: 77.3 kg
Ütőfogás: jobbkezes
Profi pályafutás kezdete: 1988
Jelenlegi helyezése a hagyományos világranglistán: 3.
Legjobb helyezése a hagyományos világranglistán: 1. (1993. április 12.)
Helyezése az ATP Race pontversenyben: 10.
Legjobb helyezése az ATP Race pontversenyben: 3. (2000. április 3.)
Tornagyőzelmei egyesben: 63, ebből 13 Grand Slam
Összes pénzdíja: 40 300 138 amerikai dollár
Pénzdíja 2000-ben: 1 491 577 amerikai dollár
A döntőben a vállsérüléséből felépülő nagy visszatérő ausztrál, Patrick Rafter várt rá. Az első játszmában egészen 6:6-ig fej-fej mellett haladt a két teniszező. A rövidítésben sokáig nem bírtak egymással, végül Sampras ellenfele 11:10-es vezetésénél kettőshibát vétett, s 57 percnyi játék után az ausztrál teniszező nyerte az első szettet. A második szett szinte teljesen a tükörképe volt az elsőnek: mindkét játékos hozta az adogatásait, s így jutottak el a rövidített játékig. Rafter már 4:1-re vezetett a tie-break-ben, s úgy tűnt ismét ő örülhet, de az amerikai remekül összpontosított, és fordított. Újabb 49 perc elteltével tehát a címvédő kiegyenlített.

Pete Sampras, hetedik wimbledoni elsőségét szerezte
A harmadik szettben 2:2 után, Rafter adogatásánál, 0:40-es vezetést szerzett az Sampras. Az ausztrál teniszező kiegyenlített, sőt, esélye volt a játék megnyerésére is, ám nem élt a lehetőséggel. Sampras ezután valamennyi adogatójátékát megnyerve 39 perc alatt hozta a játszmát. A negyedik felvonásban Sampras ismét 2:2-nél vette el kétszeres US Open-győztes ellenfele adogatását. A következő játékban Rafternek volt alkalma az egyenlítésre, de az amerikai kitűnő szerváival végül hozta a gémet. Az ausztrál ezután gyorsan elveszítette a játszmát és vele a mérkőzést is (6:7, 7:6, 6:4, 6:2).

1996: Sampras - Michael Chang (amerikai) 6:1, 6:4, 7:6
Pete Sampras ezzel pályafutása hetedik - sorrendben negyedik - wimbledoni elsőségét szerezte, amely egyben tizenharmadik egyéni Grand Slam-győzelmét is jelentette: sikerült tehát megdöntenie az ausztrál Roy Emerson rekordját. "Életem egyik legboldogabb napjai a mai. Tizenharmadik egyéni Grand Slam-győzelmemet értem el, és külön boldogság, hogy a tenisz fővárosában, Wimbledonban sikerült megdöntenem a rekordot. Szeretném megköszönni szüleimnek és barátaimnak a segítséget" - nyilatkozta a döntő után. A vesztes, Rafter is elismerte ellenfele győzelmének jogosságát: ,,Pete az utolsó két játszmában szenzációsan játszott. El kell ismernem, hogy jobb volt. Nem panaszkodom, mert a vállműtétem után egészen a döntőig jutottam Wimledonban, ezen a nagyon nehéz tornán." Az amerikainak most6 már csak egy célja maradhatott: győzni végre Párizsban is, ugyanis a Rolland Garros salakján még sohasem ünnepelhetett.

Wimbledoni döntők 1990-2000
1990: Stefan Edberg (svéd) - Boris Becker (német) 6:2, 6:2, 3:6, 3:6, 6:4
1991: Michael Stich (német) - Becker 6:4, 7:6, 6:4
1992: Andre Agassi (amerikai) - Goran Ivanisevic (horvát) 6:7, 6:4, 6:4, 1:6, 6:4
1993: Sampras (amerikai) - Jim Courier (amerikai) 7:6, 7:6, 3:6, 6:3
1994: Sampras - Ivanisevic 7:6, 7:6, 6:0
1995: Sampras - Becker 6:7, 6:2, 6:4, 6:2
1996: Richard Krajicek (holland) - Maliwai Washington (amerikai) 6:3, 6:4, 6:3
2000: Sampras - Patrick Rafter 6:7, 7:6, 6:4, 6:2