Varga Roland egyéni csúccsal 7. lett az atlétika vb-n

2001.08.09. 12:54
Az edmontoni atlétikai világbajnokság hetedik versenynapján mindössze egy magyarért szoríthattunk. A diszkoszvető Varga Roland egyéni csúccsal a hetedik helyet szerezte meg. Az aranyérmet a német Lars Riedel nyerte, aki ötödször lett világbajnok. Ez a bravúr nem sikerült 10 ezer méteren Haile Gebrselassie-nek, aki csak harmadik lett.
A világbajnoki címet a német Lars Riedel szerezte meg
A nap egyetlen magyar versenyzője Varga Roland 65.86 méteres egyéni csúccsal a hetedik helyen végzett az edmontoni vb-n. A 23 éves újpesti atléta a döntőben első kísérletét elrontotta, majd 58.66 után következett a 65 méter feletti dobás. A folytatásban már nem tudott javítani, de 62.37-tel és 64.80-cal jó sorozatot ért el. A világbajnoki címet a német Lars Riedel szerezte meg, immár ötödször. Riedel több mint 30 cm-el dobott nagyobbat az olimpiai bajnok, ám itt csak második, Virgilijus Aleknánál.

Nem sikerült ugyanez a bravúr Haile Gebrselassie-nek, az olimpiai aranyérmes etióp futónak 10 ezer méteren. A sorozatban ötödik világbajnoki címének megszerzésére készülő atléta csak a harmadik helyen ért célba. Hatalmas hajrá után győzött a kenyai Charles Kamathi három etióp futót megelőzve. Papírforma győzelem született a férfi 3000 m akadályon, ahol az olimpiai bajnok kenyai Rueben Kosgei nyert.

A férfi 200 m simának tűnik

Férfi 200 méteren viszont remekelt az olimpiai bajnok: a görög Konsztadinosz Kederisz 20.03 mp-cel, az ez évi legjobb idővel lett finalista. Kederisz a szám legnagyobb esélyese, miután a címvédő és 100-on győztes amerikai Maurice Greene, illetve az olimpiai bronzérmes trinidadi Ato Boldon nem indult. A döntőt magyar idő szerint péntek hajnalban rendezik.

A tavalyi olimpia bronzérmese, Nezha Biduane nyert női 400 m gáton. A marokkói futónő hatalmas fölénnyel győzött az orosz Noszova és a címvédő kubai Pernia előtt. Meglepetésre nem jutott döntőbe a férfiaknál ugyanebben a számban a sydneyi ötkarikás játékokon első Angelo Taylor. A világ idei legjobbjával rendelkező amerikai futó a középdöntő első futamában rosszul vette az utolsó gátat, majdnem elesett, és csak negyedikként ért célba.

Férfi magasugrásban Martin Buss egyedüliként teljesítette a 2.36 métert, így a világ idei legjobbjával megnyerte a németek első aranyérmét. Az oroszok két ezüstérmet szereztek, Ribakov holtversenyben lett második a címvédő Voronyinnal. Mindketten elsőre teljesítették a 2.33-at, ám a 2.36 már kifogott rajtuk. A világcsúcstartó kubai Sotomayor a negyedik helyen végzett.

Az év versenye:
Az atlétikai világbajnokság előtt úgy döntött a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF), hogy Olga Jegorova mégis indulhat az edmontoni világversenyen. A doppinggyanúba keveredett orosz futónőt a párizsi Golden League versenyen július 6-án ellenőrizték és a teszt a sportágban először, EPO használatát mutatta ki. B- próbára azonban nem került sor. . .

Így a sportoló rajthoz állhat az 5000 m előfutamában. A sors fura fintoraként ugyanebben az előfutamban indul a szám címvédője, a román Szabo Gabriella is. Az a Szabo Gabi, aki kilátásba helyezte még a Vb előtt, hogy nem vesz részt a versenyen, ha engedik indulni orosz vetélytársát. Az olimpia, világ- és Európa-bajnok sztár csak az utolsó pillanatban döntött úgy, hogy indul annak ellenére, hogy Jegorova is indul.

A párharc - melyre magyar idő szerint pénteken hajnalban kerül sor - azonban el is maradhat, mert Jegorovát hat másik futóval együtt újabb EPO -teszt alá vetik. Ennek eredményét csak néhány órával az 5000 m selejtezője előtt hozzák nyilvánosságra. . .