Győrffy Dóra hetedik lett a vb zárónapján

2001.08.13. 11:50
Az edmontoni atlétikai világbajnokság zárónapján két versenyző is a harmadik világbajnoki címét szerezte. A marokkói Hicham el-Guerrouj 1500 m-en a cseh Jan Zelezny pedig gerelyhajításban szerzett aranyérmet. Női magasugrásban a dél-afrikai Hestrie Cloete (2.00 m) győzött, Győrffy Dóra 1.90 méterrel hetedik lett. A férfiak váltószámaiban, a 4x100-as és a 4x400-as váltóban amerikai siker született, a nők 4x400-as versenyét pedig a jamaicaiak nyerték. Az éremtáblázat élén az amerikaiak végeztek.
Az Edmontonban zajló atlétikai világbajnokság zárónapján egyetlen magyar atlétáért , a magasugró Győrffy Dóráért szoríthattunk. A júliusban két méterrel országos csúcsot elérő Győrffy jól kezdett, hiszen elsőre teljesítette az 1.85-öt és az 1.90-et is. Ám az 1.94 már kifogott rajta és kiesett, végül a hetedik helyen végzett. Amennyiben ismét átugrotta volna a nyár elején ugrott csúcsát, úgy dobogón végzett volna. A két méteres magasságon ketten jutottak át, a dél-afrikai Cloete azzal előzte meg az ukrán Babakovát, hogy addig minden magasságot elsőre teljesített.

Megszerezte harmadik világbajnoki címét a háromszoros olimpiai bajnok cseh gerelyhajító Jan Zelezny. A nagy esélyes Zelezny már a második sorozatban 92.80-at ért el, és ezt a hátralévő időben senki nem tudta túlszárnyalni. Meglepetésre a győztesen kívül mindössze a finn Parviainen tudott 90 méteren felül dobni.

Szintén az esélyesek győzelmével ért véget a férfi 1500 m, valamint a női 800 m küzdelme. A hölgyeknél a várakozásnak megfelelően a mozambiki Maria Mutola és az osztrák Stephanie Graf vívott nagy csatát. Annak ellenére, hogy idén többször is az európai futónő nyert, a vb-n - akárcsak a sydneyi olimpián - Mutola diadalmaskodott, gyakorlatilag mellbedobással, (három másodperccel) második vb -elsőségét szerezve. Férfi 1500-on a világcsúcstartó marokkói Hicham el-Guerrouj esélyeshez méltóan az utolsó körben ellépett üldözőitől és biztosan lett harmadszor vb-aranyérmes. A női maratont a román Lídia Simon (2:26:01 ó) nyerte.

Éremtáblázat
Az edmontoni atlétikai világbajnokság éremtáblázatán az Egyesült Államok végzett az élen.

Egyesült Államok 9 5 5
Oroszország 6 7 6
Kenya 3 3 1
Kuba 3 1 2
Németország 2 4 1
Etiópia 2 2 4

Érdekesen alakultak a váltóversenyek. A vb záró számát, a férfi 4x100-as váltót az Egyesült Államok négyese nyerte, hatalmas fölénnyel. Szombaton a középdöntőből kizárták az amerikai 4X100-as váltót, ám a versenybíróság az óvásuk után visszaengedte az amerikai négyest, akik előbb az elődöntő futamukat nyerték magabiztosan, míg a döntőben fél másodpercet vertek a mezőnyre.

A 4X400 méteres férfi váltót is az amerikaik nyerték, ím már sorozatban ötödik alkalommal. Eredményük (2:57.54), a világ idei legjobbja. Valószínűleg a nők között is amerikai siker született volna, ám Suziann Reid utolsó futóként nagy fölénnyel vezetve, elejtette a váltóbotot. Így a jamaicaiak nyertek, szintén a világ idei legjobbjával (3:20.65 p).

A magyarok két negyedik (Vaszi Tünde, Zsivoczky Attila), egy hatodik (Kiss Balázs), két hetedik (Győrffy Dóra, Varga Roland) és egy nyolcadik (Gécsek Tibor) helyet szereztek az edmontoni vb-n.