Hány sportoló halt meg dopping miatt?
További Sport cikkek
- Újabb botrány a karate világában: felpofoztak egy sportolót az MTK edzésén
- Holttestet találtak az angol rendőrök, értesítették az eltűnt válogatott sportoló családját
- A Budapesten is remeklő 18 éves indiai ülhetett fel a sportág trónjára
- Húsz napon át Londonra figyel a világ, 90 millió forintot ér a kilencnyilas
- Párizsi olimpikonjaink a jégen, különleges eseménnyel ünneplik a sportág világnapját
|
Kőszegi halála után Bognár László MIÉP-es országgyűlési képviselő a Parlamentben kérdezte Dávid Ibolya igazságügy-miniszter, miként kívánja a kormány háttérbe szorítani a doppingolást. A miniszter kifejtette, hogy újra a büntetőtörvénykönyvbe kívánják illeszteni néhány módosítással azt a passzust - az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta ugyanis -, miszerint a doppingszerek használói és terjesztői akár három év szabadságvesztéssel is sújthatók.
Bognár félezer áldozatról beszélt. Megemlített egy olimpikon súlylökőt, a diósgyőri Faragó Jánost is, aki a nyolcvanas évek elején, amikor még versenyzett 130 kiló körüli versenysúllyal rendelkezett, halálakor pedig - 84-ben - negyven kiló volt. Kőszegi harmincegy. Bognár szerint a testépítő szalonokban is kaszál a halál.
A rendőrségi vizsgálat nem derített fényt doppingolásra
A veresegyházai Takács István súlyemelőedző, a világbajnok Erika és a sokszoros Európa-bajnok Mária édesapja a sydneyi olimpia előtt a teljes készülő keretet feljelentette, mert úgy vélte, hogy valamennyi egyesületben tudatos doppingolás van. A rendőrség hat klubnál vizsgálódott is - eredmény nélkül.
A megvádolt versenyzők feljelentették a szerintük sértett és elfogult Takácsot, és a bíróság első fokon igazat is adott nekik - 600 ezer forint büntetésre ítélték -, ám Takács továbbra is kitart álláspontja mellett, és folytatja a sportág megtisztításáért fáradozásait.
A kisebbek korábban halnak?
Takács szerint eddig minimum tizennégy élsportoló volt a dopping áldozata, akik súlyemelők, súlylökők, ám az eredményeket tekintve kétségkívül a három lepkesúlyú a legnevesebb. Takács szerint azért vesztették életüket már ötvenéves koruk környékén, mert az immunrendszerük a sok fogyasztás miatt, még inkább megterhelt volt. Jóllehet ők kevesebb kokszot kaptak, mint a nagyobb súlyúak, de az említett tényezők jobban megviselték őket.
A nagyobb súlyúak között említhetjük az ugyancsak világbajnok százkilós Szanyi Andort, aki olimpiai ezüstérmével fizetett a doppingolásért, kizárták ugyanis. Az eset óriási vihart kavart Magyarországon '88-ban, szöuli olimpia után napokkal, még a tizenegy aranyérem fényét is elhomályosította. Az ugyancsak akkor lebukott - negyedik helyezett - Csengeri Kálmán kevéssel az esett után megdöbbentő őszinteséggel tárta fel a módszert, amellyel sokáig tiszták maradhattak.
Milyen is a "pisilőgép"?
"Becsaptuk a világot" - címmel egy kötetben leplezte le a magyar módszert. Egy "pisilőgépet" alkalmaztak. Ez az apró tartály "tiszta" vizeletet tartalmazott, a testükre erősítették, majd amikor szükség volt rá, akkor a mintavételkor a kémcsőbe folyatták a negatív vizeletet. Szanyi nem érzi, hogy hatással lenne mostanság a szervezetére a doppingszer.
|
Az özvegy nem titkolózott
Minderre akkor jött rá, amikor anyósánál Nerobolra bukkant. Azt hitte, hogy az övé, mert neki is pontosan ezt a szert írta fel a keretorvos. A Nerobol kis mennyiségben serkentőleg hat egy "lerobbant" szervezetre, nagy mértékben azonban a legveszélyesebb, és leginkább kimutatható doppingszer.
Ugyanígy bevallotta a doppingolást már említett Faragó János özvegye is, aki Takácsnak könnyek között mesélte, hogy férje marékszámra szedte a pirulákat, és a jobb eredmények, a nagyobb eredmények érdekében felelőtlenül élt velük.
Így doppingoltak engem, avagy a külföldi példa
A világ több pontján is igazolódott a tudatos doppingolás. Az NDK-beli doppingolást az egyesülés után nem is titkolták. Az egyik Eb-érmes súlylökő hölgy, Heidi Krieger például akkora adagot kapott, hogy most már Andreas Krieger névre hallgat, vagyis férfi lett. És mint mondja: így jobban érzi magát. Az újabb időszak megdöbbentő önvallomása az olasz kajakos Daniele Scarpáé volt, aki párosban Atlantában olimpiai bajnoki érmet szerzett. 1997-ben megjelent könyvének címe: "Így doppingoltak engem".
Scarpa érmeit nem vették el, ugyancsak nem vették el a közelmúltban a kínaiak győzelmeit, az NDK-s aranyak is megmaradtak. Pedig utólag róluk is igazolódott, hogy sikereiket ajzószereknek köszönhették. (A kerékpáros körversenyek az utóbbi időben rendre doppingbotrányokkal érnek véget.) Az igazság azonban életük megrövidülésével kiderülhet. A szakemberek szerint a szöuli olimpia "csodafutónője" - hihetetlen csúcsokat állított fel -, Florence Griffith Joyner négy évvel ezelőtti hirtelen halála sem a véletlen műve. 39 évesen halt meg.