Árpád

Pete Sampras diadalával zárult a US Open

2002.09.09. 10:37
Legutóbb két évvel ezelőtt diadalmaskodott Grand Slam tornán Pete Sampras, ám most ismét a csúcsra ért, hiszen megnyerte az amerikai nyílt teniszbajnokságot, a US Opent! A tengerentúli világsztár a döntőben 2 óra 54 perc alatt győzött honfitársa Andre Agassi ellen, s új csúcsot jelentő 14. alkalommal lett Grand Slam-viadal legjobbja.
A 29 perces első játszma 3:3-ig hozott szoros csatát, majd Sampras sorozatban három játékot nyerve jutott lépéselőnyhöz. Ráadásul a 34 perces 2. szett elején ismét elvette ellenfele adogatását, s ezzel nagy előnyre tett szert. Sőt, 4:2 után újra breakelt, igaz Agassi ekkor kissé váratlanul két játékot nyert, de a fordítás már nem sikerült.

Pete Sampras névjegykártyája:
Született: 1971. augusztus 12., Washington (Egyesült Államok)
Testmagasság/testsúly: 1.85 m, 79 kg
Ütőfogása: jobbkezes
Jelenlegi világranglista-helyezése egyesben: 17.
Legjobb világranglista-helyezése egyesben: 1. (1993. április 12.)
Jelenlegi helyezése az ATP Race-ben: 32.
Legjobb helyezése az ATP Race-ben: 1. (2000. szeptember 11.)
Tornagyőzelmei egyesben: 64, ebből 14 Grand Slam (Australian Open: 1994, 1997, Wimbledon: 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, US Open: 1990, 1993, 1995, 1996, 2002)
Összes pénzdíja: 43 280 489 dollár Idei pénzdíja, egyesben: 1 222 999 dollár

Az 56 perces harmadik játszma végig kiegyenlített csatát hozott, s a végén némi meglepetést. A 6. helyen kiemelt amerikai világsztár ugyanis 6:5-nél elnyerte riválisa szerváját, így szépített.

A 4. szettben 4:4-ig együtt haladt a sportág két legendája, ekkor azonban Sampras nagy csatában elnyerte Agassi adogatását, s ezzel eldöntötte a US Open döntőjét.

A mérkőzés sorsát alapvetően befolyásolta, hogy a régi-új bajnok 84 nyerő ütésére mindössze 27 hasonló válasz érkezett. Ezt az sem ellensúlyozta, hogy Sampras 46-szor vétett önhibát, míg Agassi csak 21-szer. A győztes 900 ezer dollárt, míg a vesztes 450 ezret kapott.

Férfi egyes, döntő:
Pete Sampras (amerikai, 17.)-Andre Agassi (amerikai, 6.) 6:3, 6:4, 5:7, 6:4

Nyilatkozatok a US Open férfi döntője után:
Pete Sampras: - Visszatértem a legjobbak közé! Kiválóan teniszeztem a döntőben, de ez nem is meglepő. Andre mindig a lehető legjobb teljesítményre ösztönöz. Ő is nagyszerűen játszott.

Andre Agassi: - Pete túl jól teniszezett, legalábbis én nem tudtam felvenni a versenyt. Annak viszont nagyon örülök, hogy a tavaly szeptemberi szörnyűségek után New York ismét boldog. A szurkolók remek hangulatot teremtettek. Nagyszerű érzés, hogy itt lehettem!

A két amerikai legenda 34. alkalommal találkozott, s Sampras 20. győzelmét aratta.