Szalay utolsóként vághatott neki a Dakarnak

2003.01.02. 19:15
Gyengén kezdte az idei Dakar-ralit a legtapasztaltabb magyar résztvevő, Szalay Balázs. Az ötödször induló Szalay, Laklóth Aladárral az oldalán, utolsóként ért célba az első, egy kilométeres szakaszon, és még a legjobb magyarhoz képest is több mint tízperces hátrányt szedtek össze.
Valamennyi magyar páros nagy reményekkel várta a 25. Dakar-rali marseille-i prológját, ám már az első szakasz teljesítése sem ment zökkenők nélkül. Szalay Balázs és Laklóth Aladár az előzetesen becélzott két és fél-három perc helyett 14 perc és 18 másodperc alatt ért célba. Korántsem meglepetés, hogy ezzel az eredménnyel a 130 indulóból senkit sem előztek meg.

Ha tolják, akkor is gyorsabbak lettek volna

Szalay az Indexnek elmondta, hogy műszaki hiba okozta a lemaradást. Nem sokkal a rajt után tönkrement a főfékhenger, így működésbe léptek a fékek, és az autó nem mozdult. Sem előre, sem hátra. Tolni sem tudták, pedig akkor alighanem hamarabb érnek célba, mint így.

A hangulat viszont mindent várakozást felülmúlt, már egy órával a rajt előtt hatalmas tömeg verődött össze, hogy lássa az autókat.

Jakabék állnak legjobban

Szalayék a hiba következtében utolsóként vághattak neki kilenckor a Narbonne és Castellon közötti 540 kilométeres szakasznak.

A többi magyar egység közül az első napon a chevroletes Jakab Tamás és Fenesi József szerepelt a legjobban, ők két perc húsz másodperc alatt tették meg a távot, és összesítésben az 52.-ek.

Palik hat hellyel Szalay előtt

A többiek helyezései: 66. Kis Sándor, Czeglédi Péter (Nissan) 2:25 ...79. Benyó Miklós, Maurer Péter (Hyundai) 2:29 ...88. Liszi László, Rack György (Hyundai) 2:30 ...124. Palik László, Darázsi Gábor (Toyota) 3:04 ...130. Szalay Balázs, Laklóth Aladár (Chevrolet) 14:18. A motorosok között a KTM nyergében ülő Szilvási Péter 3:27-es idejével a 159., három riválisát előzi meg mindössze.

A kamionoknál biztatóbb a helyzet: a Vadas Tamás-Gajdos Tamás-Csombok János-trió ugyanis a 16. helyen zárt az 51 főt számláló mezőnyben. A Hyundai-jal versenyző csapat 27 máspdperccel maradt el az éllovastól. A többiek helyezései: Raimbaud (francia), Szaller, Farkas (Mercedes) 3:26 a 42., míg a Darázsi, Coquatrix (francia), Irissou (francia) (MAN) 3:34-gyel a 46.

MÁSODIK SZAKASZ: Szalayék továbbra is kínlódnak

Francia sikereket hozott a 25. Dakar Rali 2. szakasza: az autósok között Stéphane Peterhansel, a motorosok mezőnyében Richard Sainct volt a leggyorsabb. A magyarok közül a Kis Sándor, Czeglédi Péter páros bizonyult a legjobbnak, a 31. helyen futott be. A Liszi László, Rack György duó eredményéről még nem érkezett jelentés, a 130 autó közül 126 már teljesítette a távot.

A mezőnyre 574 km várt a franciaországi Narbonne és a spanyolországi Castellón között, ebből 43 volt a gyorsasági. "A mai sziklás-murvás terep volt, élvezetes pálya lett volna, ha tudunk rajta autózni, de sajnos még rajt előtt felforrt a vízünk, mint utólag kiderült: a termosztát ment tönkre - panaszkodott az MTI-nek Szalay Balázs, a legrutinosabb magyar, akit már második napja sújtanak műszaki problémák. - Emiatt víz nélkül, 170 fokos olajjal, szinte alapjáraton gurultunk végig a mai gyorsaságin.

Jegyzőkönyv:
Autósok:
1. Peterhansel, Cottret (francia, Mitsubishi) 38:48 p
2. De Villiers, Maimon (dél-afrikai, francia, Nissan) 17 mp hátrány
3. Maszuoka, Schulz (japán, német, Mitsubishi) 34 mp h.
..31. Kis, Czeglédi (Nissan) 6:28 perc h.
..50. Benyó, Maurer (Hyundai) 8:26 p h.
..89. Jakab, Fenesi (Chevrolet) 12:43 p h.
..101. Palik, Darázsi (Toyota) 14:21 p h.
..104. Szalay, Laklóth (Chevrolet) 14:56 p h.

..39. Vadas, Gajdos, Csombok (Hyundai) 18:55 p hátrány
..44. Darázsi, Coquatrix (francia), Irissou (francia) (MAN) 21:48 p h.
..47. Raimbaud (francia), Szaller, Farkas (Mercedes) 25:43 p h.

Összetettben ugyanez az állás, mivel a prológ eredményét nem számítják a sorrendbe. Pénteken a Castellón és Valencia közötti szakaszon 95 km vár a mezőnyre, ebből 8 km a gyorsasági távja.