Tízéves tüsketorzó Lágymányoson
További Sport cikkek
- Újabb kontinens került képbe a 2036-os olimpiai rendezéssel kapcsolatban
- Bíróság elé áll az Ingebrigtsen fivérek édesapja, saját gyermekei jelentették fel
- Weöres Szabolcs – utolsóként a Vendée Globe mezőnyéből – átlépte az Egyenlítőt
- Ötéves eltiltást kaphat Losonczi Dávid legyőzője, a magyar birkózóé lehet a vb-ezüst
- Felülvizsgálati kérelmet adtak be az olimpikonok, az Alkotmánybíróság előtt a dokumentum
Patkányok, hajléktalanok, horrorfilm
Tekintse meg képeinket! |
Egyes részek kezdenek leválni a tetőről, és közelről látszik, hogy az idő nekiesett az építmények. Belépve az épületbe nem nehéz elképzelni a tömött lelátókat, hiszen a fénybeeresztő "tüskéken" keresztül a természetes fény jól megvilágítja az egész belső teret. "Horrorfilmet is forgattak már itt", mondja az őrző-védő, amint rámutat a fóliával befedett nyílásokra.
Tornateremnyi helyiségek a föld alatt
A csarnokból gyorsan átérünk az öltözőkhöz; mindenhol csupasz falak állnak, de egyértelmű, ezekről már csak a vakolat és az ajtó hiányzik. A legnagyobb meglepetést a négy edzőhelyiség okozza, mert mindegyik iskolai tornateremmel ér fel - ide fedett pályás viadalokat képzeltek el. Alattuk még kétszáztíz autó is elférne a szintén szerkezetkész mélygarászban. Néhány lépéssel az uszodát és a csarnokot összekötő előtérben találjuk magunkat: innen nyílnának a testnevelési tanszék irodái és medencékhez tartozó öltözők. Az előtérben észrevesszük annak jeleit, hogy az építők nem sejtették, évekre hagyják el a terepet. "Azt gondoltuk, holnapután folytatjuk", jegyzi meg Laczkó István, a '96 Kft. egyik vezetője, aki körbevezetett a torzóként álló betonteknőben.
Lett volna egy világkiállítás
A tízhektárosra tervezett sporttelepet még az 1996-os, lemondott expóra álmodták ide. A meg nem valósult világkiállítás központi magja lett volna a mai ELTE-BME campus, amihez jelenleg is tapadnak sportlétesítmények. Az expo alatt kiállítási területként használták volna az épületeket, majd később az egész területet átvevő egyetemek vehették volna birtokba azokat. A csarnokra és a harminchárom méteres, illetve kismedencét is magában foglaló uszodára 1993-ban írtak ki tervpályázatot, amelyen Lázár Antal és munkatársainak munkája nyert.
A két zöld domb
"Két zöld dombot képzeltünk el itt, természetbe simuló épületeket", mondja a tervező, aki jelenleg a BME Építészmérnöki Karának dékánja. A talajszintet kissé megemelték, a sportcsarnokot, valamint az uszodát pedig részben "becsúsztatták" alá, oldalukra pedig felkúszna a földréteg és a tetőt is zölddel, illetve a farácsokkal fednék be. A hatezer négyzetméter alapterületű csarnok lelátóin és mobil ülésein összesen négyezer, a fele ekkora uszodában ötszáz nézőnek jutna hely.
Négy évig építkeztek
Az első kapavágások a kivitelezést bonyolító Expo'96 Kft. (a mai '96 Kft.) irányításával 1994-ben történtek, de már a kezdettől nehézségek kísérték a beruházást. A világkiállítást még abban az évben, ősszel lemondta Magyarország, ezért úgy határoztak, hogy az eredetileg utóhasznosításnak szánt felsőoktatási funkciót valósítják meg. Az uszoda építése 1995-ben állt le, ezt egy gödör jelzi, a terület keleti - az egyetemekhez közelebbi - részére tervezett kulturális központhoz hozzá sem kezdtek. A szabadtéri pályák elkészültek, a BEAC-sporttelep részeként ezeket jelenleg is használják az egyetemisták, ahogy az ezer négyzetméteres kisebb csarnokot is.
Azt hitték, átmeneti gondok
Tornász-vb, úszó-Eb
Azóta semmi nem változott: a csarnok, az edzőtermek és a mélygarázs készültségi állapota 50-55 százalékos, az uszodáét legfeljebb nyolcszázalékosra teszik. A Lágymányoson álló betontömeg jelenlegi áron mintegy négymilliárd forintos értéket képvisel, de több mint öt éve senki nem kezdett vele semmi érdemlegeset.
Először a 2002-es tornász világbajnokság előkészületeikor csillant fel a remény a befejezésre, de némileg módosítani kellett volna az eredeti terveket és az versenyt inkább a zöldmezős beruházással felépült debreceni Főnix-csarnokba vitték. Majd a 2006-os úszó-Eb tavalyi tervezésekor tűnt úgy egy ideig, hogy Lágymányos lesz az események központja. Többhónapos előkészítés után a kormány előbb a félkész sporttelep befejezéséről döntött, aztán másfél hónap elteltével mégis a Margitszigetre tette a világverseny helyszínét. A határozat szerint a Tüske-csarnok melletti uszodát az eseményhez kapcsolódóan szintén befejeznék, a februári Draskovics-csomag azonban másfélmilliárdot vont el az Eb-hez kapcsolódó beruházásoktól - ez éppen ennek a torzónak a befejezését odázza el újra.
"Azóta egy hívás sem"
"Fellángolások mindig vannak, de az érdeklődő egyszer megjelenik, aztán többször nem látjuk" - mondja már az irodájában Laczkó István. A remény időszakaként idézi fel az úszó-Eb tervezése körüli időszakot, de hozzáteszi, a konkrét tervekig sem jutottak el a sportminisztériumi egyeztetéseken. Akkor arról volt szó, hogy hat medencét és hatezer néző befogadására alkalmas lelátót magába foglaló komplexum valósul meg, közel tízmilliárd forintból. "Mások jobban lobbiztak, így a szigeten lesz a 2006-os esemény" - mondja kissé csalódottan Laczkó. A második kormánydöntés után csak egyszer jeleztek "nem jönnek már a küldöttségek, azóta egy hívás sem érkezett".
A területre továbbra is érvényes szerződése van a cégnek, de a folytatás nem lenne nehézségektől mentes, mutat rá. A kiadott építési engedélyeket egyszer meg lehet hosszabbítani, ez azonban már megtörtént, és a kiadástól számított öt éven belül használatbavételi engedélyt kell kérni. A beruházás azonban már öt éve áll. A '96 Kft. egyébként elvégezte feladatát, hiszen a területen építkezés nem folyik, és belátható időn belül nem is fog - ezért hamarosan befejezheti tevékenységét.
A varázsszó: magántőke
Az állagmegóvásra, őrzés-védésre évente ötvenmilliót költ az állam - derül ki az Oktatási Minisztérium írásbeli válaszaiból. A tárca a százszázalékos tulajdonosa a '96 Kft.-nek, továbbá felügyeli a beruházót, a BME-t és a terület kezelői jogán a műszaki egyetemmel szintén osztozkodó ELTE-t. Cseresznyés László beruházási főosztályvezető arról tájékoztatott, hogy az érintett intézményekkel együtt megkeresték a sportminisztériumot, hogy megoldást találjanak a félkész épület sorsára, akár magántőke bevonásával - mindeddig azonban sikertelenül.
Még négymilliárd kellene
Klikk a képre! |
Az egyetemeknek elég a meglévő
"Az egyetem a jelenlegi forrásokból sem üzemeltetni, sem piaci áron, sem visszabérelni nem tudná az elkészült sporttelepet" - szögezi le Rétfalvi Gábor, az ELTE műszaki főigazgató-helyettese. A hallgatók után kapott normatív támogatásból a mostaninál nagyobb költségeket nem vállalhatnak, az oktatásra szánt pénzekből pedig nem vonhatnak el. Sőt, úgy véli, az oktatási feladatok ellátásához nem hiányzik a sportcsarnok.
Inkább bontás?
"Az államnak meg kell mondania, hogy kell-e neki, és akar-e költeni a félkész épületre, mert magánbefektető sem befejezni, sem üzemeltetni nem fogja nyereségesen soha" - állítja dr. Török Imre, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) gazdasági és műszaki főigazgatója. A korábbi pályázatokra rendszerint nem befektetők, hanem üzletszerzők jelentkeztek, akik inkább csak az egyeztetésben voltak érdekeltek, de még csak megvalósíthatósági tanulmányt sem készítettek.
A főigazgató véleménye szerint állami, önkormányzati szerepvállalás nélkül nem fejezhetők be a létesítmények, de az üzemeltetés évente egymilliárd forintos költsége sem teremthető elő költségvetési hozzájárulás nélkül. Ha belátható időn - egy-három éven - belül nem születik kormányzati döntés a létesítmények befejezéséről, akkor elkerülhetetlenül le kellene azokat bontani, amit azonban meggyőződése szerint nem szabad megtenni.