Egy bronz csütörtökön az úszó-Eb-n

2004.05.13. 21:52
Ami csütörtökön nem sikerült a 200 méter pillangón Cseh Lászlónak és 200 méter vegyeen Kovács Áginak, összejött Bodor Richárdnak. A madridi úszó-Európa-bajnokság 200 méteres mellúszó számában a harmadik helyen végzett és ezzel második bronzérmét szerezte a didergős kontinensversenyen.
Kovács Ágnestől érmet remélt, Jakabos Zsuzsannától helytállást várt Kiss László szövetségi kapitány, és olimpiai bajnokunk is azt tervezte, hogy dobogóra áll a 200 méteres vegyesúszás döntője után. A két magyar szereplője csaknem teljes mértékben megfelelt a várakozásoknak: Ági előbbi alig lecsúszva a dobogóról 4. lett 2:16.11 perces idővel, a tizenöt éves Jakabos pedig 2:17.69-cel hatodikként végzett. Az aranyat a szám olimpiai címvédője, az ukrán Jana Klocskova szerezte meg.

Csehnek sem sikerült

Az utóbbi időben a mell mellett - vagy inkább már helyett - a vegyesre összpontosító olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kovács szépen debütált világversenyen legújabb medenceműfajában, kis szerencsével érmes is lehetett volna.

Szintén éremben reménykedett, de ugyancsak nem sikerült Cseh Lászlónak az első háromba kerülnie a 200 méteres pillangón. A 100 m hát friss Európa-bajnokának ez a szám nem tartozik a legfőbb erősségei közé, 1:58.33 perces ideje nyomán az ötödik hely jutott neki az erős mezőnyben. Áprilisban mostani idejénél is jobbat úszva vette el Darnyi Tamástól az országos csúcsot, 1:57.80-ra tornázva le az addigi legjobb magyar eredményt. Madridban viszont csak akkor lehetett volna dobogós, ha néhány hetes rekordjából legalább 35 századot lefarag.

Bodor előre sejtette az újabb bravúrt

A nap embere aztán végül Bodor Richárd lett. A 200 méter mellen induló versenyző a futam előtt úgy nyilatkozott, hogy az olimpiai kvótát már megszerezte, az egyéni legjobbját már megjavította, így azt tervezte "csütörtökön ráteszek még egy lapáttal". A 100 méter mell bronza után ismét a dobogóra készült a pécsi fiatalember.

Bodor eleinte a mezőnnyel tartott, 150-nél azonban már a harmadiknak írták ki a nevét, s a lehetőséget innen nem is szalasztotta el, a hajrát is keményen állva 2:13.27 perces idővel csapott a célba az olasz Bossini és az orosz Komornyikov mögött. Ezzel a magyar úszósport 150. érmét szerezte meg Bodor.

"Most más volt a versenytaktika. A szövetségi kapitánnyal azt beszéltük meg, hogy igyekezzek az élboly nyakán maradni, de a végét hajtsam meg igazán. Tudniillik az elődöntőben éppen fordítva csináltam, gyorsan kezdtem, aztán a hajrára nagyon elfáradtam. A taktikaváltás fényesen bejött!" - mondta a nagyon boldog Bodor Richárd.

Péntekre is van már döntősünk

Nem jutott be ugyanakkor a pénteki döntőbe 200 m gyorson Kerékjártó Tamás, aki csak a 16., tehát a leggyengébb időt úszta a csütörtöki középdöntőben 1:52.30 perccel. Annál örömtelibb pillanatokat szerzett a magyar tábornak Boulsevicz Beatrix, aki a 100 m pillangó elődöntőjében az ötödik legjobb eredményt produkálta 59.70 másodperccel. Ez nem csupán a pénteki fináléhoz volt bőven elég, hanem egyszersmind a fiatal versenyző meg is javította saját országos csúcsát, amelyet 59.77-tel tavaly augusztus 3-án, Glasgowban állított fel.

A nők 10 km-es versenyén Barsi Claudia a 10. helyen ért célba, a távot német Britta Kamrau nyerte.

Eredmények
Férfiak, 200 m mell, Európa-bajnok:
Paolo Bossini (Olaszország) 2:11.73 perc, 2. Dmitrij Komornyikov (Oroszország) 2:12.02, 3. Bodor Richárd (Magyarország) 2:13.27, 4. Szergej Geraszimov (Oroszország) 2:13.78, 5. Martin Gustavsson (Svédország) 2:13.81, 6. Stephan Perrot (Franciaország) 2:15.81
Férfiak, 50 m hát, Európa-bajnok: Stev Theloke (Németország) 25.61 mp, 2. Dariusz Grigalionisz (Görögország) 25.67, 3. David Ortega (Spanyolország) 25.69, 4. Ariszteidisz Grigoriadisz (Görögország) 25.71, 5. Arkagyij Vjacsanyin (Oroszország) 26.09, 6. Vjacseszlav Sirsov (Ukrajna) 26.23, 7. Aschwin Wildeboer (Spanyolország) 26.37, 8. Gordon Kozulj (Horvátorszg) 26.40
Nők, 200 m vegyes, Európa-bajnok:
Jana Klocskova (Ukrajna) 2:12.56 p 2. Hanna Scserba (Fehéroroszország) 2:15.03 3. Beatrice Caslaru (Románia) 2:15.70 4. Kovács Ágnes (Magyarország) 2:16.11 5. Tatiana Rouba (Spanyolország) 2:17.31 6. Jakabos Zsuzsanna (Magyarország) 2:17.69 7. Celine Cartiaux (Frankciaország) 2:17.77 8. Anja Klinar (Szlovénia) 2:18.06
Férfiak, 200 m pillangó, Európa-bajnok:
Gyenyisz Szilantyev (Ukrajna) 1:56.71 perc 2. Ioan Gherghel (Románia) 1:56.82 3. Anatolij Poljakov (Oroszoroszág) 1:57.45 4. Nyikolaj Szkvortszov (Oroszország) 1:58.20 5. Cseh László (Magyarország) 1:58.33 6. Szergej Advena (Ukrajna) 1:58.53 7. Ioannisz Drimonakosz (Görögország) 1:58.55 8. Juan Jose Ulacia (Spanyolország) 2:01.51
Nők, 10 km, Európa-bajnok
Britta Kamrau (Németország) 1:54:24.0 óra 2. Marta Nogues (Spanyolország) 1:54:25.6 3. Angela Maurer (Németország) 1:54:26.0 4. Jekatyerina Szelivercova (Oroszország) 1:54:26.4 5. Etta van der Weijoen (Hollandia) 1:54:29.1 6. Alessandra Romiti (Olaszország) 1:54:30.7 7. Floriane Richard (Franciaország) 1:54:35.1 8. Eva Crestacci (Olaszország) 1:54:42.4 ...10. Barsi Claudia (Magyarország) 1:54:47.6
férfiak, 5 km, Európa-bajnok:
Fario Venturini (Olaszország) 51:41.4 perc 2. Alan Bircher (Nagy-Britannia) 51:55.4 3. Stefano Rubaudo (Olaszország) 52:11.8 4. Jordi Jou (Spanyolország) 52:12.0 5. Toni Franz (Németország) 52:15.8 6. Marco Formentini (Olaszország) 52:16.6 7. Alexander Studzinski (Németország) 52:20.0 8. Yannick Rieg (Franciaország) 52:20.0