Újabb négy magyar aranyérem a kajak Eb 500-as döntői után

2006.07.09. 13:47
A szombati 1000 méteres döntők után, a vasárnap délelőtti 500 méteres futamokban is négy aranyérmet szerzett a magyar csapat a racicei kaja-kenu Európa-bajnokságon. A Kovács-Janics páros ezúttel is megnyerte a párost, majd Paksy Tímeával és Fazekas Krisztinával kiegészülve a négyest is. A női egyesben Benedek Dalma is duplázott, míg a férfi egyesek küzdelmét Benkő Zoltán nyerte.

A vasárnapi 500 m-es finálékat négy arany-, egy ezüst- és két bronzéremmel zárta a magyar küldöttség a racicei kaja-kenu Európa-bajnokságon.

Benedek ismételt női egyesben

A 1000 m-es szombati döntőkben négy aranyig, valamint egy-egy ezüst- és bronzéremig jutott magyar csapatban ezúttal is Benedek Dalma nyitotta meg az érmek halmozását. A Dunaferr 24 éves kajakosa ugyan nem rajtolt a legjobban, ám a táv második felében ellenállhatatlanul versenyzett, így megismételte szombati győzelmét.

A nap második magyar győzelmére nem kellett sokat várni, ugyanis férfi k-1-ben Benkő Zoltán szerezte meg az első helyet. A hosszabb távon második Benkő, Benedekhez hasonlóan a hajrára hagyta a döntést, s csak az utolsó 100 m-en állt az élre, igaz, onnan a vezetést már nem engedte ki a kezéből.

Ismét simán nyert a Kovács-Janics páros

A kajak egyesek után, következett a Kovács Katalin, Janics Natasa duó, amely az elmúlt időszakban megszokott magabiztos produkcióval védte meg címét k-2-ben, s szerezte meg harmadik racicei aranyát. Ünneplésre azonban nem sok idejük maradt, hiszen az előző naphoz hasonlóan, rövid időn belül már a négyesben ültek Paksy Tímeával és Fazekas Krisztinával kiegészülve.

A szakemberek előzetesen a címvédő és világbajnok német, valamint a magyar hajó különcsatáját jósolták a női négyesek döntőjére, s a verseny nem is cáfolt rá az előzetes várakozásokra. Ez a két kvartett már a rajt után elvált a mezőnytől és 250 m-ig fej fej mellett haladt. A táv második felének elején aztán Kovácsék beleerősítettek, elhúztak nagy riválisuktól, s fél hajóhossznyi előnyüket a célig meg is őrizték.

Három éve várt siker a németek ellen

A magyar csapat előnyére jellemző, hogy a vezérevezős Paksy - csakúgy, mint szombaton - az utolsó métereken már nem is lapátolt, hanem ünnepelt, okkal, hiszen a magyar női kajaknégyes 2003 óta először tudta legyőzni 500-on a németeket világversenyen.

A Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor összetételű egység k-2-ben remekelt, igaz, ezúttal elmaradt a szombati győzelem megismétlése, ám a dobogó második fokára így is felállhatott a páros.

Mindkét férfi nágyes bronzérmes lett

A c-4 fináléja mindössze nyolc hajót számlált - ennyien neveztek -, a nagy visszatérő, olimpiai bajnok Pulai és Novák fémjelezte egység a gyengébb kezdés után remekül küzdve végül a harmadik helyet szerezte meg a címvédő és világbajnok románok, valamint a fehéroroszok mögött.

A vasárnap délelőtti program utolsó döntőjében a fiatal Sík Márton, Csamangó Attila, Boros Attila és Bozsik Gábor összeállítású férfi kajaknégyes a szombati hatodik helyet követően rendkívül szoros csata után kellemes meglepetésre ezúttal harmadikként siklott át a célvonalon. Az első helyet a szlovákok szerezték meg.

A kenu kettesek között indult Kozmann György, Kolonics György duó az ötödik, míg a c-1-ben szerepelt Mike Róbert a kilencedik lett.

Eredmények:
Férfiak:
k-1, Európa-bajnok: BENKŐ ZOLTÁN 1:38.428 p 2. Anton Rjacsov (Oroszország) 1:38.872 3. Lutz Altepost (Németország) 1:38.988
k-2, Európa-bajnok: Ronald Rauhe, Tim Wieskötter (németország) 1:27.505 p 2. KAMMERER ZOLTÁN, KUCSERA GÁBOR 1:27.697 3. Raman Pjatrusenka, Vazim Macsneu (Fehéroroszország) 1:28.249
k-4, Európa-bajnok: Szlovákia (Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlcek, Robert Erban) 1:20.136 p 2. Románia (Marian Baban, Alin Anton, Alexandru Ceausu, Vasile Stefan) 1:20.616 3. MAGYARORSZÁG (Sík Márton, Csamangó Attila, Boros Attila, Bozsik Gábor) 1:20.664
c-1, Európa-bajnok: Makszim Opaljev (Oroszország) 1:49.935 p 2. Florin Mironcic (Románia) 1:51.127 3. Jurij Cseban (Ukrajna) 1:51.155 ...9. MIKE RÓBERT 1:56.375
c-2, Európa-bajnok: Szergej Ulegin, Alekszander Kosztoglod (Oroszország) 1:39.626 p 2. Robert Nuck, Stefan Holtz (Németország) 1:40.810 3. Iosif Chirila, Andrei Cuculici (Románia) 1:40.954 ...5. KOLONICS GYÖRGY, KOZMANN GYÖRGY 1:42.826
c-4, Európa-bajnok: Románia (Florin Mironcic, Gabriel Talpa, Silviu Simioncencu, Loredan Popa) 1:30.286 p 2. Fehéroroszország (Alekszander Kurjancsik, Alekszander Sukovszki, Alekszander Bahdanovics, Andrej Bahdanovics) 1:31.818 3. MAGYARORSZÁG (Fürdök Gábor, Csabai Edvin, Pulai Imre, Novák Ferenc) 1:33.890

Nők:
k-1, Európa-bajnok: BENEDEK DALMA 1:52.218 p 2. Beata Mikolajczyk (Lengyelország) 1:52.802 p 3. Nicole Reinhardt (Németország) 1:52.830
k-2, Európa-bajnok: KOVÁCS KATALIN, JANICS NATASA 1:39.733 p 2. Fanny Fischer, Katrin Wagner-Augustin (Németország) 1:41.017 3. Fabiana Sgroi, Alessandra Galiotto (Olaszország) 1:41.381
k-4, Európa-bajnok: MAGYARORSZÁG (Paksy Tímea, Kovács Katalin, Janics Natasa, Fazekas Krisztina) 1:31.458 p 2. Németország (Carolin Leonhardt, Judith Hörmann, Conny Wasmuth, Gesine Ruge) 1:32.714 3. Románia (Florica Vulpes, Mariana Ciobanu, Lidia Talpa, Alina Platon) 1:34.274