Cseh csak hatodikként döntős

2006.07.31. 23:50
Két olasz aranyat és egy világcsúcsot hozott a vizes-Európa-bajnokság úszóversenyeinek első napja, amelyen elmaradt a remélt magyar érem. Cseh László kicsit elmaradt a várakozásoktól, hatodikként ért a száz hát keddi döntőjébe.

A műúszók csapatdöntőjének vasárnap esti, teltházas - nyolcezer embert jelentő - nézőteréhez képest meglepő módon ezúttal alig félig töltötte meg a lelátókat a hétfőtől már csak belépőjegy ellenében beengedett szurkolósereg.

Cseh László: több kell

A férfiak 400 méteres gyors számát megnyerő Jurij Prilikové volt az első úszóarany a Széchy Tamás Uszodában a budapesti vizes-Eb-n. A kontinenstornára a számban a legjobb idővel nevezett orosz az Európa-csúcsot tartó olasz Massimiliano Rosolinót előzte meg.

Következett a délutáni program első magyar érdekeltségű száma, a 100 méteres hátúszás elődöntője, ebben Cseh László címvédőként állt rajthoz. Cseh féltávnál másodikként fordult, s végül harmadikként - a két elődöntő eredményeit összesítve pedig hatodikként - ért célba a délelőtti előfutamban elértnél (54,86 mp) gyengébb, 54,92-es idővel. Ennél egyértelműen több kell a keddi döntőben a címvédéshez.

Jakabosnak nem jött össze a dobogó

Az érem sem volt kizárt az első "magyaros" döntőben, igaz, a délelőtti előcsatározás után a jobb időt úszó hazai versenyzőt, Hosszú Katinkát kizárták szabálytalan lábtempója miatt. Így Jakabos Zsuzsanna szállhatott harcba a dobogóért, a címvédő ukrán Jana Klocskova és a francia olimpiai bajnok, Laure Manadou távollétében. A számot végül meggyőzően az olasz Alessia Filippi nyerte, Jakabos végül negyedik lett, a bronzérmestől két másodperccel lemaradva. Igaz, Jakabos három másodpercet javított délelőtti idején.

Kattintson!

Kellemes meglepetést szerzett viszont Bodor Richárd, aki az elődöntőben tovább javított délelőtti idején, s hatodikként biztosította a helyét a 100 méter mell keddi döntőjében. A pécsiek 2004-es Európa-bajnoki bronzérmese igazi harcosként vetette magát vízbe, 1:01.11 perces ragyogó eredménnyel lett tagja a finálé nyolcrésztvevős mezőnyének.

Verrasztó döntős

Mindkét magyar alaposan kitett magáért a 200 méteres női hát elődöntőjében: Verrasztó Evelynnél csak ketten úsztak jobbat, így nagyon jó pozícióban várhatja a keddi döntőt. Szepesi Nikolett csaknem hat tizedet faragott a délelőtti idejéből, s végül a 11. helyen zárt 2:13,42 perccel, ami szintén dicséretes, még ha a fináléhoz nem is lett elég.

Megszületett az első világcsúcs is Budapesten: a német női négyszer százas gyorsváltó adta át a múltnak az ausztrálok Athénban elért rekordját, hét tizedet javítva rajta. Az utolsó számot, a férfiak azonos hosszát az olaszok nyerték.

Eredmények

Férfiak, 400 m gyors, Európa-bajnok: JURIJ PRILJUKOV (OROSZORSZÁG) 3:45.73 p 2. Massimiliano Rosolino (Olaszország) 3:46.87 3. Nicolas Rostoucher (Franciaország) 3:47.04 4. Przemyslaw Stanczyk (Lengyelország) 3:47.77 5. David Carry (Nagy-Britannia) 3:48.71 6. Mateusz Sawrymowicz (Lengyelország) 3:49.00 7. Federico Colbertaldo (Olaszország) 3:49.07 8. Szpiridon Dzsanniotisz (Görögország) 3:51.40
Női 400 méteres vegyesúszás, Európa-bajnok: ALESSIA FILIPPI (Olaszország) 4:35.80 p 2. Nicole Hetzer (Németország) 4:37.97 3. Katarzyna Baranowska (Lengyelország) 4:40.02 4. JAKABOS ZSUZSANNA 4:42.75 5. Jana Martinova (Oroszország) 4:44.04 6. Rebecca Cooke (Nagy-Britannia) 4:45.13 7. Hannah Miley (Nagy-Britannia) 4:47.51 Julie Hjorth-Hansen (Dánia) 4:47.51
4x100 m női gyorsváltó, Európa-bajnok: NÉMETORSZÁG (PETRA DALLMANN, DANIELA GÖTZ, BRITTA STEFFEN, ANNIKA LIEPS) 3:35.22 p - világcsúcs 2. Hollandia (Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Chantal Groot, Marleen Veldhuis) 3:37.04 3. Franciaország (Alena Popchanka, Aurore Mongel, Celine Couderc, Malia Metella) 3:38.83 4. Svédország 3:41.12 5. Nagy-Britannia 3:41.24 6. Olaszország 3:42.59 7. Belgium 3:45.34 8. Spanyolország 3:45.64
4x100 m férfi gyorsváltó, Európa-bajnok: OLASZORSZÁG (ALESSANDOR CALVI, CHRISTIAN GALENDA, LORENZO VISMARA, FILIPPO MAGNINI) 3:15.23 p 2. Oroszország (Jevgenyij Lagunov, Andrej Grecsin, Ivan Juszov, Andrej Kapralov) 3:16.47 3. Franciaország (Alain Bernard, Gregory Mallet, Fabien Gilot, Amaury Leveaux) 3:16.53 4. Svédország 3:17:01 5. Németország 3:18.21 6. Litvánia 3:22.40
Nagy-Britannia és Hollandia csapatát szabálytalan váltás miatt kizárták.