Federer megvédte címét a US Openen

2006.09.11. 09:06
A svájci Roger Federer nyerte a férfi egyest az év utolsó tenisz Grand Slam-tornáján, az amerikai nyílt bajnokságon, miután a döntőben 2 óra 27 perc alatt, négy játszmában győzött a hazai közönség előtt szereplő Andy Roddick ellen.

Federer sorozatban harmadszor diadalmaskodott a US Openen, és ezzel pályafutása kilencedik GS-tornáját nyerte meg. Az idén győzött az Australian Openen és Wimbledonban, a Roland Garroson pedig csak a fináléban kapott ki a spanyol Rafael Nadaltól.

Remekül kezdett a világelső

A világelső parádésan kezdett: egy perc alatt nyerte meg saját adogatását, majd további négy elteltével brékelte ellenfelét. A folytatásban is tovább rohamozott, lélegzethez sem engedte jutni Roddickot, remekül szervált, egyik sarokból a másikba kergette riválisát. Az amerikai képtelen volt felvenni a versenyt a szuperklasszissal, aki szinte tetszés szerint nyerte a pontokat, a gémeket, így nem volt meglepő, hogy már 5:0-ra is vezetett.

Ám ezt követően a címvédő hibázni kezdett, Roddick pedig két játékot nyert és labdája volt az 5:3-hoz is. A lehetőségét azonban elpuskázta, Federer viszont kíméletlenül kihasználta a megingást és 29 perc alatt begyűjtötte az első szettet.

Roger Federer (Svájc) névjegykártyája:
Született: 1981. augusztus 8., Bázel
Lakhely: Bottmingen (Svájc)
Testmagasság/testsúly: 185 cm, 80 kg
Ütőfogás: jobbkezes
Helyezése a hagyományos világranglistán, egyesben: 1., az ATP Race-ben: 1.
Legjobb helyezése a hagyományos világranglistán, egyesben: 1. (2004. február 2.), az ATP Race-ben: 1. (2003. július 7.)
Profi játékos: 1998 óta
Tornagyőzelmei egyesben: 41 (ebből 9 Grand Slam, Wimbledon: 2003, 2004, 2005, 2006, Australian Open: 2004, 2006, US Open: 2004, 2005, 2006)

A második játszmát az amerikai szervakirály kezdte jobban, aki azonnal - ráadásul semmire - elvette a svájci szervajátékát, s ha nehezen is, de nyerte a sajátját és 2:0-ás előnyhöz jutott. Roddick remekült tartotta magát, kőkemény ütéseivel és kiváló hálójátékával 3:1-re, 4:2-re, 5:3-ra vezetett, majd 5:4-nél már az egyenlítésért adogathatott. Három játszmalabdához jutott, amelyek közül a másodikat értékesítette és újabb 37 perc elteltével, kezdődhetett minden elölről.

Egy szoros és egy sima játszma

A folytatásban óriási csata alakult ki, és az amerikai továbbra is lépést tudott tartani Federerrel: az ötödik játékban négy bréklabdája is volt, a hatodikban pedig ötöt hárított (3:3). Aztán 6:5-nél a világelső három szettlabdához jutott: az elsőt egy 222 km/órás ásszal védte Roddick, ám a másodikat már nem tudta hárítani, így további 54 perc elteltével ismét a Federer volt előnyben.

A negyedik, egyben utolsó felvonás második játékában a svájci nagyon simán elvette ellenfele szervajátékát, majd könnyedén nyerte a sajátját (3:0). Ettől kezdve már nem volt megállás: a bázeli úgy játszott ellenfelével mint macska az egérrel. Látszott, Roddick lélekben már feladta (5:0), s bár nagy nehezen, meccslabdát hárítva, nyert ugyan még egy becsületgémet, ám a következő játék után már ugrott is át a hálón, hogy gratuláljon a bajnoknak.

Megismételte tavalyi teljesítményét

Federer ezzel szinte lemásolta tavalyi sikerét, hiszen egy évvel korábban az Agassi elleni döntőben ugyancsak a második szettet veszítette el, majd a negyediket akkor is magabiztosan, 6:1 arányban hozta. Ezzel a győzelemmel pedig ismét bebizonyosodott, amit az ausztrál Lleyton Hewitt mondott róla: "Ő egy másik osztályban játszik".