Remekeltek a magyarok a kajak-kenu vb-n

2007.08.11. 18:25
Négy szám után, két arany és egy ezüstérmet tudhat magáének a magyar válogatott a duisburgi kajak-kenu vb-n. Vajda Attila és Kovács Katalin szinte végig vezetve lett világbajnok, míg a női kajak négyes rossz rajtja miatt lett "csak" második. Benkö Zoltán hatodik helyével olimpiai kvótát szerzett. A Kemmerer-Kucsera kettős a harmadik lett, a Kolonics-Kozmann kajakpáros pedig csak a hatodik. A női kajak páros a harmadik, a férfi négyes a negyedik lett, míg a kajak négyesek bronzérmesek lettek.

A Duisburgban zajló síkvízi kajak-kenu vb-n szombaton rendezték az1000 méteres döntőket és a női K-4 500 m szám fináléját. A magyarcsapatnak jó előjel volt, hogy szombat délelőtt, a kétszáz méteres előfutamok során valamennyi magyar egység beverekedte magát a vasárnapi döntőbe.

A rossz rajton múlt a négyes sikere

A világbajnokság első döntőjében a női kajak négyesek 500 méteres versenyében a Paksy, Kovács, Fazekas, Benedek összetételű magyar négyes a rossz rajtnak köszönhetően már a verseny elején fél hajóhossznyi hátrányba került. A németek aztán végig vezetve meg is szerezték a vb első aranyérmét, míg a magyar egység remek hajrájának köszönhetően a második helyen végzett.

Vajda Attila

A férfi kajak egyesek 1000 méteres számában Benkő Zoltántól gyorsan elléptek az esélyesek, de a magyar kajakos tartotta magát a középmezőnyben. A számot végül a brit Brabants nyerte, míg Benkő a hatodik lett, így teljesítve a csapatvezetés célkitűzését, hiszen eredményével olimpiai kvótát szerzett.

Parádés Vajda és Kovács

A kenusok ugyanezen távján, a friss Európa-bajnok Vajda Attila fantasztikus versenyzéssel, szinte végig vezetett, majd 200 méterrel a vége előtt még egy olyan hajrát nyomott, aminek a végén másfél hajóval verte a második helyen célba érő Ostrcilt, így megszerezte a magyar csapat első aranyérmét.

A női kajakosok ezres döntőjében Kovács Katalin jól jött el a rajtnál, de végig vele volt német riválisa. Kovács azonban - akárcsak Vajda - 200 méterrel acél előtt ellépett Leue-tól és megnyerte a magyar csapat második, önmaga huszonkettedik világbajnoki aranyérmét.

Gyengélkedő párosok

A Kammerer-Kucsera kajak kettes a rajt után mindössze az ötödik-hatodik helyen hajózott, de 200 méterrel később már a harmadik helyen álltak. Féltávnál a dán-német-magyar hármas ellépett, de a hajrára szinte az egész mezőny egyben volt. A magyar kettős a végére kissé szétesett, ezúttal nem tudta hozni a tőle megszokott hajrát, így végül a harmadik helyen végzett, megszakítva kétéves veretlenségi sorozatukat. A győzelmet végül centikkel a franciák szerezték meg a lengyelek előtt.

A Kolonics-Kozmann kenu kettes jól jött el a rajttól, szinte végig a második helyen hajózott a lengyelek mögött, de a végére alaposan elfáradtak és végül csak a hatodik helyen értek célba. A győzelmet a remekül hajrázó németek nyerték a kubaiak és a lengyelek előtt.

Elfáradó női páros

A női kajak párosok ezerméteres versenyén a Kozák-Szabó páros rögtön a rajt után alaposan elhúzott a mezőnytől. Féltávnál már két hajó is volt az előnyük, de a végére teljesen kifáradtak, így a pazar hajrát bemutató németek lettek a világbajnokok és még a lengyelek is a magyar hajó előtt értek célba, amely így a harmadik lett.

Lemaradt a dobogóról a kajak négyes

A férfi kajak négyesek döntőjében a címvédő magyar egység sajnos nem tudott beleszólni az első helyért zajló küzdelembe. A rajt után a szlovákok elléptek, de a hajrára a már a lengyelek vezettek több mint fél hajóval. A németek azonban a tőlük megszokott nagy hajrába kezdtek és megnyerték a világbajnoki címet. A második helyen a lengyelek, a harmadikon a szlovákok végeztek, míg a magyar egység a negyedik helyen ért célba.

A versenynap utolsó döntőjében a kenu négyesek között a beloruszok, a románok és a németek elhúztak, a magyar négyes a féltávnál a negyedik volt. A hajrában a magyar hajó remek hajrájának köszönhetően feljött a harmadik helyre, pár centivel lemaradva az ezüstérmes németektől. A világbajnoki címet a románok szerezték meg.

A nap mérlege: hat olimpiai számban szereztek versenyzőink kvótát, közte háromban az éremszerzés is sikerült (arany C-1 1000 méteren, ezüst női K- 4 500 méteren, bronz K-2 1000 méteren). Az összesített mérleg kilenc döntő után két arany-, egy ezüst- és három bronzérem. Vasárnap délelőtt a 200 méteres, délután az 500 méteres finálékat rendezik.