Harmadik Eb-aranyát is megszerezte Cseh László

2007.12.15. 20:12
Kis Gergő második helye nyitotta magyar szempontból a rövidpályás úszó-Eb szombati napját Debrecenben. A második Mutina Ágnes bronza lett 400 méter gyorson. Cseh László a harmadik napon harmadik aranyát szerezte: a vegyesszámok fölényes sikere után 200 pillangón nagyon nagy csatában nyert.

A debreceni rövidpályás úszó-Európa-bajnokság harmadik napján harmadik aranyát szerezte Cseh László. A két vegyes arany után 200 pillangón lett első a Kőbánya SC világklasszisa.

Erősen kezdett, jól fejezte be

Az előző két elsőség során nagy fölénnyel nyert a magyar klasszis, a 200 méter pillangó azonban nem a legerősebb száma. A lengyel Pawel Korzeniowski tavaly, Helsinkiben le is győzte Cseht, aki azonban Debrecenben nagy formában versenyez.

A magyar úszó erősen kezdett, 100 méterig meggyőző volt a fölénye, majd a lengyel jött fel és ellenállhatatlannak tűnt. Az utolsó 25 méteren szinte végig együtt haladtak és a beérkezéskor is alig volt különbség a két úszó között. A benyúlásnak köszönhetően hajszállal, hat századdal végül Cseh bizonyult jobbnak.

"Eléggé elfáradtam, nagy csata volt és sokat kivett belőlem. Jól éreztem a versenyt, jó formában voltam Debrecenben. Most következik karácsony, jön egy kis pihenés, januártól belevetjük magunkat az olimpiai felkészülésbe" - értékelte az MTV-nek gyakorlatilag az egész Eb-t a háromszoros aranyérmes. Edzője, Turi György is örült, de egy apró kritikát is megfogalmazott: "A harmadik ötvenben volt egy kis baki, de ezt korrigálta Laci."

A háromszoros aranyérmes az MTI-nek adott nyilatkozatában a kezdést emelte ki. "Nehéz volt. Nagyon meg kellett nyomnom a rajtot, az erős kezdés az én fegyverem, amely kellett is a győzelemhez. Jómagam 1:51.99 percet tippeltem, az edzőm azonban jobb jósnak bizonyult: ő telibe találta 1:51.55-ös győztes időmet."

Kis újabb érmet szerzett

Korábban, a szombat délutáni program első döntőjében két magyar is rajthoz állt. Nem igazi döntő volt ez, hiszen 1500 méter gyorson nem rendeznek előfutamokat, hanem az előzetes időeredmények alapján osztják a versenyzőket futamokba. Kis Gergő és Verrasztó Dávid a gyors futamba, vagyis a kvázi döntőbe került.

A 400 vegyesen bronzérmes Kis ha nem is tartotta a lépést a lengyel Mateusz Sawrymowicz-csal, de biztosan haladt a második helyen. Előbb a lengyel Stanyslaw Stanczykkal majd az olasz Colbertadóval kellett küzdenie az ezüstért, utóbbival 1000 métertől együtt haladt.

Az olasz megelőzte Kist, de a magyar nem engedte el riválisát, az utolsó száz méterre maradt a döntés. A magyar úszó hihetetlenül nagyot hajrázott és több mint egy hosszal verte meg Colbertadót. Sawrymowicz nagy fölénnyel lett Európa-bajnok.

A gyors futam másik magyarja, Verrasztó Dávid utolsóként ért be, ráadásul még egy rivális megelőzte a lassúbb futamból, így 15:00.90 perces eredményével összesítésben a kilencedik lett.

"Az volt a célom, hogy bármilyen színű legyen is, de érmet nyerjek. Amikor láttam, hogy nagyon együtt vagyok Colbertaldóval, összes maradék erőmet bevetettem az utolsó ötven méterre. Meglett az ezüst, ezért dolgoztunk az edzőmmel" - mondta Kis Gergő.

Mutina meglepetésbronza

A már a döntőbe kerüléssel is kellemes meglepetést szerző Mutina Ágnes a fináléban még jobbat nyújtott 400 méter gyorson. A francia világklasszis, Laure Manuadou győzelméhez kétség sem férhetett, Federica Pellegrini ezüstje is biztos volt. A mögöttük haladók viszont nagyon együtt voltak és az utolsó ötvenen a magyar lány nagyot hajrázott és a második szombati hazai érmet szerezte.

"Teljesen meglepődtem az időmön, nem vártam magamtól ennyit, már csak azért sem, mert ez volt életem harmadik nagy versenye rövidpályán. Az éremben nagyon titkon reménykedtem, de komolyan nem számítottam rá" - mondta a Jövő SC-II. kerület 19 éves úszója.

Medencébe szállt Kovács Ágnes is, a 100 méter mell második elődöntőjében a harmadik lett, összesítésben az ötödik idővel lett döntős

Két világrekord

Az utolsó magyar érdekeltséű egyéni döntőben Verrasztó Evelyn 100 m vegyesen hét századdal lassúbb volt, mint a péntek esti elődöntőben, amellyel a harmadik legjobb volt a mezőnyben. A szombati 1:01.08 perc viszont csak a hatodik helyhez volt elég.

Az utolsó döntőben, a 4x50 méteres vegyesváltóban a magyar lányok közvetlenül az esélyesek mögött, a negyedik helyre értek be.

Jutott két világcsúcs is szombatra: a horvát Sanja Jovanovic 26.50 mp-es rekorddal nyerte a női 50 m hátúszás döntőjét, a 4x50 méteres vegyesváltóban a németek úsztak minden eddiginél jiobbat.

Rövidpályás úszó-Eb, Debrecen, eredmények

Férfi 1500 m gyors, Európa-bajnok: Mateusz Sawrymowicz (Lengyelország) 14:24.54 p 2. Kis Gergő (Magyarország) 14:29.58 3. Federico Colbertaldo (Olaszország) 14:31.31 ...9. Verrasztó Dávid (Magyarország) 15:00.90

Női 400 m gyors, Európa-bajnok: Laure Manaudou (Franciaország) 3:57.43 p 2. Federica Pellegrini (Olaszország) 4:00.78 3. Mutina Ágnes (Magyarország) 4:02.35

Férfi 200 m pillangó, Európa-bajnok: Cseh László (Magyarország) 1:51.55 p 2. Pawel Korzeniowski (Lengyelország) 1:51.61 3. Joannisz Drimonakosz (Görögország) 1:54.28

Női 100 m vegyes, Európa-bajnok: Hanna-Maria Seppa:la: (Finnország) 1:00.23 p 2. Aleksandra Urbanczyk (Lengyelország) 1:00.53 3. Sophie De Ronchi (Franciaország) 1:00.66 ...6. Verrasztó Evelyn (Magyarország) 1:01.08

Férfi 100 m gyors, Európa-bajnok: Alain Bernard (Franciaország) 46.39 mp 2. Stefan Nystrand (Svédország) 46.73 3. Filippo Magnini (Olaszország) 46.90

Női 50 m hát, Európa-bajnok: Sanja Jovanovic (Horvátország) 26.50 mp - világcsúcs (régi: 26.83 mp, Li Huj /kínai/, 2001. december 2., Sanghaj) 2. Janine Pietsch (Németország) 27.11 3. Fabienne Nadarajah (Ausztria) 27.50

Férfi 50 m mell, Európa-bajnok: Oleg Liszogor (Ukrajna) 26.75 mp 2. Aleksander Hetland (Norvégia) 26.95 3. Alessandro Terrin (Olaszország) 27.09

Női 4x50 m vegyes, Európa-bajnok: Németország 1:46.67 p 2. Svédország 1:48.07 3. Franciaország 1:48.39 4. Magyarország (Szepesi Nikolett, Kovács Ágnes, Bordás Beatrix, Verrasztó Evelyn) 1:50.38